منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۱
شناسه خبر: 259436
گروه :خبر
zelzele
 

به مناسبت روز ایمنی و زلزله

ایران یکی از زلزله خیزترین نقاط دنیا

کشور ما یکی از مناطق زلزله خیز است که در چندین سال اخیر متاسفانه به علت جدی نگرفتن راه های پیشگیری و شناسایی مکان های امن ساختمان ها تلفات جانی و خسارات مالی بسیاری را متحمل شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز  ، کشور ما یکی از مناطق زلزله خیز است که در چندین سال اخیر متاسفانه به علت جدی نگرفتن راه های پیشگیری و شناسایی مکان های امن ساختمان ها تلفات جانی و خسارات مالی بسیاری را متحمل شده است . بهتر است کمی با زمین لرزه بیشتر آشنا شیم ، زمین لرزه از آزاد شدن ناگهانی انرژی انباشته شده در سنگ های پوسته ی زمین ایجاد می شود آزاد شدن این انرژی به صورت امواج از کانون زلزله و باعث لرزش زمین می شود . هر از چند گاهی هزاران نفر با رویداد زمین لرزه ویران گر به کام نیستی می روند .

با روش های پیشگیری و آمادگی ، نقش موثری در کاهش خسارات جانی و مالی دارد . شناخت پدیده ی زلزله و ارائه ی الگوهای مناسب برای آمادگی و مقابله در هنگام و بعد از زلزله می تواند از خسارات بکاهد . سرزمین ایران از لحاظ زلزله خیزی در یکی از مناطق فعال کره ی زمین قرار دارد . اگر زمین لرزه های رخ داده در جهان طی سالیان اخیر را بر روی نقشه پیاده کنیم ، متوجه دو کمربند عمده و بزرگ لرزه خیزی می شویم که دور اقیانوس آرام و کمربند آلپ هیمالیاست . ایران بر روی قسمت میانی کمربند لرزه خیزی آلپ – هیمالیا قرار دارد .

روند حرکت قاره ها نسبت به هم در حال حاضر ادامه داشته که یکی از این حرکت ها مربوط به باز شدن بین دولبه در بستر دریای سرخ می باشد .این اتفاق باعث حرکت صفحه ی عربستان به سمت ایران و فشردکی پوسته ی فلات ایران بین دو صفحه ی آفریقایی – عربی در جنوب و روسیه درشمال می شود . در نتیجه این فشردگی باعث تجمع انرژی در گسل ها ی پوسته ی ایران و در نهایت ایجاد زمین لرزه های کوچک و برزگ در نقاط مختلف کشور می شود .

ساز و کار فشردگی به طوری است که ایران را به سه نقطه ی متمایز لرزه خیز تقسیم می کند . این مناطق وسیع شامل : زاگرس ، ایران مرکزی (لوت) و البرز است .

برای تلفات کمتر و کاهش خسارات جانی باید تمام جاهای امن خانه را مشخص کنید ، برای مثال چهارچوب ها ، میز نهارخوری ، کنار ستون ها بهتریت مکان هاست . اگر خواب هستید زمین لرزه اتفاق افتاد ، از جایتان تکان نخورید ، همانجا بمانید و سرتان را حفظ کنید ، اگر عادت دارید کنار تختتان آب بگذارید ، از پارچ و لیوان پلاستیکی استفاده کنید . بعد از زلزله ، دقت کنید بیشتر آسیب ها از این زمان به بعد اتقاق می افتد .

کم لرزه ترین و پرلرزه ترین این شهرها را میخواهیم با توضیح مختصری مرور کنیم . بیشترین جمعیت شهرهای پرلرزه ایران بر روی گسل های فعال متمرکز شده اند و از آنجایی که همه ی شهر لرزه خیز نیستند ، شمال تنگه ی هرمز در بندرعباس لرزه خیز ترین نقطه ی ایران است .

رئیس مرکز پیش بینی زلزله پزوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به کم لرزه ترین منطقه در ایران گفت : مناطقی از ایران به عنوان کم لرزه ترین محسوب می شود که میزان تغییر پوسته در آنها کمتر است منتهی الیه جنوب غرب ایران در دشت خوزستان و ناحیه پیرامون شهرهای خرمشهر و آبادان . این دو شهر در دشت خوزستان واقع شده و به طور نسبی کمترین میزان های تغییر شکل پوسته ی زمین در ایران در آن ناحیه رخ می دهد ، از این رو ناحیه کم لرزه هستند .

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند