منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
شناسه خبر: 330765
گروه :خبر
13940230000260_PhotoA

طی ماه های گذشته، رقابت ایران و عربستان در قیمت نفت و تسخیر بازارهای بین المللی، قیمت نفت در بازار را دست خوش تغییرات زیادی کرد اما ایران برای رسیدن به سطح تولید پیش از تحریم‌ها دیگر نمی‌تواند قیمت را افزایش دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، چند ماه پیش بود که ایران و عربستان با هدف رقابت در بازار نفت آسیا قیمت نفت خود را برای خریداران آسیایی کاهش دادند.

این اقدام عربستان و ایران، قیمت نفت در بازار جهانی را پایین کشید و دو کشور در تلاش بودند تا با ادامه این سیاست نفوذ خود در بازار را افزایش دهند.

اما اخیرا دو کشور قیمت نفت خود در آسیا را افزایش داده اند به گونه ای که پس از عربستان ایران در هفته منتهی به روز 10 ژوئن، نفت خود را با قیمت 47.58 دلار در هر بشکه در آسیا عرضه کرده است که 1.93 دلار نسبت به هفته قبل از آن بالاتر بوده است.

این افزایش قیمت نفت ایران در حالی است که این کشور در تلاش است تا روز به روز نرخ تولید و صادرات نفت خود را گسترش دهد تا آن را به میزان پیش از اعمال تحریم ها در سال 2012 برساند.

در هفته اول ژوئن، عربستان سعودی برای دومین ماه متوالی قیمت نفت خود را برای مشتریان آسیایی افزایش داد که این اولین افزایش دو ماه پیاپی از ماه می سال 2015 تا کنون محسوب می شود و عربستان در این اقدام قیمت نفت خود را به بیشترین میزان از سپتامبر 2014 تا کنون رساند.

افزایش قیمت نفت از سوی ایران و عربستان در حالی کلید خورد که حوادث پیش بینی نشده مانند آتش سوزی جنگل‌های آلبرتای کانادا و بحران در نیجریه مازاد عرضه موجود نفت در بازار جهانی را کاهش داد.

گزارش فوربس تأکید می کند به نظر نمی رسد این روند ادامه پیدا کند چرا که تأثیر این اتفاقات پیش بینی نشده در  بازار جهانی در حال کم شدن است و از طرفی با توجه به آمار شرکت بیکر هاگز نسبت به روند افزایش تعداد دکل های نفتی در آمریکا، نفت این کشور در حال بازگشت دوباره به بازار جهانی است.

نکته مهم دیگر این است که به نظر نمی رسد ایران بخواهد به سیاست اخیر خود در برابر عربستان ادامه دهد چرا که بر اساس اظهارات وزیر نفت این کشور آسیا بازار اولیه نفت ایران است و ایران باید بیشتر به سمت اروپا و آفریقا قدم بردارد که نشان دهنده این حقیقت است که ایران در زمینه افزایش قیمت نفت از عربستان پیروی نخواهد کرد.

ایران همچنان در تلاش است تا نرخ تولید و صادرات نفت خود را به میزان پیش از تحریم ها افزایش دهد و برای ارتقای ظرفیت پالایشگاه های خود نیازمند درآمدهای نفتی است و این بدین معناست که ایران حتی با کاهش قیمت نفت به افزایش تولید و صادرات ادامه خواهد داد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است