منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸
شناسه خبر: 240277
گروه :خبر
13930815000018_PhotoA

یکی از دلایل شیوع انواع سرطان‌ها در جامعه، استعمال قلیان، سیگار و انواع و اقسام دخانیات است و هرساله خسارت‌های مالی گسترده‌ای هم به‌دلیل عرضه قلیان در کشور برجای می‌ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «مراد هاشم‌زهی» عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روزنامه «جام‌جم» نوشت:

در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید جدی وجود دارد که ممنوعیت عرضه و استعمال قلیان در اماکن عمومی رعایت شود.

در طول سال‌های گذشته، تفسیرهای مختلفی از قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات شده است و دولت‌ها هر کدامشان تفسیر متفاوتی از این مساله داشته‌اند. گاهی هم موازی کاری بین سازمان‌های مختلف، موجب توقف اجرای این قانون شده است. به هر حال شکی نیست که سهل‌انگاری و توجیهات غیرقابل قبول، مانع از اجرای دقیق قانون منع توزیع قلیان شده است. مثلا در گذشته، ناهماهنگی بین سازمان گردشگری و وزارت بهداشت، موجب شده بود که قانون ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها متوقف شود.در این بین، حضور قلیان‌سراهای بی‌مجوز نیز کار را سخت‌تر کرده‌ است و به همین منظور باید برای مدیریت این مسائل و اجرای قانون، نظارت بیشتری بر فرآیند توزیع و عرضه قلیان اعمال شود.

شکی نیست عرضه گسترده قلیان در جامعه، موجب آسیب رسیدن به سلامت عمومی می‌شود. همچنین هرساله خسارت‌های مالی گسترده‌ای هم به‌دلیل عرضه قلیان در کشور برجای می‌ماند. به همین دلایل ما از دولت می‌خواهیم هرچه سریع‌تر نسبت به اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات اقدام کند و برای اجرای این قانون با جدیت بیشتری رفتار کند. در بیماری‌زا بودن قلیان‌ها شکی نیست. یکی از دلایل شیوع انواع سرطان‌ها در جامعه، استعمال قلیان، سیگار و انواع و اقسام دخانیات است، در حالی که اگر بر فرآیند عرضه دخانیات، نظارت بیشتری داشته باشیم و با فرهنگ‌سازی و آموزش، مردم را نسبت به خطرات متعدد استعمال قلیان آگاه سازیم، بی‌گمان می‌توانیم شاهد کاهش رغبت مردم به استعمال قلیان باشیم و در این شرایط، فعالیت قلیان سراها نیز خود به خود محدود خواهد شد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود