منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲
شناسه خبر: 210477
گروه :خبر
image334538

ایران باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، عادل الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با فرانک والتر اشتاینمایر همتای المانی اش گفت : ما در گفتگوهای امروز به موضوعات مختلف از جمله سوریه ، عراق ، توافق هسته ای با ایران ، اوضاع یمن،مبارزه با تروریسم و راههای همکاری بین پادشاهی عربستان و آلمان پرداختیم.

وی درباره موضوع سوریه گفت : در گفتگوهای امروز درباره اوضاع سوریه و اهمیت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک بر مبنای گفتگوهای ژنو یک پرداختیم که در ان بشار اسد هیچ نقشی ایفا نکند.

وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی مداخله جویانه درباره اوضاع سوریه خواستار برکناری بشار اسد از راس قدرت در این کشور شد.

وزیر خارجه عربستان افزود: عربستان سعودی خود را موظف می داند به ملت سوریه کمک کند وما با کشورهای دوست درباره این راهکارها صحبت می کنیم تا به تسهیل این دوران گذار و تغییر در سوریه کمک کنیم.

الجبیر با بیان اینکه امیدواریم مانع از فروپاشی همه نظام سوریه شویم گفت: برای ما مهم است که نهادهای حکومت سوریه را حفظ کنیم و مایل نیستیم هرج و مرج در سوریه اتفاق بیافتد،وی گفت :معتقدیم باید هر چه سریعتر بشار اسد از قدرت کنار برود و دراین صورت ما بیشتر قادر خواهیم بود نهادهای حکومتی سوریه را حفظ کنیم و این موضوعی است که ما انرا با دوستان مان مطرح می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباه توافق ایران و پنج بعلاوه یک درباره موضوع هسته ای نیز گفت: انچه که رفتار و منش ایران را در منطقه شامل می شود موضوع مذاکرات با 5+1 نبود اما مذاکراتی میان کشورهای منطقه و دوستان متحد ما شامل امریکا ایتالیا فرانسه المان و کشورهای دیگر وجود دارد که معتقدند باید از نفوذ نقش افرینی ایران در عراق، سوریه و یمن یا کشورهای دیگر منطقه کاسته شود.

به گزارش پارسینه ، وزیر خارجه عربستان با اشاره به سفر مسئولان شورای همکاری خلیج فارس به کمپ دیوید افزود: در این دیدار رییس جمهور اوباما بر فشرده تر کردن همکاری های نظامی و امنیتی و اهمیت آن برای کاستن از نفود منفی ایران در منطقه تاکید کرد . ما درباره این موضوع کار می کنیم و به همین منظور هم کمیسیون هایی بین امریکا و شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شده اند.

الجبیر همچنین درباره روابط با ایران نیز گفت: ما خیلی امیدواریم که با ایران ،کشور همسایه ما که تاریخی طولانی دارد و کشوری اسلامی است رابطه داشته باشیم و این روابط را در همه زمینه ها گسترش و تعمیق بدهیم،اما همه اینها به رفتار ایران در منطقه بستگی دارد.

وی افزود: ایران اگر می خواهد روابط عادی با کشور همسایه اش ( عربستان) داشته باشد باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.

وزیر خارجه عربستان درپایان گفت: اگر این تغییر به وجود نیاید فقط می توانیم به خدا و دوستان مان تکیه کنیم تا با این نفوذ مقابله کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است