منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
شناسه خبر: 267905
گروه :خبر
1%20(17)
 

پیام صالحی به دوازدهمين دوره نمايشگاه بين المللي انرژي كيش؛

باتوجه به آینده انرژی؛ باید از روزمرگی در این حوزه دوری کرد

سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی انرژی کیش توجه به آینده انرژی را بسیار مهم دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی انرژی کیش توجه به آینده انرژی را بسیار مهم دانست و گفت: باید از روزمرگی در حوزه انرژی دوری کرد.

در این پیام آمده است:
برخود فرض می‌دانم تا مراتب سپاس و قدردانی خود را نسبت به تلاشهای دست‌ اندرکاران برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش به ویژه مدیر عامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش ابراز نمایم. برگزاری این نمایشگاه با توجه به نقش کشورمان در تحولات جهانی انرژی از اهمیت بسزائی برخوردار است، چرا که در آستانه فصلی نو در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در روابط بین‌المللی هستیم و جای آن دارد که در این فضای جدید از چشم‌ اندازی کلان و فراگیر و با تحرک کامل، نقش و سهم کشورمان را در آینده انرژی جهان با تأمین حداکثری منافع ملی جمهوری اسلامی ایران تبیین نماییم.
امروز با شتاب‌گرفتن توسعه منابع جایگزین مانند انرژی خورشیدی، زیست‌توده، باد و هسته‌ای که جزء منابع انرژی پاک تلقی‌ می‌شوند، امید می‌رود تأثیر قابل‌ توجهی بر عرضه و تقاضای جهانی انرژی ایجاد شود. از دیدگاه علمی راه‌ حل برتر، استفاده از منابع انرژی پاک است که به دلایلی همچون عدم ایجاد آلودگی، در دسترس بودن و افزایش امنیت انرژی و حرکت به سوی توسعه پایدار می‌تواند مورد توجه ویژه باشد.
کشور ایران به دلیل وجود ذخایر عظیم هیدروکربوری و برخورداری از سابقه‌ای بیش از صد سال در بخش انرژی، همواره در منطقه و جهان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و موثر در حوزه انرژی مطرح بوده است
اینجانب با توجّه به سابقۀ مذاکرات صورت گرفته در ارتباط با جلوگیری از گرم شدن کرۀ زمین بر این اعتقادم که چندان نمی‌توان به نتایج مباحثات و مذاکرات بین المللی جهت وادار نمودن قدرتهای صنعتی به کنترل این رقابت خانمان‌ برانداز امیدوار بود. بلکه باید از پژوهشگران دانشگاهی، محقّقان درد آشنا و نهادهای تحقیق و توسعه طلب استمداد و یاری نمود. به چالشهای پیش‌گفته می‌توان مواردی مانند حوادث و رویدادهای بین‌المللی، تغییرات مداوم سیاستهای داخلی، پیشرفتهای سریع فناوری، محدودیت توان سرمایه‌گذاری کشور و شرایط استفاده از سرمایه‌های خارجی، توانمندی بخش خصوصی داخلی، رفتار مصرف‌کنندگان انرژی و محدودیتهای زیرساختی را نیز اضافه نمود
با توجه به این مسائل و برای کسب آمادگی پیش‌دستانه به منظور رویارویی با حوادث و شرایط پیدا و پنهان فردا و ساختن آینده‌ای بهتر، باید توجه شایسته و بایسته‌ای به موضوع آینده حوزه انرژی کشور صورت گرفته و از روزمرگی در این حوزه رهایی یافت. تدوین سناریوها و راهبردهای هوشمندانه برای روبرو شدن با آینده آمیخته با عدم‌ قطعیت‌های فراوان می‌تواند نقشه راهی روشن برای آینده کشور فراهم آورد. این به معنای آن است که باید نگرشی راهبردی در تدوین برنامه بلندمدت بخش انرژی کشور وجود داشته باشد که هم فرابخشی عمل کند و هم جامع باشد. در این حالت برنامه‌ریزی برای تأمین مطمئن و پایدار انرژی مورد نیاز کشور در بلند مدت و بهینه‌ نمودن تابع هدف و تعیین سهم هر یک از روش‌های تولید با در نظر گرفتن فرصتها، تهدیدات، مزایا و معایب هرکدام، از مواردی است که علاوه بر حصول اطمینان از دستیابی به اهداف بلندمدت، در تعیین چشم‌ انداز و مأموریتهای نهادهای توسعه‌ دهنده فناوری، مراکز علمی، پژوهشی و بخش خصوصی کشور به عنوان عاملی کلیدی، تأثیرگذار خواهد بود. نباید فراموش کنیم که وضعیت کنونی، نتیجه اعمال و رفتارهای گذشته است و تصمیمات امروز به مثابه بذرهایی است که آینده را خواهند ساخت. توجه داشته باشیم که آینده مکانی نیست که باید به آنجا برویم، بلکه جایی است که باید خود ما آنرا بسازیم.
اینجانب معتقدم که برگزاری چنین نمایشگاههایی میتواند طلیعۀ یک حرکت فراگیر برای سازگار نمودن بهره مندی از علوم و فنون جدید برای ساختن آینده مطلوب کشور با حفظ و حراست از مواریث طبیعی باشد. امید است در آیندۀ نزدیک شاهد به ثمر رسیدن این رویکرد خردمندانه و خدا پسندانه در سطح ملّی باشیم.

علی اکبـر صـالحـی
معـاون رییس جمهـور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی