منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
شناسه خبر: 288551
گروه :خبر
1212_021

شست‌وشوی بدن و حمام کردن برای ایرانی‌ها علاوه بر پاکیزه کردن تن و دفع چرک، یک آیین مذهبی هم بوده است ایرانیان نخستین قوم در جهان هستند که برای شست‌وشو، به ساخت گرمابه پرداختند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حمام های قدیمی در عمق 5-4 متری زمین قرار داشتند و سقف آنها گنبدی و در ساختمان آنها از سنگ و ساروج استفاده شده بود. هر حمام شامل: بینه یا رخت کن، حوضی در وسط رختکن، محل کیسه کشی، خزینه، چند دوش و آبریزگاه و محل تنظیف بود.

 

آب حمام ها از چاه تأمین می شد و آن آب را آب ترمه می نامیدند و قابل نوشیدن نبود خزینه حمام را با هیزم که از روستاهای اطراف شهر به وسیله الاغ و شتر به شهر حمل می گردید گرم می کردند.

 

برای شست و شو تن و سرها از برگ کوبیده سدر “کُنار” استفاده می کردند و حمام ها فقط در 5-4 ماه آخر سال فعّال بودند و در بقیه ماه ها به علت گرمی هوا، به آن ها نیازی نبود و تعطیل بودند.

 

این حمام عبارتند از:

  • حمام شاهی عباسی: قدیمی ترین حمام بندرعباس حمام معروف به شاه عباسی بود که بعد از خروج پرتقالی ها از ایران در زمان شاه عباس ساخته شد این حمام در ضلع غربی آن روز شهر، نزدیک میدان یادبود “شهداء فعلی” قرار داشت.

 

  • حمام بزرگ: این حمام که بزرگترین حمام شهر و شامل دو حمام متصل به هم بود در شمال شرقی میدان بلوکی فعلی در حاشیه گل کنی “رخت شور” قرار داشت. آب مورد نیاز آن از چاهی که در کنار گل کنی حفر شده بود، تأمین می گردید در سال 1317 خورشیدی نرخ حمام برای هر نفر 2 ریال و در سال 1327 خورشیدی 5 ریال و اجاره ی سالیانه آن سیصد ریال بود.

 

  • حمام کارگزاری: این حمام در ابتدای کوچه کارگزاری، جنب قرائت خانه آن زمان قرار داشت و در سال 1324 هجری قمری “عبدالله خان مدحت الوزاره” کارگزار بندرعباس آن را ساخت و به نام او شهرت یافت. اجاره سالیانه آن 250 ریال بود.

 

  • حمام گله داری: این حمام در محله ی اوزی ها در ساحل دریا و غرب مسجد جامع اهل سنت قرار داشت و تنها حمام قدیمی است که آثار آن هنوز باقی مانده است.

 

  • حمام ناظم پور: این حمام در میانه کوچه کارگزاری و در کنار گاراژ معروف ناظم پور قرار داشت و مؤسس آن مرحوم “ناظم پور” از بازرگانان زمان بود.

 

  • حمام ناصری: این حمام در مشرق مسجد ناصری قرار داشت و از بناهای حیدر آبادیهای مقیم بندرعباس بود که مسجد ناصری را در سال 1304 بنا کرده بودند. اجاره سالیانه آن حمام 500 ریال بود.

 

انتهای پیام/

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی