منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰:۲۹
شناسه خبر: 219645
گروه :خبر
13940616000371_PhotoA

در گزارش ویژه ژورنال نیروی هوایی آمریکا از ایران و چین به عنوان جدی‌ترین تهدید‌ها علیه منافع آمریکا و شرکایش در سطح خاورمیانه و خاوردور یاد شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «ژورنال نیروی هوایی آمریکا» در آخرین شماره خود به بررسی تهدیدهای موشکی متعارف علیه منافع آمریکا در سطح جهان پرداخته و از «ایران» و «چین» به عنوان تهدیدهای موجود علیه نیروهای خود در خاورمیانه و خاور دور یاد کرده است.

در این گزارش تاکید شده که البته تهدید علیه نیروهای آمریکا از لحاظ موشک‌های بالستیکی در جنوب غربی آسیا کمتر از شرق آسیا است. به عبارت دیگر توانایی موشکی ایران تنها تا شعاع 500 کیلومتری عملیات هوایی آمریکا را با خطر مواجه می‌کند.

همچنین تهدید موشکی بالستیکی ایران علیه پایگاه‌های هوایی آمریکا در منطقه به نسبت تهدیدات شرق آسیا پایین‌تر بوده ولی لازم می‌باشد تا توسعه توان موشکی بالستیکی ایران به طور دقیق نظارت شود و البته در عین حال شباهت‌های سطحی بین قابلیت‌های موشکی ایران و چین و نیز بعد کمی و کیفی توان‌های این 2 کشور در خاورمیانه و شرق دور نباید هرگز نادیده انگاشته شود و نباید هزینه‌های دفاعی آمریکا تنها در منطقه شرق آسیا استفاده شوند.

*تهدیدهای موشکی بالستیکی ایران علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه

در این گزارش همچنین آمده است؛ قابلیت‌های موشکی بالستیکی ایران نگرانی جاری را برای برنامه ریزان دفاعی در خاورمیانه، اروپا و آمریکا ایجاد کرده است. «رابرت گیتس» وزیر دفاع وقت آمریکا در سال 2009 به صراحت گفت که موشک‌های بالستیکی برد کوتاه و متوسط ایران به سرعت در حال رشد هستند و اگر ایران بتواند ساخت سلاح هسته‌ای را نیز توسعه دهد، آنگاه سرزمین آمریکا در خطر حمله قرار خواهد گرفت. همچنین تهدیدهای موشکی بالستیکی ایران به عنوان یک ابزار موثر شدید شرکای آمریکا را در خاورمیانه و نیز بنادر و زیر ساخت‌های انرژی آن‌ها تهدید می‌کند.

در یک گزارش پیرامون مزایای در امان ماندن نیروهای هوایی آمریکا از سال 1990 تا 2010 آمده است: «ایران فعالانه درحال آزمایش سامانه‌های موشکی جدید بالستیک است. بسیاری از این سامانه‌ها بسیار دقیق‌تر و برد بیشتری از موشک‌های اسکادی که عراق در سال 1991 در جریان جنگ خلیج فارس استفاده کرد، دارند. بنابراین پایگاه‌ هوایی آمریکا، مقرهای لجستیکی، مراکز فرماندهی و موارد دیگر در خطر هستند. البته تاکنون از سوی ایران آزمایش توانمندی در این زمینه رخ نداده اما در مجموع پایگاه‌های هوایی آمریکا بیش از 500 کیلومتر دورتر از برد موشک‌های ایران از تهدیدهای موشکی این کشور در امان هستند.»

*توان موشکی ایران

در بخش دیگر گزارش ژورنال نیروی هوایی آمریکا آمده است: توان موشکی ایران بیشتر بر پایه موشک‌های قدیمی روسی با فن‌آوری‌های مختلف است.  ایران بزرگترین زرادخانه موشکی را در خاورمیانه دارد. منابع مطلع می‌گویند ایران بیش از 1000 موشک بالستیکی از نمونه‌های مختلف در خدمت دارد. موشک‌های ایران سامانه‌های هدایت شونده پیشرفته‌تری تا نمونه‌های روسی دارند. ایران همچنین توسعه موشک‌های اسکاد را در دستور کار خود قرار داده و موشک «شهاب _ 3 » از آن جمله است. جدای از موشک شهاب _ 3، ایران توسعه و ساخت 3سامانه موشکی متعارف را نیز در برنامه کار خود داده که از جمله می‌توان به موشک «فاتح _ 110» با سوخت جامد اشاره کرد.

سوخت جامد فاتح 110 این مزیت را دارد که قابلیت جابجایی بیشتری را به آن بخشیده و سریع‌تر آماده شلیک می‌شود. این موشک تک مرحله‌ای بردی برابر با 200 کیلومتر دارد و کویت، بحرین، شمال قطر، امارات متحده عربی، شمال عمان را در تیررس خود دارد. به علاوه، موشک فاتح 110 به طور قابل توجهی دقت اصابتش بیشتر شده است.

مورد دوم موشک ‌«عاشورا یا سجیل» است که نوعی موشک 2 مرحله‌ای بوده و در صورت آماده شدن فن آوری پیشرفته‌تری تا موشک شهاب 3 دارد. این موشک در صورت عملیاتی شدن این امکان را به ایران می‌دهد به اهدافی در غرب اروپا نیز دست یابد. البته مقام‌های ایران نسبت به توان موشکی خود و تهدید بودن علیه پایگاه‌های آمریکا  گزافه گویی نیز می‌کنند. تهدید‌های موشکی ایران علیه آمریکا متوسط هستند.

*چین کارآمدترین برنامه موشکی جهان را دارد

در قسمت بعدی این گزارش به توان موشکی چین پرداخته شده و آمده است: ایران بزرگترین قدرت موشکی در خاورمیانه است اما چین در حال حاضر پیشرفته‌ترین وکارآمدترین برنامه موشکی را در جهان دارد. این کشور بیش از 1000 موشک بالستیکی متعارف بسیار دقیق که همگی با سوخت جامد هستند را در اختیار دارد.

موشک «دی اف _ 21 » چین به عنوان مثال، مجهز به کلاهک هسته‌ای و سامانه هدایت شونده بسیار دقیق است. برد این موشک 1750 کیلومتر است. پیش بینی می‌شود در دهه آینده به احتمال زیاد تمامی پایگاه‌های هوایی آمریکا در غرب اقیانوس آرام در برد موشک‌های متعارف این کشور خواهند برد.

در انتهای این گزارش تاکید شده است که دکترین برنامه موشکی ایران بر خلاف چین بیشتر متمرکز بر مواجهه با تهاجم‌ها و اشغالگران تا حالت هجومی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است