منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
شناسه خبر: 202206
گروه :خبر
IMG_4290-660x330
 

یادداشت/ نصرالله کریمی :

بازرگانی خلیج فارس در قرن گذشته

از میان بنادر ، خلیج فارس که در یکصد سال گذشته از لحاظ تجارت و بنیه مالی نسبت به سایر بنادر در جایگاه بالاتری قرار داشته‌اند ، می‌توان به بنادر مسقط، بندرلنگه و بوشهر اشاره کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پارسیان خبر ، از میان بنادر خلیج فارس که در یکصد سال گذشته از لحاظ تجارت و بنیه مالی نسبت به سایر بنادر در جایگاه بالاتری قرار داشته‌اند می‌توان به بنادر مسقط، بندرلنگه و بوشهر اشاره کرد و به جرأت می‌توان گفت بندرلنگه در هر دو سوی خلیج فارس رقیب و مانندی نداشت است.

 

عواملی که در رواج بازرگانی بندرلنگه موثر بودند عبارت‌اند از موقعیت بندری، نزدیک بودن بندرلنگه با بنادر سواحل جنوبی خلیج‌فارس، فراوانی ارز خارجی در بندرلنگه (چون این شهر مرکزخرید مروارید بوده)، حضور بازرگانان و سرمایه داران بزرگ در بندرلنگه و آزادی ورود کالاهای خارجی.

 

بیشترین رابطه تجاری بندر لنگه در گذشته با هندوستان بوده و اجناس مورد نیاز از جمله خواربار و البسه، بوسیله کشتی‌های اقیانوس پیما از هند وارد می‌شد و از لنگه به لار و جهرم تا بوشهرحمل می‌گردید.

 

کشتی‌هایی هم از انگلیس، فرانسه و آلمان در ساحل بندرلنگه پهلو می‌گرفتند که بنادر طرف معامله بندرلنگه کلکته، کراچی، بمبئی،کالیکوت، بصره و سواحل شرقی آفریقا به این بندر مراجعه می‌کردند و مراودات تجاری خود را انجام می‌دادند.

 

بندر لنگه از قدیم یک بندر ترانزیتی به حساب می‌آمده که از هندوستان، آفریقا، آلمان و روسیه اموال تجاری خود مانند شکر، چای، قماش، ادویه، الوار، طناب و لوازم کشتی سازی، بلور، چینی‌آلات وارد می‌کردند، قسمتی به داخل ایران حمل می‌شد و قسمتی هم بوسیله تجار عرب به قطر، دبی، شارجه و رأس‌الخیمه برده می شد. صادرات بندرلنگه نیز آنغوزه، خشکبار، گل سرخ، شانه چوبی، مروارید، چرم گوسفند، آب آشامیدنی، سنگ گچ، ساروج، نمک، تنه درخت خرما و ماهی خشک بوده است.

 

کمپانی های خارجی در بندر لنگه «گرپال کمپانی» در حدود۹۰ سال پیش این شرکت در بندرلنگه تأسیس شد و کشتی‌هایی بنا به حواله شرکت مذکور از اروپا و آمریکا به بندرلنگه می‌آمدند، این کشتی سالی دو بار و هر بار ۱۰۰/۰۰۰ صندوق نفت به بندرلنگه وارد می‌کرد و تاجر لنگه‌ای ماهیانه ۵۰۰۰ صندوق نفت برای دبی، شارجه، عمان و رأس‌الخیمه می‌فرستاد.

 

«روبرت ونگوس» کمپانی این شرکت در بوشهر، بندرعباس و خرمشهر تأسیس شده بود، وکیل این شرکت در بندرلنگه مستقر بود، کار شرکت، حمل پارچه از اروپا به سواحل شمالی خلیج فارس بود و در بندرلنگه پارچه‌ها توزیع می شد و مقدار زیادی هم به وسیله نماینده شرکت از بندرلنگه به عربستان، دوبی، رأس‌الخیمه، ام القوین و دیگر شیخ نشین‌های عربی حمل می‌شد.

 

پول رایج در بندرلنگه تا قبل از سال ۱۳۱۰خورشیدی معاملات درلنگه با روپیه هند بود چون هندی‌ها در این شهر مروارید می‌خریدند روپیه به صورت اسکناس و نقره وجود داشت ولی بیشتر معامله با روپیه نقره صورت می‌گرفت هر ۱۰۰۰روپیه اسکناس را ۷۰۰روپیه نقره به حساب میاوردند در سال ۱۳۱۰ در زمان پهلوی اول قران نقره وارد معامله شد و هر۳ قران معادل یک روپیه بود.

 

ضابطان بندرلنگه از حکومت زندیه تا سال ۱۳۳۹ ه‌ق شیخ صالح از طایفه جواسم، شیخ قضیب، شیخ محمد پسر شیخ قضیب، شیخ سعید، شیخ خلیفه پسر شیخ سعید، شیخ علی، شیخ یوسف، شیخ حسن خان، شیخ محمد مهدی ملک التجار بوشهری، محمد رضاخان بنی عباسیان (سطوت الممالک) محمد حسن معتمد السلطان بوشهری همانگونه که قبلاً به آن اشاره شد چون بندر لنگه در اواخر حکومت زندیه و در زمان قاجار در اجار شیوخ عمان بوده اکثر ضابطان این شهر عرب بوده‌اند.

 

تنزل بازرگانی در بندرلنگه: بحران معاملات مروارید و تأسیس گمرگ باعث موجب تنزل بازرگانی در بندرلنگه گردید، با تأسیس گمرک در سال ۱۲۷۷خورشیدی آزادی ورود کالاهای خارجی لغو شد و عوارض ورود کالا وضع گردید، پرداخت عوارض خوشایند تجار نبود و بازرگانان تصمیم گرفتند سرمایه‌های خود را به آن سوی خلیج‌فارس منتقل نمایند.

 

عده‌ای از تجار هم به لارستان و بندرعباس مهاجرت کردند نقل از یکی از تجار: افول تجارت بندرلنگه از سال۱۳۱۷ق به دنبال تأسیس گمرک در این شهر صورت گرفت تجار عُمانی به دلیل سخت گیری بیش از حد مأموران گمرگ که اکثرا بلژیکی بودند از تجارت با ایران صرف نظر کردند و دفاتر تجاری خود را به دبی منتقل کردند. مهاجرت تجار به دبی و انتقال سرمایه‌های آنان باعث خرابی شهر بندرلنگه و مهاجرت مردم به بندر دبی گردید به دنبال آن با سیاست سربازگیری و کشف حجاب رضاخانی شهر بندرلنگه به ویرانه‌ای تبدیل گردید.

 

انتهای پیام /س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است