منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
شناسه خبر: 202133
گروه :خبر
Capture

مدیر امورمنابع آب میناب گفت: کشور ایران بعد از کشورهای آمریکا و کانادا سومین اصراف کننده آب در دنیاست که نیازمند مدیریت ویژه در این خصوص می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب، مصطفی زارعی مدیر امورمنابع آب میناب  در جلسه شورای اداری شهرستان میناب با اشاره به خشکسالی های پی در پی در کشور و مخصوصا در نواحی جنوب کشور و کمبود نزورات آسمانی گفت: اگر نگاهی به آمارمیزان بارندگی سالیانه در کشور، استان و شهرستان داشته باشیم و مقایسه ای با متوسط بارندگی جهانی داشته باشیم می بینیم که  متوسط بارندگی در ایران 250 میلی متر و در استان 180 و در میناب 200 تا 210 میلی متر در سال گزارش شده است که متاسفانه بارندگی در سطح شهرستان میناب حدود یک چهارم بارندگی متوسط جهانی است.

 

وی در ادامه بیان داشت: متوسط تبخیر آب در ایران2100میلی متر در سال گزارش شده است، که در استان هرمزگان این مقدار تبخیر به 700 میلی متر می رسد یعنی ما در کل یک چهارم متوسط بارندگی جهانی داریم ولی سه برابر تبخیر آب وجود دارد.

 

زارعی با بیان اینکه ایران به لحاظ سرانه مصرف آب در دنیا جزسه کشور اول دنیا است اظهار داشت: کشور ایران بعد از کشورهای آمریکا و کانادا سومین اصراف کننده آب در دنیا می باشد که نیازمند مدیریت ویژه در این خصوص می باشد.

 

وی با اشاره به تبعات بوجود آمده از خشکسالی های بوجود آمده در استان افزود: خشکسالی باعث کاهش آب های سطحی و روان آب ها و در پی آن افزایش بهره برداری از آب های زیرزمینی شده است.

 

سرپرست امور آب میناب در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته کل موجودی آب سد استقلال میناب حدود 20 میلیون متر مکعب بود که در مقابل 257 میلیون متر مکعب حجم کلی سد بسیار ناچیز است، به همین دلیل برای مصرف آب شرب بندرعباس همچنین کشاورزی و باغات میناب برداشت آب از سطح منابع آبی زیرزمینی تشدید پیدا کرد و از آن طرف با کمبود نزولات آسمانی افت سفره های زیرزمینی را شاهد بودیم.

 

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در توصیه ایشان در صرفه جویی ده درصدی آب که می تواند کم آبی سایر بخش ها مانند شرب و صنعت را مرتفع نماید گفت: بعد از این سخنان دولت تمام عزم و جزم خود را در اجرای این امر بکار گرفته و طرح احیا و تازه بخشی آب های زیر زمینی را در قالب 15 پروژه مصوب داشته تا بتواند مدیریت خوبی را در این خصوص داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه مدیریت آب در دوبخش مدیریت منابع آبی و مدیریت مصارف آبی است عنوان داشت: در بخش مدیریت آب در شهرستان میناب طرح های جدیدی در حال پیگیری می باشد که می توان به ساخت سد روستای سرنی و سد روستای گرو اشاره کرد، که انشاالله امسال سد روستای سرنی مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد و سد گرو بعد از اتمام کارشناسی های انجام شده نیز کار ساخت آن شروع می شود.

 

زارعی خاطر نشان کرد: ما باید بطور جدی بدنیال منابع جایگزین مانند ساخت آب شیرین کن باشیم مخصوصا شهرهایی مانند بندرعباس، سیریک، خمیر که منابع آبی آنها از میناب تامین می شود.

 

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است