منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۱
شناسه خبر: 230604
گروه :خبر
13940318000738_PhotoA

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران رسماً به آژانس اطلاع داده که از روز اجرای توافق به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه (امروز) بیانیه‌ای را در «روز پذیرش» برجام صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «روز 18 اکتبر 2015، جمهوری اسلامی ایران به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داد که به طور موثر از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، موقتاً پروتکل الحاقی را در توافقات پادمانی اجرا خواهد کرد و تصویب آن را به مجلس موکول می‌کند و به طور کامل کد اصلاحی 3.1 توافقات جانبی در توافقات پادمانی را اجرا می‌کند.»

کد اصلاحی 3.1، یک بند اضافه شده به توافق پادمان است. توافق پادمان در سال 1975 میلادی تصویب شد و بر اساس بندی از این توافق، هر فعالیت هسته‌ای در هر مقیاسی، 6 ماه قبل از تزریق مواد به دستگاه های سانتریفیوژ، باید به اطلاع آژانس برسد اما بر اساس کد اصلاحی 3.1 هر کشوری از زمانی که تصمیم به ساخت یک برنامه هسته‌ای می گیرد موظف می‌شود که آژانس را مطلع کند.

پیش از این نیز «سید عباس عراقچی» اعلام کرده بود که تصویب پروتکل در دست مجلس است و ممکن است دولت در مقطعی داوطلبانه آن را اجرا کند ولی آن هم منوط به دیدگاه نمایندگان مجلس است.

وی تأکید کرد بود: «ما فراتر از پروتکل الحاقی به معنای ویژه خود، هیچ نظام و رژیم بازرسی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت. ما در چارچوب پروتکل الحاقی و تفسیرهایی که از پروتکل الحاقی می‌شود اقدام به اعتمادسازی خواهیم کرد».

روز یکشنبه (امروز) همزمان با تصویب برجام، رفع تحریم های اروپا و آمریکا اعلام می شود، اما اجرای آن ها به بعد از اجرای تعهدات ایران موکول خواهد شد. تصویب برجام به معنای این است که همه طرفین باید اجرای دستوراتی را که 3 ماه پیش توافق شد، آغاز کنند. ایران از امروز برداشتن گام های اجرایی از جمله برچیدن 12 هزار سانتریفیوژ، تغییر کاربری مرکز فردو و همچنین خارج کردن هسته رآکتور اراک را آغاز می کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی