منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹
شناسه خبر: 347689
گروه :خبر
فیش حقوقی 1

سزاوارترین مردم به امر حکومت قدرتمند ترین مردم بر حکومت و داناترین به امر و دستور خداست .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ تاریخ آیینه زندگی بشر است هر چند که این آیینه چند صباحی حکومت پیامبران ، به خصوص ، حکومت نبی مکرم اسلام (ص) را برای ما تصویرگر است و حکومت مردانی را به یاد انسان امروزی می آورد که طعم شیرین عدالت را به او چشاندند ؛ حاکمی که بین او  و مردمش فرقی نبود و به فرموده امام علی علیه السلام درباره رسول اعظم (ص) : بر روی زمین غذا می خورد و چون بندگان می نشست . کفشش را خود پینه می زد و لباسش را خود وصله می کرد و بر مرکب برهنه سوار می شد او با شکمی گرسنه از دنیا رفت و با سلامت جسم وجان وارد آخرت شد و سنگی را بر سنگی ننهاد .

و دیگر بار به یاد انسان می آورد که حاکمی آمد که غم بی نانی دورترین نقطه حکومت خود را می خورد که نکند در حجاز و یمامه کسی پیدا شود که آرزو و طمع قرص نانی داشته باشد و در سفر خود چیزی را نیابد . نکند خودش سیر بخوابد و در کنارش شکم های گرسنه و جگرهای تفتیده و تشنه ای باشد .

آری کسی که از حکومت ، تنها اسم و رسمش را نمی خواست که ،  ولی افسوس که این حکومت دیری نپایید چرا که حاکمش با نوشیدن جام ( فزت و رب الکعبه ) بشریت را در تشنه کامی عدالتش وا نهاد و از آن به بعد بشر در گذر زمان به انتظار مردی از این تبار نشسته است .

شایسته سالاری

با نگاهی هر چند اجمالی به تاریخ تمدن های منقرض و انقلاب های منحرف شده ، یک مطلب به وضوح نمایان می شود و آن اینکه عدم شایستگی افراد مسئول آن حکومت و انقلاب و تمدن عمده ترین دلیل بر انحلال آن حکومت بوده است . قرآن مجید هم در مواردی بر این اصل صحه می گذارد ؛ از جمله در جریان قصه حضرت موسی علیه السلام و فرزندان حضرت شیعب علیه السلام آنگاه که پیشنهاد استخدام و اجیری حضرت موسی علیه السلام را به حضرت شعیب علیه السلام

می دهد : به دو اصل قدرت و امانت داری حضرت موسی علیه السلام اشاره شده است . یا در پیشنهاد حضرت یوسف علیه السلام برای تصرف مسئولیت غله مصر که او حفیظ وعلیم بودن را از صفات خود و ملاک تصاحب این مسئولیت می داند .

با نگاهی اجمالی به سیره پیامبر و ائمه علیه السلام به خصوص حضرت علی علیه السلام در امر حکومت ؛ این مطلب از بارزترین ویژگی های حضرت در عزل و نصب های حکومتی و لشکری دیده می شود برای نمونه نگاهی اجمالی به شایستگی های جناب مالک و در مقابل به بی کفایتی و سستی ابوموسی اشعری اشاره می کنیم :

مالک اشتر از زبان امام علی علیه السلام

1-مالک کسی است که در موقع خوف و خطر به دشمن پشت نمی کند .

2-در مقابل خومن فجار وکفار ، اخگر است وحتی سوزاننده تر

3-در موقع اضطرار بر خلاف اکثری که فرار را بر قرار ترجیح می دهند ، او خواب را بر خود حرام می کند .

4-او شمشیری از شمشیرهای خداست که نه کند می شود و نه ضربتش بی تاثیر می گردد.

5-قول و امر مالک ، گوش کردن دارد چرا که امکان ندارد در کار تند شود یا سستی کند مگر اینکه از من فرمان گرفته باشد .

6-اگر می خواهید او را به کوه تشبیه کنید بهتر است اضافه کنید کوه تک و منفرد.

7 -من از مالک راضی هستم .

و در مقابل امثال ابوموسی اشعری ، اشعث ابن قیس و عبیدالله ابن عباس که به سستی و خیانت به بیت المال آلوده اند مورد عتاب و عزل و پرخاش حضرت قرار می گیرند در بی کفایتی ابوموسی همین بس که به عنوان فرماندار حضرت ، نه تنها در جنگ جمل کمک نکرد ، که مردم را به بی طرفی و سکوت دعوت کرد و افکار معیوبش خوارج را متولد ساخت .

ملاک های شایستگی :

  1. حضرت برای انتخاب معاونین در نامه 53 به جناب مالک چنین می فرماید : برادران تو باید از اهل تجربه و دانش و حیا و از خانواده های پاک و صالح و پیشی گیرنده در اسلام باشند .
  2. خود اهل عمل باشند چرا که دعوت کنند بدون عمل چون رزمنده بی کمان است .
  3. دانایی و توانایی داشته باشند ، سزاوارترین مردم به امر حکومت قدرتمند ترین مردم بر حکومت و داناترین به امر و دستور خداست .

این معیارها کجا و این فیش های نجومی کجا !!!!

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی