منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۴
شناسه خبر: 337462
گروه :خبر
hormoz

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تفام‌نامه اخیر خرید ایرباس فرانسه و ایران گفت: در این تفاهم نامه یک میلیارد دلار بهره پولی است که باید دولت پرداخت کند که از توان اقتصای دولت هم خارج است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ حمیدرضا پهلوانی، رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه هیچ خریدی در گذشته از جانب سازمان هواپیمایی کشوری از کمپانی‌های سازنده هواپیما در سال‌های قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم صورت نگرفته است، گفت: در دوره دولت قبل، امکان خرید هواپیما از مراکز مستقیم وجود نداشت.

به گفته پهلوانی، در زمان تصدی  مسئولیت وی در دوره قبل، هواپیماهای نو وارد کشور نشده و ادامه داد که خرید هواپیما در دوره قبل، از طریق سازمان‌های هواپیمایی خصوصی انجام می شد. وی بیان داشت شرکت‌های هواپیمایی خصوصی با روش‌های مختلف و یافتن راه و قیمت مناسب، نسبت به خرید هواپیما اقدام کرده‌اند.

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت که با انجام این اقدامات، به طور میانگین سالانه 25 فروند هواپیما وارد کشور شده که اینها، هواپیماهایی نبوده که از کارخانجات سازنده خریداری شود و تصریح کرد که حتی یک فروند هواپیمای نو  هم از طریق سازمان هواپیمایی کشوری یا شرکت هواپیمایی هما وارد کشور نشده است.

وی، خرید هواپیما از شرکت بوئینگ را دارای برخی مشکلات برشمرد که از جمله آنها تایید تفاهم نامه ازسوی وزارتخانه خزانه داری آمریکا است.

به گفته وی، انجام توافقنامه بین دو کشور یا هر گونه خرید هواپیمای بوئینگ منوط به تایید وزارتخانه خزانه داری  آمریکا بوده و افزود که  مانع جدید دیگر هم کنگره آمریکا است که با توجه به فرایند انتخاباتی ریاست جمهوری، یکی از  موانع  اصلی  همین کنگره  و کاندیدای موجود در انتخابات پیش روی آمریکا است.

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به  تفام نامه اخیر خرید ایرباس فرانسه  و ایران نیز به نسیم آنلاین اذعان کرد که یکسری از این توافقات با ساختارهای موجود کشور سازگاری نداشته و گفت که در این تفاهم نامه یک میلیارد دلار بهره پولی است که باید دولت پرداخت کند که از توان اقتصای دولت هم خارج است.

در سفر اخیر رییس جمهوری ایران به فرانسه تفاهم نامه اولیه خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش دستکم 10.5 میلیارد دلار به امضاء رسید که قرار شد 45 فروند هواپیمای ایرباس 320 و 321، 45 فروند ایرباس 330 ، 16 فروند ایرباس 350 و 12 فروند هواپیمای ایرباس A380 در مدت زمان 5 سال در اختیار شرکت دولتی هواپیمایی “هما” قرار گیرد.

از بهمن ماه سال گذشته که قرارداد خرید این تعداد هواپیما به امضاء رسید، قرار شد ظرف مدت 40 روز کاری، این پیمان به قرارداد نهایی منتج ‌شود، هر چند که با پس و پیش کردن زمان قطعی شدن قراردادها، در نهایت قرار شد این قرارداد تا نیمه خردادماه سال 95 نهایی شود.

پهلوانی تفاهم نامه اخیر ایران با ایرباس فرانسه را فاقد برخی موارد از حیث جنبه عملی برشمرد که تاکنون هیچ هواپیمایی هم وارد کشور نشده است. وی تاکید کرد: بیش از 5 ماه از برجام گذشته اما یک هواپیما هم توسط دولت خریداری نشده است.

وی افزود که برای هر خرید هواپیما یک قرارداد استاندارد تعریف شده و چناچه ایران بخواهد زمان خرید از کمپانی کاهش یابد، باید هزینه بیشتری هم پرداخت شود.

پهلوانی با بیان اینکه کمپانی‌های سازنده هواپیما تمایل دارند که به ایران هواپیما بفروشند و وارد بازار کشور ما شوند گفت: یکی از دلایل تاخیر در اجرای تفاهم نامه فروش هواپیما به ایران موانع تحریم بر علیه دولت ایران است که فعلا نیز حل نشده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان