منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
شناسه خبر: 290086
گروه :خبر
13941012000870_PhotoA

یک نشریه آمریکایی از قول تحلیل‌گران می‌نویسد ایرانی‌ها با توجه به حمایت سیاسی ضعیف از توافق هسته‌ای در داخل آمریکا نگران پایبندی واشنگتن به تعهداتش برای رفع تحریم‌ها علیه ایران هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشریه آمریکایی «فارن‌پالیسی» روز جمعه در گزارشی با عنوان «ایرانی‌ها از تندروهای آمریکا می‌ترسند»، ضمن اشاره به حذف برخی از منتقدان ایرانی «برجام» در انتخابات هفته گذشته مجلس شورای اسلامی به افزایش نگرانی‌ها در ایران از خلف وعده آمریکا در توافق هسته‌ای پرداخته است.

فارن‌پالیسی نوشته است: «ایرانی‌ها مخالفان توافق هسته‌ای را در رأی‌گیری کنار گذاشتند. اما آنها هنوز نگران این هستند که آمریکا به تعهداتش پایبند نخواهد ماند.»

«فواد ایزدی»، دانشیار دانشگاه تهران در مصاحبه با این نشریه می‌گوید: «ایران به تعهداتش عمل کرده است. از زمان امضای برجام در ماه جولای، کنگره ده‌ها طرح برای باطل کردن این توافق معرفی کرده است. سناتور تد کروز گفته آن را باطل می‌کند و ظرف یک سال دیگر اوباما دیگر رئیس‌جمهور نخواهد بود.»

به نوشته فارن‌پالیسی، با آنکه ایرانی‌ها عموماً نگاهی احتیاط‌آمیز به برجام دارند، مخالفت صریح با این توافق، دیدگاهی است که در اقلیت قرار می‌گیرد.

این نشریه سپس به ناکامی برخی از نمایندگان منتقد توافق هسته‌ای در ورود به مجلس شورای اسلامی در انتخابات، اشاره کرده و یادآوری می‌کند این نفرات با اجازه به انجام بازرسی‌های سرزده از سایت‌های نظامی ایران، مخالف بودند.

فارن‌پالیسی، همچنین در توصیف استدلال‌های مخالفان برجام در ایران نوشته آنها می‌گویند که با کنار رفتن باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از قدرت دولت جدید این کشور می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را باز گرداند.

آقای ایزدی به این نشریه گفته بسیاری از ایرانی‌ها نگران این هستند که چه کسی سال آینده در آمریکا روی کار می‌آید. ماه گذشته یک نظرسنجی از دانشگاه مریلند نشان داده 62 درصد از ایرانی‌ها اعتمادی به دولت آمریکا برای اجرای برجام ندارند.

ایزدی می‌گوید علت نگرانی ایرانی‌ها از خلف وعده آمریکایی‌ها این است که در داخل آمریکا حمایت سیاسی از برجام ضعیف و اتکاناپذیر است.

این تحلیلگر مسائل  بین‌الملل خاطرنشان می‌کند در حالی که مجلس ایران، از توافق هسته‌ای حمایت کرد، اکثریت سنای آمریکا با این توافق مخالفت کردند. اوباما تنها به این دلیل توانست برجام را اجرا کند که سنا نتوانست دو سوم آراء لازم برای غلبه بر وتوی رئیس‌جمهور آمریکا را کسب کند.

ایزدی گفته مخالفان برجام در داخل ایران، در اقلیت هستند اما در آمریکا چنین نیست و اوباما از این لحاظ در اقلیت محسوب می‌شود.

فارن‌پالیسی نوشته نظرسنجی‌های عمومی، دقیقاً منعکس‌کننده همین وضعیت هستند. نظرسنجی دانشگاه مریلند می‌گوید که 72 درصد ایرانی‌ها با برجام موافق هستند. از طرف دیگر، یک نظرسنجی گالوپ که ماه فوریه منتشر شد، حاکی از آن است که تنها 30 درصد آمریکایی، دید مطلوبی نسبت به برجام دارند و 57 درصد با آن مخالفند.

علی‌رغم اینها، به نوشته فارن‌پالیسی، تحلیلگران ایرانی، ضمن رعایت جوانب احتیاط می‌گویند که دو طرف برجام را اجرا خواهند کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است