منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۴
شناسه خبر: 281682
گروه :خبر
13910827000496_PhotoA

معاون امور بین‌الملل وزیر نفت گفت دلیل تصمیم برای عدم تجارت با دلار، تلاشی برای حفاظت از دارایی‌های ایران از تحریم‌های جدید یک‌جانبه آمریکاست. این اقدام بر اساس ملاحظات اقتصادی است نه ملاحظات سیاسی.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مسعود هاشمیان اصفهانی معاون امور بین‌الملل وزیر نفت به اسپونیک گفت درخواست ایران برای دریافت پول نفت خود به یورو، یوآن یا دیگر ارزهای معتبر بین‌المللی بر اساس ملاحظات اقتصادی بوده است نه ملاحظات سیاسی.

اصفهانی گفت: «در نگاه اول، به نظر می‌رسد که تصمیم برای دلار زدایی از بخش نفت ایران با توجیه و انگیزه سیاسی بوده است تا اقتصادی. حتی برخی از تحلیلگران بلافاصله اعلام کردند که این اقدام توسط ایران چیزی بیشتر از تلاش برای شکستن سیستم هژمونی دلارهای آمریکایی در پرداخت‌های نفتی در خاورمیانه نیست. »

وی ادامه داد: «اما این موضوع بسیار عمیق‌تر از یک اقدام تبلیغاتی است. ایران در جریان تحریم‌ها بسیار آسیب دید. مقادیر چشمگیری از دارایی‌های حاصل از فروش نفت بلوکه شد. امروز آمریکا تهدیدات جدیدی از طریق اعمال تحریم‌ها به علت آزمایش موشک‌های بالستیک مطرح می‌کند.»

وی توضیح داد: «دلیل تصمیم برای عدم تجارت با دلار، تلاشی برای حفاظت از دارایی‌های ایران از تحریم‌های جدید یک‌جانبه آمریکاست.»

اصفهانی گفت:علاوه بر پیش‌گیری از تحریم‌های بیشتر آمریکا، این اقدام برای ایران سودمند خواهد بود تا با چین و کشورهای اروپایی با ارزهای ملی‌شان تجارت کند چراکه ایران همچنین به صورت فعالانه با آنها در زمینه کالاهای دیگر تجارت دارد.

با این حال وی تصریح کرد درحالی‌که ایران ترجیح می‌دهد که از دلار استفاده نکند، وضعیت دلار به عنوان یک ارز بین‌المللی به این معناست که فضای تهران در حال حاضر برای چانه‌زنی محدود است.

این مقام ایرانی افزود: «امروز، دلار، ارز اصلی صندوق ذخیره ارزی بسیاری از کشورهاست و به طور ویژه پایه ذخایر ارزی چین است. به همین دلیل است که در صورت تضعیف ارزش دلار، چین نیز آسیب می‌بیند.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است