منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۵
شناسه خبر: 280274
گروه :خبر
دیوار مهربانی
 

دیوار ترک خورده مهربانی در بستک:

بایدو نباید‌های فرهنگی و بهداشتی دیوار مهربانی

نگاه‌های احساسی و زودگذر به موضوعات اجتماعی همواره اهمیت کارهای بزرگ را تحت الشعاع قرار داده و رسالت برخی فعالیت‌های جمعی را زیر سوال برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، به نقل از پایگاه خبری جهانگیریه، دیوار مهربانی اگر چه در نگاه احساسی و خیرخواهانه می‌تواند نقش مهمی در تأمین نیاز اولیه نیازمندان به ویژه در فصل سرما ایفا کند اما روی دیگر آن فرهنگ، اصالت و تمدن مردمی است که در آن شهر زندگی می‌کنند و خواسته آنان با موضوعات وارداتی که در جای دیگری از کره خاکی به خوبی جواب داده تمایز دارد.

دیوار مهربانی تا کنون در چند نقطه استان و در شهرستان‌ها توسط مردم به صورت خودجوش راه اندازی شد اما با گذشت چند روز این دیوار فرو ریخت و مردم تمایلی به مراجعه به آن نشان ندادند تا اهدافی که متولیان آن با عدم در نظر گرفتن موضوعات فرهنگی، قومیتی، رسوم، باورها و سنت‌های رایج مردم نادیده گرفته بودند در سایه این دیوار به خوبی خودنمایی کند.

فرهنگ ایرانی اسلامی به ما آموزش داده از آنچه بسیار آن را دوست داریم به دیگران هدیه دهیم (لن تنالوا البرّ حتی تنفقوا مما تحبون) در حالی که دیوار مهربانی از اضافات البسه ما مملو می‌شود و اولین تناقض آن با فرهنگ دینی و تمدن ایرانی ما خودنمایی می‌کند.

گذشته از وضعیت پوشاکی که به دیوار مهربانی آویزان می‌شود باید به شرایط سرما و دغدغه‌های پزشکی نیز توجه شود زیرا در این فصل از سال زمینه رشد میکروب‌های مضر به شدت فراهم است و غفلت از آنها، این دیوار را می‌تواند به دیوار انتقال بیماری تبدیل کند که نتیجه آن هزینه سرسام‌آور خدمات پزشکی هم به دوش خانواده‌ها و هم دولت خواهد بود.

و جالب اینجاست که اداره‌ای دولتی در شهرستان بستک متولی راه‌اندازی دیوار مهربانی می‌شود در حالی که نیروهای شاغل در آن عمده نیروهای بومی هستند و وضعیت فرهنگی شهرستان و به ویژه شهر بستک را به خوبی می‌دانند.

سوای از اینکه اولین دیوار مهربانی در کدام کشور و ایده آن از کجا آغاز شد باید به این نکته توجه کنیم که با روآوری به فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و پرداخت واجبات دینی می‌توان به موقعیتی رسید که هیچ فقیری در شهر و دیارمان وجود نداشته باشد تا به دیواری چون دیوار مهربانی نیاز داشته باشد آنجا که پیامبر اسلام فرمودند اگر مردم زکات اموال خود را به فقرا بدهند هیچ فقیری در جامعه اسلامی باقی نخواهد ماند.

مردم از ادارت فرهنگی و خدماتی انتظار راه اندازی دیوار مهربانی ندارند زیرا همه به خوبی می‌دانند که در شهر ما از این قبیل دیوارها استقبالی نخواهد شد و پس از گذشت چند روز خود به خود ماهیت آن تغییر خواهد کرد اما انتظار دارند که این ظرفیت‌ها در خدمت به مردم و جامعه هدف از راه‌هایی که قانون برای آنها ترسیم کرده قرار بدهند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است