منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
شناسه خبر: 180521
گروه :خبر
images

مدیر کل محیط زیست استان هرمزگان گفت: بادهای 120 روزه سیستان به عنوان یکی از پدیده های منحصر به فرد جوی است که باعث ایجاد گردوغبار و انتقال ریزگردها به استان های همجوار همچنین استان هرمزگان می شود.

مجید وفادار، مدیر کل محیط زیست استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه ریزگردها ذرات کمتر از 10 میکرون هستند که به صورت طبیعی و مصنوعی در هوا منتشر می شوند، گفت:فعالیت های آتش نشانی و وزش باد از مناطق خشک منشا طبیعی ریزگردها است.

وی افزود: فعالیت های مناطق صنعتی ، ساخت و سازهای شهری و عبور و مرور در مناطق خاکی از پارامترهای صنعتی ایجاد و گسترش ریزگرد ها می باشند.

وفاداربا اشاره به گسترش دیده ریزگردها در چند سال اخیردر کشور اظهار کرد:به دلیل نبود مدیریت کافی در کشورهای عراق، سوریه،اردن و عربستان آلودگی سطح بیابان های این مناطق به صورت ریزگردها به مناطق شهری ما نفوذ کنند و کشور را دچار بحران ریز گردها کند.

وی یادوار شد:در سطح کشور نیز پدیده های خاص بادهای 120 روزه سیستان به عنوان یکی از پدیده های منحصر به فرد جوی است که باعث ایجاد گردوغبار و انتقال ریزگردها به استان های همجوار همچنین استان هرمزگان می شود.

مدیر کل محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه در استان هرمزگان 4 کانون تقویت اثرات ریزگردها مشخص شده است، تصریح کرد:بیابان های اطراف جاسک، جنوب استان کرمان و شرق هرمزگان ، شوره زارهای بندرلنگه در غرب استان و کانون های کوچکتر مانند محدوده بخش قلعه قاضی ، حد واسط مسیر بندرعباس به میناب و مناطق اطراف گچین به عنوان کانون های فزاینده استان شناخته شده است.

وی با اشاره به تراکم درخت در این محدوده، بیان کرد:سطح پوشش درختی در این محدوده کم نشده لذا زمین های این مناطق متعلق به اشخاصی است که در سال های پیش از خشکسالی بر روی آن کشاورزی انجام می دادند که مانع از انتشارریز گرد می شد اما در حال حاضر به دلیل بایر شدن باعث تقویت این پدیده در منطقه شده است.

مدیر کل محیط زیست تاکید کرد:  بالغ بر 210 هکتار از اراضی استان کانون های بحران فرسایش است که در انتشار ریزگردها موثر است.

وفاداربا اشاره به اینکه استان هرمزگان در فصل سرد و گرم با پدیده ریزگردها روبرو است، عنوان کرد:منشا ریزگردها در بهار و تابستان فرامحلی و از جنوب غربی ، شرق وشمال وارد استا می شوند .

وی با بیان اینکه در سال 91 بالغ بر 17 روز وضعیت استان با هوایی بالاتراز استاندارد و در حالت هشدار گزارش شد، گفت:در سال 92 ، 10 روز و در سال گذشته نیز ده روز از سال به عنوان روزهایی بالاتر از استاندارد هوای پاک گزارش شدند.

مدیر کل محیط زیست هرمزگان افزود:پدیده ریزگردها در برخی از روزها به صورت ساعتی در استان روی داد و اعلام وضعیت هشدار شد اما به عنوان روزهای آلوده ثبت نشده است.

وی با بیان اینکه فقط در مرکز استان سامانه اندازه گیری ریزگردها وجود دارد، اظهار کرد:با توجه به هزینه های بالای خرید دستگاههای اندازه گیری ریزگرد درهیچ کدام از شهرستان های استان وجود ندارد و تمام اطلاعات در مرکز استان ثبت می شود و در شهرستان ها بر اساس دید افق هواشناسی نسبت به این رویداد تصمیم گیری می شود.

وفادار تصریح کرد:باید از طریق مدیریت های مختلف، ایجاد فضای سبزو کاشت درخت و در صورت نیاز از پوشش هایی مانند مالچ پاشی و سازه از گسترش ریزگردها جلوگیری کرد.

وی عنوان کرد:فرهنگ سازی در خصوص استفاده صحیح از منابع آبی باعث مدیریت خشکسالی در مناطق فعال کم آب می شود و از مانع از گسترش ریزگردها می شود.

مدیر کل محیط زیست استان با بیان اینکه سازمان محیط زیست درحال پیگیری فراسازمانی مقابله با پدیده ریزگردها است، بیان داشت:استانداران هر استان به عنوان رئیس کارگروه ریزگردها پیگیر مشکلات و حل آن در سطح استان می باشند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست هرمزگان برنامه های خود را مبنی بر رسیدگی به تالاب های دریایی اعلام کرده که با استفاده از دستگاههای اندازه گیری میزان ریزگردهای منتشر شده مشخص شود و حق تالاب ها برای پیشگیری از گسترش این پدیده داده شود.

وفا دار با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای اصول نظارتی محیط زیست ، گفت:باید در جهت کاهش ریزگردها باید برنامه ریزی و فرهنگسازی شود .

وی عنوان کرد:در مدیریت کشاورزی با کاهش میزان آب برداشتی از سطح زمین تا میزانی از گسترش ریزگردها کاسته می شود همچنین با توجه به اولویت آب شرب مصرفی با برنامه ریزی در مصرف آب، حق تالاب ها داده شود و مانع از خشک شدن تالاب ها شد.

مدیر کل محیط زیست با بیان اینکه بخشی از ریزگردها وابسته به نوع مدیریت شهری است، خاطر نشان کرد:ساخت و سز های بی رویه و تردد در مناطق خاکی باعث افزایش آلودگی شهر می شود که با نظارت دقیق تا اندازه ای از این آلودگی ها می توان کاست.

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است