منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۳
شناسه خبر: 262257
گروه :خبر
139409171108561496670804

تمامی علائم نشان می‌دهند که ایران با سرعتی بیش از آنچه بسیاری در غرب فکر می‌کردند به طرف روز اجرای برجام، روزی که تحریم‌ها علیه این کشور رفع می‌شود، حرکت می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، وب‌سایت رادیو ملی آمریکا (npr) با اشاره به اعلام انتقال اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه در ازای دریافت کیک زرد به نقل از مارک فیتز پاتریک از کارشناسان مسأله هسته‌ای ایران می‌نویسد: انتقال اورانیوم غنی‌شده فوق‌العاده سریع انجام گرفت.

ایران هنوز باید رآکتور آب‌ سنگین خود در اراک را تغییر دهد، اقدامی که به گفته علی واعظ،‌ کارشناس گروه بحران بین‌المللی، نباید بیش از چند هفته به طول انجامد.

یکی دیگر از اجزای [تفاهم هسته‌ای] که همه منتظر آن هستند برچیدن هزاران سانتریفیوژی است که برای غنی کردن اورانیوم به کار می‌رفتند. این امر نیز به نظر با سرعت مناسبی به پیش می‌رود.

مذاکره کنندگان ایران پیش‌بینی کردند که ایران تعهدات هسته‌ای خود را طی دو تا سه هفته انجام دهد، مسأله‌ای که هرگز غرب آن را جدی نگرفت.

اما اکنون حتی یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که باید اجرای تمام این مراحل را تأیید کند، می‌گوید روز اجراء می‌تواند تا پایان ژانویه فرا برسد.

برای رئیس جمهور ایران و جناح میانه‌رو و اصلاح‌طلبانی که به وی کمک کردند تا در سال 2013 به قدرت برسد، فرا رسیدن روز اجراء و فوائد اقتصادی که پس از آن فراهم خواهد شد می‌تواند یک نیروی سیاسی مهم پدید آورد.

با این حال واعظ می‌گوید حتی اکنون نیز بسیار دیر است و فوائد اقتصادی این توافق پیش از آنکه رأی دهندگان در انتخابات اسفند ماه شرکت کنند، به خیابان‌های ایران نخواهد رسید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است