منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
شناسه خبر: 360117
گروه :خبر
minabnorozbastani

بانوی صنعتگر مینابی گفت: صنعت تلی بافی در بین زنان و دختران مینابی در اغلب روستاها بعنوان یک هنر بومی و محلی نهادینه شده است اما توجه چندانی به فعالین حوزه صنعت تلی بافی نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خانم فاطمه ذاکری زاده یکی از زنان فعال در صنعت تلی بافی در شهرستان میناب در گفتگو با میناب جنوب، گفت: از 9 سالگی هنر تلفی بافی را از مادر بزگم به ارث برده ام و تا کنون توانسته ام شاگردان زیادی از جمله دختر و نوه هایم را به این هنر اصیل و بومی میناب آشنا کنم.

این صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی میناب تنها بخش از درامد خانواده اش از راه تلی و بادوله بافی تامین می شود و بخش دیگرآن از راه جاروبافی،حصیر و گوزِن بافی فراهم می شود.

وی اظهار داشـت: بادله یا “تلی” از چند نوع زری با یکدیگر به صورتی که زری بزرگ در وسط و زری های کوچک در اطراف هم بافته می شود و اندازه تلی های بافته شده در گویش محلی به ” وار “شهرت دارد .

خانم ذاکری زاده بیان داشت: بادله به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتیمتر تولید می شود برای ساخت شلوار نیم بادله،شلورار بادله کامل کاربرد دارد.

این هنرمند تصریح کرد: وعدو در گویش محلی به تلی های بافته شده با کامواهای سبز و سیاه به طول 2 وارگفته می شود که برای ساخت شلوار زنانه با نام شلوار شک و وعدو کاربرد دارد.

ذاکری زاده گفت: برای ساخت شلوار تلی بادله کامل، 8  تا 6 وار و نیم بادله و برای شلوار نیم بادله 5 رنگ 2 وارو نیمی بادله به رنگ های سبز،قرمز و سیاه بکار می رود.

صنعتگر فعال روستای بلبلی میناب اذعان داشت: صنعت تلی بافی در بین زنان و دختران مینابی در اغلب روستاها بعنوان یک هنر بومی و محلی نهادینه شده است بطوری که هر یک بصورت جداگانه انواع بافتنی از قبیل،شلوار کمی،جلبیل خوسی،تلی،بادله،شک و وعدو،بٌشکی،سه فسله می بافند و این درحالی است که نگاه و توجه چندانی به حمایت از قشر صنعتگر روستایی نمی شود.

نیمی از جمعیت زنان شهرستان میناب به کار تلی و بادله بافی فعالیت دارند.

انتهای پیام/ز

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است