منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۰
شناسه خبر: 283492
گروه :خبر
11899654_994481413917040_1941378296_n

بادگیر از مظاهر و سمبل های تمدن ایرانی است بادگیرهای شهر بندر لافت و بندرلنگه و بندرعباس در هرمزگان نیز از بادگیرهای دیدنی ایران محسوب می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بادگیر بعنوان بخشی از بنای ایرانی در منطقه اقلیمی گرم ایران برای سالیان متمادی مورد استفاده قرار می گرفته است و عنصری معماری جهت سرمایش ایستا با بهره مندی از انرژی تجدیدپذیر باد می باشد بادگیر، یک روش ابداعی ایرانی برای ایجاد فضای خنک در داخل منازل گرم و مرطوب جنوبی است ، این دستگاه تهویه مطبوع ، سالیان درازی از روزگاران دور ، فضای زندگی مردم ایران را قابل تحمل کرده است .

بادگیرها معمولاً برجک های کوچکی به صورت چهار ضلعی یا چند ضلعی های منتظمند که ساختار مثلث در آن ها به هیچ وجه دیده نمیشود. بادگیر برج‌هایی هستند که برای تهویه بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود.

 

در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویهٔ مطبوع به شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقهٔ همکف یا زیرزمین‌ها فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند ولی امروزه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه استفاده می‌شوند.

Cuv64070

در ایران بادگیر ها در دو نوع آب و هواى گرم و مرطوب در بندر لنگه استان هرمزگان و آب و هواى گرم و خشک در استان یزد ساخته شده است ، بادگیرهاى بندر به عنوان نماد زیبایى و هنرمنحصربفرد، چشم نواز رهگذران وگردشگران درمنطقه هستند.

بادگیر یا بالاخانه از ضروریات خانه های قدیم بود و هر کس توانایی داشت آن را می ساخت تا در هوای گرم و مرطوب تابستان راحت تر زندگی نماید.

بادگیرها دو نوع بودند ، یکی که ارزان تر تمام می شد و بیشترین تعداد را داشت “بادگیر عربی” نامیده می شد و دیگری “بادگیر لوله” ، دهانه ی بادگیر عربی از طرف شمال و مغرب و مشرق بسته بود و تنها از طرفجنوب که دریاست باز بود چرا که در تابستان معمولا باد از جانب دریا به خشکی جریان دارد و طول اتاقی که به بادگیر اختصاص می دادند از سایر اتاق ها بیشتر بود تا افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده نمایند.

800px-Galbatan-3

بادگیر 3 متر از پشت بام اصلی خانه ارتفاع داشت دهانه ی نوع دیگر بادگیر که “بادگیر لوله” نامیده می شد از چهار طرف باز است و باد از هر طرف که جریان داشته باشد وارد بادگیر می شود نمونه این بادگیر با اندکی اختلاف در ارتفاع و معماری در شهرهای کویری ایران از جمله “یزد” دیده می شود.

 

از بادگیر ها معمولا روزها استفاده می کردند و شب ها برای نشستن و خفتن از پشت بام ها و فضای باز استفاده می شد در قدیم اوایل غروب آفتاب هر روز تابستان، مردم فرش و ظرف و چراغ و منقل و کوزه و قلیان خود را به پشت بام منتقل می کردند و بامدادان به پایین بر می گرداندند.

 

بعضی از خانه ها که بالا خانه ی ساخته و پرداخته داشتند، زحمت بالا رفتن و پایین آمدن نداشتند. بعضی نیز با شروع فصل تابستان بالا خانه ی موقتی با استفاده از چوب و شاخ و برگ و نخل می ساختند.

4843

از روزی که پنکه و کولر و … وارد زندگی مردم شد بادگیرها ارزش و منزلت دیرین خود را از دست دادند و کلنگ و دیلم کارگران در کمال بی رحمی بر قامت رسای آنان فرود آمد و فرو ریخت و به جای آن ها خانه هایی ساخته شده و می شود که فقط با کولر می توان در آن ها زندگی کرد و تعدادی از بادگیرها در گوشه و کنار شهر دیده می شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است