منتشر شده در تاریخ: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
شناسه خبر: 213318
گروه :خبر
13940402000009_PhotoA

مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان مدعی شده‌اند ایرانی‌های در بازرسی از سایت پارچین، نقش به عهده خواهند داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک رسانه آمریکایی در ادامه واکنش‌ها به خبر روز چهارشنبه آسوشتیدپرس درباره اعطای وظایف بازرسی از سایت پارچین به نمایندگانی از ایران، ادعاهای تازه‌ای در این باره مطرح کرده است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان از قول مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا مدعی شده ایرانی‌ها در بازرسی از سایت پارچین نقش خواهند داشت، اما آنها تنها کسانی نیستند که در این امر ایفای نقش خواهند کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که آژانس وظیفه «نظارت کلی» بر نمونه‌برداری و بازرسی از سایت پارچین به موجب مفاد برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را بر عهده خواهد داشت.

 خبرگزاری آمریکایی آسوشتیدپرس روز چهارشنبه با ادعای دسترسی به پیش‌نویس یکی از دو سند توافق محرمانه بین ایران و آژانس مدعی شده بود وظیفه بازرسی از سایت پارچین به نمایندگانی از خود ایران محول شده و بازرسان سازمان ملل اجازه دخالت در این باره را نخواهند داشت. این رسانه آمریکایی ادعا کرده بود بازرسان بین‌المللی از ورود به پارچین منع خواهند شد.

آسوشتیدپرس در بخش دیگری از گزارش روز چهارشنبه خود به علاوه مدعی محدودیت‌هایی برای نمونه‌برداری‌های میدانی از سایت پارچین شده و گزارش داده بود بازرسان تنها مجاز به نمونه‌برداری از 7 محل از مناطقی که ادعا می‌شود محل انجام آزمایش‌های هسته‌ای توسط ایران بوده‌اند خواهند بود.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتقادات مطرح شده، این ادعاها را رد کرد و گفت: «قرار نیست ایران از خودش بازرسی کند.»

با این حال، به نوشته سی‌ان‌ان، او اینکه بازرسان ایرانی در فرایند نظارت، «نقش خواهد داشت» را رد نکرد.

سی‌ان‌ان می‌نویسد یک گزینه محتمل این است که پرنسل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا در محل حاضر خواهند بود و یا هنگام نمونه‌برداری‌های ایرانی‌ها، فرایند مزبور را از طریق فیلم‌های دوربین تماشا خواهند کرد.

این رسانه آمریکایی این فعالیت را یکی از روندهای معمول آژانس دانسته و نوشته آژانس در موارد مشابه قبلی نیز از این روش استفاده کرده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت ایرانی‌ها احتمالاً از پارچین نمونه‌برداری خواهند کرد در حالی که نفرات سایر کشورها، بخشی از فرایند تحلیل نمونه‌های مزبور خواهند بود.

مقام مورد استناد این رسانه آمریکا تأ‌کید کرده ترتیبات مورد توافق برای پارچین، با ساز و کارهای مربوط به انجام تحقیقات از سایر سایت‌های مشکوک به انجام آزمایشات هسته‌ای متفاوت هستند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است