منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۸
شناسه خبر: 331807
گروه :خبر
13950116000723_PhotoA

اختلاف میان مقامات آمریکایی بر سر نحوه همکاری با ایران در حوزه‌های اقتصادی بالا گرفته است به گونه‌ای که کنگره و مقامات وزارت خزانه داری آمریکا با سیاست‌های کاخ سفید در ترغیب شرکت‌های خارجی به همکاری با ایران کاملا مخالفند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دولت اوباما برای ارائه دسترسی به نظام مالی آمریکا به ایران بر سر دوراهی قرار گرفته است چرا که در خود کاخ سفید نیز این مسئله با مخالفت‌هایی روبرو است.

بنا به گفته منابع آگاه، شکاف میان مقامات‌ آمریکایی بر سر همکاری با ایران افزایش یافته و این اختلافات هم اکنون بین وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا به شدت بالا گرفته است و وزارت خزانه داری این کشور شدیدا با سیاست های جان کری، در ترغیب شرکت های خارجی برای ورود به ایران مخالف است.

درحالی که مقامات بلند پایه کاخ سفید پیشتر به کنگره اطمینان داده بودند که تحت هیچ شرایطی راه را برای دسترسی ایران به نظام مالی دلاری و آمریکا باز نخواهند کرد، هم اکنون گفتمان این افراد نسبت به این مسئله تغییر کرده است.

در هفته های اخیر، جان کری،‌وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کمپین عمومی دیپلماتیک شرکت کرد تا دولت ها و شرکت های اروپایی را به همکاری و ورود به ایران ترغیب کند و نسبت به امن بودن این مسئله به آنها اطمینان دهد.

این اقدام با هدف جلب رضایت ایران صورت گرفت چرا که ایران نسبت به سودمند نبودن نتایج برجام شدیدا اعتراض داشت.

کاخ سفید با این اقدامات، خشم مقامات مخالف توافق هسته ای با ایران را برانگیخت، چرا که این مقامات مدت هاست کاخ سفید را تحت فشار گذاشته اند تا از ارائه دسترسی دلار به ایران چه در داخل و چه در خارج از این کشور خودداری کند.

در حالی که دولت اوباما تا کنون تحت تأثیر این فشارها نسبت به اطمینان بخشی به مخالفان برجام اقدامی انجام نداده است،‌ وزارت خزانه داری این کشور اخیرا طی نامه ای به کنگره این کشور اعلام کرد که دولت آمریکا خود را متعهد به دور نگهداشتن ایران از بازار آمریکا می داند که به نظر می رسد این اقدام با سیاست هایی که در وزارت خارجه این کشور در حال اجرا است کاملا در تناقض باشد.

بسیاری از منابع آگاه از داخل و خارج کنگره آمریکا اعلام کرده اند که وزارت خزانه داری این کشور، که مسئولیت نظارت بر اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران را برعهده دارد، نسبت به اقدامات وزارت امور خارجه این کشور در قبال ایران ناراضی هستند.

به گفته مشاور یکی از نمایندگان کنگره، واضح است که مقامات وزارت خزانه داری آمریکا با خشم به کری نگاه می کنند.

وی تأکید کرد به اعتقاد وزارت خزانه داری این کشور، جان کری،‌ با ادامه بیان اظهارات خود نسبت به ایمن بودن ورود به ایران، این موسسات را در خطر می اندازد، چرا که وزیر امور خارجه این کشور نسبت به مکانیزم و عملکرد تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران آگاهی ندارد.

این منابع اعلام کرده اند که در حقیقت ایران باطلاق مالی و اقتصادی است و هر شرکت و موسسه ای که به حرف جان کری گوش کند خطر بزرگی را به جان خریده است و وزارت خزانه داری این کشور بارها این مسئله را به روشهای گوناگون به کری گوش زد کرده است.

به استناد نامه وزارت خزانه داری آمریکا، این وزارت‌خانه اقدامی برای ارائه دسترسی به مبادلات دلاری چه در داخل و چه در خارج آمریکا صورت نمی دهد و وزارت خزانه داری برنامه ای برای ارائه دسترسی به نقل و انتقالات دلاری و نظام مالی آمریکا به ایران ندارد.

بنا به آنچه در متن این نامه آمده است، نگرانی ها نسبت به ساختار اقتصادی ایران نظیر شفافیت، فساد، موانع و خلأهای قانونی همچنان پابرجاست و همین امر باعث شده که شرکت ها و بانک های خارجی برای ورود به ایران دست نگهدارند.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه تأکید می کند که ما در این زمینه با مخاطبان شفاف بوده ایم و اعلام کرده ایم که ایران برای جذب سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی و برای حل این نگرانی ها راه زیادی در پیش دارد.

به گفته یکی از مقامات ارشد کنگره آمریکا که در زمینه توافق با ایران با دولت این کشور نیز همکاری داشته است اختلافات درونی نسبت به این مسئله در داخل کاخ سفید را تأیید کرده و اعلام کرده است گفتمان های اخیر بین کنگره و وزارت خزانه داری به طور کامل با سیاست های وزارت خارجه این کشور در تناقض است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند