منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
شناسه خبر: 191883
گروه :خبر

بازار خرید کالاهای اساسی نزدیک ماه مبارک رمضان چندان رونق ندارد. کالای اساسی بیش از نیاز مردم در بازار موجود است، ولی چندان خبری از مشتری نیست، چرا که با جیب خالی خانواده‌ها مشتری زیادی برای این کالاها وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس هر ساله با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ستاد تنظیم بازار و اصناف برای آنکه کالاهای اساسی با قیمت مناسب و به وفور در اختیار مردم قرار گیرد، تدابیر ویژه‌ای از جمله اختصاص سهمیه‌های خاص به برخی ارگان‌ها و برگزاری نمایشگاه‌های ضیافت در نظر می‌گرفت.

اما علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است، به دلیل فراوانی کالاهای اساسی در بازار امسال دیگر نیازی به برپایی چنین نمایشگاه‌هایی نیست و مردم به راحتی می‌توانند کالاهای اساسی مورد نیازشان را از بازار تهیه کنند.

وی بر این نکته تاکید دارد که رقابت در بازار قیمت‌ها را خود به خود تعیین می‌کند.

در بازار عمده فروشان کالاهای اساسی بازار مولوی تهران هم آرامش که بخشی از ان حاکی از رکود است، برقرار است و فروشندگان به کم شدن فروش و تعداد مشتریان اذعان دارند.

محمدی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کسبه این منطقه می‌گوید: در آستانه ماه مبارک هر سال مردم برای تهیه کالاهای اساسی مانند روغن،‌ برنج،‌حبوبات،‌ خرما، گوشت و مرغ به مقدار زیاد برای مراسم افطار مراجعه می‌کردند، اما هر سال دریغ از پارسال!


قیمت حبوب در خرده فروشی های خیابان مولوی تهران 16 خرداد 94

وی به این نکته اشاره می‌کند که میزان و حجم خرید مردم کاهش یافته است.

گزارش های میدانی از سطح بازار حکایت از آن دارد که ثبات نسبی به جز یکی دو قلم کالا در بازار حاکم است.

قیمت هر کیلو برنج ایرانی از 6 هزار تومان تا 8500 تومان بسته به نوع و کیفیت آن متغیر است. هر کیسه برنج 10 کیلویی هندی هم 40 تا 50 هزار تومان قیمت خورده است.

قیمت حبوبات هم به جز عدس افزایش قیمت نداشته و هر کیلو لوبیا چیتی بین 5500 تا 6500 تومان، لوبیا قرمز 5000 تومان، لپه 4500 تا 5500 تومان، عدس ایرانی 5000 تومان و نخود 2500 تا 3500 تومان به فروش می رسد.


رفت و آمد مردم در بازار خرده فروشی مواد خوار و بار مولوی تهران 16 خرداد 94

جالب‌تر اینجاست که طی یک ماه اخیر قیمت عدس که ارزان ترن حبوب به شمار می رفت، اکنون تا کیلویی 7500 تومان به فروش می‌رسد و هر چه علت را از مغازه دار گرفته تا رئیس اتحادیه خوار و بار جویا شدیم هر کس یک دلیل آورد.

فرهمند جم رئیس اتحادیه خوار بار علت افزایش قیمت عدس را فرا نرسیدن فصل برداشت عدس ایرانی،‌کم شدن واردات عدس از کانادا به علت کم‌آبی این کشور و عدم مجوز واردات عنوان کرده و می‌افزاید: تعرفه واردات این حبوب نیز افزایش یافته است.

اما رضوی یکی از خواربار فروشان مولوی که عدس را کیلویی 5300 تومان می‌فروشد، در حالی که سایر مغازه ها 7000 تومان می‌فروشند، می‌گوید: این تاجران و و‌اسطه‌ها هستند که قیمت را بالا می‌برند چون عدس به وفور در انبارها موجود است و کمبودی نیست که به تبع آن قیمت‌ها بالا برود. ما هم از قبل عدس در انبار داشتیم و بنا به انصاف با همان قیمت کالا را فروختیم.


فراوانی و ارزانی حبوب در خرده فروشیهای خیابان مولوی تهران 16 خرداد 94

رقابت در بازار عمده فروشی به حدی تنگاتنگ است که به اذعان فروشندگان شاید هر کالایی را با سود اندک به فروش برسانند، اما این مسئله در مورد مغازه‌های تک‌فروشی صدق نمی‌کند و سود فروش کالا به مراتب بالاتر است.

قیمت روغن جامد هم در این روزها افزایش داشته و یکی از برندها به بهانه حذف روغن پالم از محصول خود نه تنها قیمت را از 20  به 24 هزار تومان افزایش داده، بلکه وزن حلب 4 کیلو و 800 گرمی به 3 کیلو و 800 گرم کاهش یافته است.

اما حلب‌های 4 کیلو و 800 گرمی که از قدیم در انبارها موجود است، 21 هزار و 500 تومان قیمت خورده که یک هزار تومان زیر این قیمت در بازار عمده فروشی مولوی فروخته می‌شود.


خرده فروشی ادویه در خیابان مولوی تهران 16 خرداد 94

روغن مایع یک لیتری هم از 4300 تا 4800 تومان در برندهای مختلف به فروش می‌رسد.

قیمت عمده فروشی هر کیلو شکر به 2300 تومان افزایش یافته است.

هر کیلو خرمای جعبه ای درجه یک رطب مضافتی بم 7 هزار تومان، خرمای فله‌ای 5700 تومان قیمت خورده است.

مغز گردو هم که در ماه مبارک معمولاً مصرف بیشتری دارد، هر کیلو 43 تا 55 هزار تومان بسته به نوع و کیفیت به فروش می رسد.


قیمت حبوب در مغازه های خیابان مولوی تهران 16 خرداد 94

پنیر بسته بندی 400 گرمی هم از 3 هزار تومان تا 4 هزار تومان در برندهای مختلف قیمت خورده است و با یک حساب سرانگشتی هزینه سفره افطار هر نفر در ماه مبارک صرف نظر  از مهمانی‌هایی که ممکن است برپا شود، برای هر نفر با احتساب 30 روز به این شرح است:

30 عدد نان 30 هزار تومان،‌ پنیر 4 قوطی 12 هزار تومان، خرما یک کیلو 7 هزار تومان،  5 کیلو برنج 40 هزار تومان،‌یک کیلو روغن 5 هزار تومان، 2 کیلو گرم مرغ 12 هزار تومان،‌یک کیلو گوشت گوسفندی 30 هزار تومان، 2 کیلوگرم انواع حبوبات 12 هزار تومان که این موارد منهای سایر مواد مصرفی برای سفره افطار در یک ماه است که مبلغی حدود 150 هزار تومان می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است