منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴
شناسه خبر: 331580
گروه :خبر
13930826000721_PhotoA

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدام بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده، گفت: اگر بانک‌ها به موقع برای کاهش سود تسهیلات عکس‌العمل نشان ندهند بانک مرکزی متناسب با کاهش سود سپرده، نرخ سود تسهیلات را هم کاهش می‌دهد اما اگر نرخ تسهیلات را هم کاهش دهند، بانک مرکزی ورود نمی‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای ادغام و انحلال برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری اظهارداشت: بانک‌هایی که نتوانند استانداردهای تعریف شده را رعایت کنند ادغام می‌شوند.

وی افزود: برای بانک مدت زمانی را تعریف می‌کنیم تا به نسبت‌هایی مانند کفایت سرمایه مناسب و سایر نسبت‌ها برسند؛ اگر در آن مقطع نتوانستند به آن استانداردها و نسبت‌ها برسند ممکن است خودشان داوطلبانه درخواست ادغام با بانک دیگری کنند و بانک مرکزی هم پس از بررسی نظر مثبت خود را اعلام کند.

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص نسبت‌های مورد نظر گفت: نسبت کفایت سرمایه، نسبت دارایی‌ها و ذخایر بانک است، البته استانداردهای دیگری هم تعریف شده که آنها هم مد نظر خواهد بود. برخی‌ها بانک‌ها دولتی و برخی دیگر بانک‌های دولتی خصوصی شده که در حد و اندازه‌های بزرگ و قابل قبول هستند. در واقع بانک‌های کوچک باید در این فرایند قرار بگیرند.

سیف در خصوص کاهش سود تسهیلات بانکی بیان کرد: کاهش نرخ سود سپرده یک مسئله طبیعی است که اقتصاد آن را طی می‌کند و برای تسهیلات هم این اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: از گذشته پیش‌بینی می‌کردیم نیازی به وجود بانک مرکزی و دستور در این زمینه نیست و نرخ سود به طور طبیعی با تورم کاهش خواهد یافت اما در گام اول نرخ سود سپرده کاهش می‌یابد و سپس نرخ سود تسهیلات.

وی افزود: به همین دلیل شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات خواهیم بود و اگر بانک‌ها به موقع برای کاهش سود تسهیلات عکس‌العمل نشان ندهند بانک مرکزی ممکن است وارد قضیه شود و متناسب با کاهش سود سپرده، نرخ سود تسهیلات را هم کاهش دهد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورتیکه بانک‌ها نرخ سود تسهیلات را کاهش دهند بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار دیگر مصوبه‌ای در این مورد نخواهد داشت؟ گفت: خیر، دیگر بانک مرکزی نرخ‌ها را تعیین نمی‌کند.

وی در خصوص ماجرای فیش‌های حقوقی اظهارداشت: این مسئله در واقع به بانک مرکزی ارتباطی ندارد اما بانک مرکزی بهمن ماه سال گذشته الزامات افشاء را در شورای پول و اعتبار به تصویب رساند و به بانک‌ها ابلاغ کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: صورت‌های مالی بانک‌ها براساس چارچوب‌های اعلام شده باید منتشر شود که یکی از آن موارد پرداختی‌ها به مدیران بانک‌ها است که با افشای این اطلاعات یک مدل خود کنترلی بوجود می‌آید، بنابراین ما از گذشته چنین برنامه‌ای داشتیم، البته به نظر می‌رسد برخی اعداد و ارقام اعلام شده کمی مبالغه آمیز باشد و تحت تاثیر شرایط خاص فضای سیاسی منعکس پیدا می‌کند.

وی افزود: برخی ارقام اعلام شده مربوط به حقوق نمی‌شود بلکه مجموعه‌ای از پرداخت‌ها در چند سال است البته ارقام قابل قبول نیست و بانک مرکزی آنها را تایید نمی‌کند زیرا معتقدیم دستمزد و حقوق باید متناسب با عوامل دیگر تعیین شود.

سیف افزود: براساس دستور رئیس جمهور و پیگیری معاون اول ایشان ضوابط مشخصی تدوین خواهد شد تا مواردی که از حد نصابفراتر باشد اصلاح شود. اگر فردی خارج از ضوابط حقوق دریافت کرده باشد متخلف محسوب شده و با آن برخورد خواهد شد.

وی در خصوص پیگیری دارایی‌های خارجی بابک زنجانی و استعلام بانک مرکزی، گفت: به هیچ وجه این ادعاها قابلیت باور کردن ندارد و هیچگونه اطلاع و مستند قابل اتکایی به ما ارائه نشده است. در گذشته مواردی اعلام شد که ما پیگیری و استعلام کردیم که جواب پوچ بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تاثیر کاهش نرخ سود سپرده بر افزایش رشد نقدینگی، اظهارداشت: خیر، بنده چنین اعتقادی ندارم زیرا همچنان نرخ‌های سود سپرده بیشتر از نرخ تورم است. چند دهه نرخ سود منفی بوده به طوریکه با وجود تورم 30 درصد نرخ سود سپرده 25 درصد بود اما هم‌اکنون تورم 10 و 9.5 درصد است اما نرخ سود به 15 درصد کاهش یافته است.

سیف در پاسخ به این نکته خبرنگار فارس که گفته می‌شود سهم پول از نقدینگی افزایش می‌یابد و در واقع شبهه پول به پول تبدیل می‌شود و این تاثیر بیشتری بر روی نرخ تورم دارد، گفت: چرا چنین اتفاقی بیافتد؟ فردی که تا پیش از این 18 درصد سود سپرده می‌گرفت هم‌اکنون 15 درصد می‌گیرد و اگر سپرده خود را از سرفصل سپرده یکساله به جایی منتقل کند هیچ سودی نمی‌گیرد بنابراین چه دلیلی دارد از سود 15 درصد بگذرد؟

وی ادامه داد: اگر فرد به پول خود نیاز نداشته باشد تا یکسال در بانک سپرده گذاری می‌کند که بالاترین نرخ سود 15 درصد است بنابراین این نرخ همچنان جذابیت دارد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص منابع آزاد شده پس از اجرای برجام گفت: همه منابع بانک مرکزی آزاد شده و در حساب بانک مرکزی در کشورهای مختلف از جمله ژاپن و کره است.

سیف درخصوص وصول طلب ایران از هند گفت: فکر می‌کنم حدود 50 درصد از مطالبات ما از هند وصول شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند