منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۱
شناسه خبر: 317338
گروه :خبر
340730

استان هرمزگان به عنوان پردرآمدترین استان کشور و موقعیت جغرافیایی خاص منطقه میزبان کودکان خیابانی است که به دلیل توزیع نابرابر ثروت و شکاف روزافزون طبقاتی بر شمار کودکان کار با چهره های آفتاب سوخته افزوده می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛فقر خانواده ها یکی از جنبه های عقب ماندگی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی است که امروزه گریبانگیر بسیاری از جوامع و کشورها شده است از این رو کودکان خانواده های کم درآمد و بی بضاعت ناگزیرند که یا با شرکت در کارهای دسته جمعی و یا یافتن کاری در خارج از منزل به نحوی در افزایش درآمد خانواده تأثیر گذار باشند.

 

افزایش معضلات اجتماعی، اعتیاد، طلاق، مهاجرت روستاییان به شهر ها، بیکاری و… که حاصل توزیع نابرابر ثروت و شکاف روزافزون طبقاتی نیز از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار بر اشتغال کودکان است.

 

کار در خیابان علاوه بر اینکه گریبانگیر هزاران کودک این سرزمین است نشان دهنده ناکارآمدی سیاست های اتخاذ شده در خصوص مسائل و معضلات اجتماعی است و استان هرمزگان به عنوان پردرآمدترین استان کشور نیز از این قائله مستثنی نیست و اکثر خیابان های شهر میزبان کودکانی است که با دستفروشی در پی کسب درآمد هستند.

 

از سوی دیگر استان هرمزگان همه ساله آمار بالایی از اتباع بیگانه را در خود جای می دهد که برای کسب در آمد به این استان سراریز می شوند و در جمع کودکان کار بسیاری از این کودکان اتباع بیگانه مشاهده می شوند که به صورت سازمان یافته در شهر پراکنده می باشند.

 

موقعیت جغرافیایی خاص منطقه، وجود مراکز مهم تجاری، بندری، صنعتی و نظامی، مهاجر پذیری آن، وضعیت آب و هوایی و مهاجرت های فصلی از عوامل موثر بر ایجاد پدیده کودکان خیابانی در استان است.

 

زهرا یعقوب نژاد،مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری هرمزگان با بیان اینکه کودکان کار و خیابانی از آسیب های اجتماعی محسوب می شوند، گفت: برخی کودکان خیابانی بر اساس نیاز اقتصادی خانواده مجبور به کار در خیابان‌ها هستند، بنابراین برای مصون ماندن کودکان خیابانی از آسیب‌های اجتماعی، باید خانواده‌های این کودکان مورد حمایت قرار داد.

 

وی با اشاره به راه اندازی بانک اطلاعاتی جامع از کودکان کار و خیابانی، افزود: با تشکیل کمیته تخصصی، اهتمام آموزش و پرورش برای آموزش کودکان بازمانده از تحصیل و ضرورت تامین بیمه سلامت‌ها و ارائه راهکارهایی درخصوص ساماندهی کودکان اتباع بیگانه اقداماتی موثر انجام داد.

کودکان کاری که به منظور کسب درآمد به فعالیت‌های تولیدی، خدماتی یا مشاغل کاذب روی می‌آورند، از بسیاری از حقوق اولیه انسانی، حق آموزش و تحصیل باز می‌مانند، سلامت جسمی و روانی این کودکان به شدت در معرض انواع آسیب‌ها و خشونت‌های جسمی و حتی جنسی قرار می‌گیرد و در آینده با افسردگی، سوء تغذیه و انواع بیماری‌های روحی و جسمی مواجه می‌شوند.

 

طبق  ماد‏ه‏‌ 79 قانون کار، اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال را ممنوع دانسته است البته کارگران شاغل در کارگاه‌های خانوادگی که کارفرمای آن‌ها، همسر یا بستگان و خویشاوندان نسبی درجه‏ یک باشند، مشمول قانون کار نیستند در نتیجه حداقل سن کار در مورد چنین کارگرانی رعایت نمی‏‌شود؛ بر اساس قانون کار اگر یک کارفرما کودک زیر 15سال را به کار بگیرد، متخلف خواهد بود و برای نخستین بار مجازات نقدی، بار دوم مجازات نقدی و حبس و بار سوم علاوه بر این موارد، کارخانه یا کارگاه پلمپ و پروانه کار فرد متخلف ابطال خواهد شد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی