منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵
شناسه خبر: 336924
گروه :خبر
13950203000163_PhotoA

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: صورتجلسه تبادل اسناد پروتکل انتقال محکومان به حبس بین ایران و ترکمنستان، به امضاء سفیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان رسید و بدین ترتیب شرایط قانونی انتقال محکومان ایرانی به کشور فراهم شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز  و به نقل از فارس، «سید محمد احمدی» اظهار داشت: صورتجلسه تبادل اسناد پروتکل انتقال محکومان به حبس بین ایران و ترکمنستان، به امضاء سفیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان رسید و بدین ترتیب شرایط قانونی انتقال محکومان ایرانی به کشور فراهم گردید و بزودی روند انتقال آنان به کشور اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به عفو تعدادی از زندانیان توسط دولت ترکمنستان طی روزهای اخیر گفت: میان اتباع خارجی که به مناسبت لیالی قدر، مورد عفو و بخشش رئیس محترم جمهور ترکمنستان قرار گرفت، یکی از هموطنان ما هم وجود داشت که بلافاصله پس از اعلام عفو، اقدامات لازم جهت انتقال وی به کشور صورت گرفت و سه شنبه گذشته از مرز باجگیران به کشور منتقل شد.

احمدی با اشاره به اقدامات سفارت برای زندانیان ایرانی حاضر در ترکمنستان نیز گفت: همانطور که اطلاع دارید، یکی از وظایف بنده و همکاران من در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان اعم از این سفارت و سرکنسولگری مرو، رسیدگی به وضعیت اتباع ایرانی دربند در ندامتگاه‌های کشور محل مأموریت است و بواقع یکی از دغدغه‌های جدی بنده از زمان حضور در ترکمنستان بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران، نیز همین موضوع بوده است.

سفیر ایران ادامه داد، در ماه مبارک رمضان، با همکاری وزارت امور خارجه و مسئولین محترم زندانهای ترکمنستان، بنده سه روز شخصا همراه همکارانم در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و مرو به ملاقات تمام زندانهای ایرانی در استانهای مختلف ترکمنستان رفته و با تک تک آن‌ها دیدار و گفتگو کردم و از نزدیک با مسائل و مشکلات آن‌ها آشنا شدم. در این ملاقات‌ها، از سوی نمایندگی نیز هدایایی تقدیم زندانیان ایرانی گردید.

انتقال محکومین به ندامتگاه‌های ایران از مهمترین وظایف سفارت بود

احمدی گفت: در کنار سرکشی و رسیدگی به وضعیت زندانیان ایرانی ترکمنستان، موضوع دیگری که سالهای اخیر بطور جدی در دستور کار این سفارت قرارداشته موضوع انتقال محکومین کشورمان به ندامتگاه‌های ایران و بالعکس بوده است.

احمدی افزود: همانطور که مطلعید پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ترکمنستان، از جمله اسنادی بود که در جریان سفر جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری به ترکمنستان توسط وزرای دادگستری دو کشور امضاء گردید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به موافقت قوای نظام با این طرح نیز خاطرنشان کرد، اجرایی شدن این سند، منوط به طی شدن مراحل تصویب داخلی آن در مجلس جمهوری اسلامی ایران بود که خوشبختانه با پیگیریهای وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و همکاری مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، مراحل تصویب این سند تکمیل گردید.

احمدی یادآور شد، نهایتا پنج شنبه گذشته (10 تیرماه 1395) آخرین مرحله قانونی شدن اجرای سند مذکور انجام شد و «صورتجلسه تبادل اسناد تصویب پروتکل انتقال محکومین به حبس بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ترکمنستان»، به امضای اینجانب و جناب آقای مردوف معاون رئیس کابینه وزراء و وزیر امور خارجه ترکمنستان رسید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان تاکید کرد، بدین ترتیب با امضاء سند مذکور، کلیه مراحل قانونی تصویب «پروتکل انتقال محکومین به حبس» در دو کشور خاتمه یافت. براساس مفاد صورتجلسه امضاء شده، پروتکل انتقال محکومین به حبس فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان یک ماه پس از تاریخ امضاء، اجرایی خواهد گردید.

احمدی افزود: با اجرایی شدن سند مذکور، امکان انتقال زندانیان ایرانی به ندامتگاه‌های داخل و بالعکس (انتقال اتباع ترکمنستانی محبوس در کشورمان به ترکمنستان) فراهم خواهد شد. با اجرای این سند، اتباع زندانی هر یک از دو کشور در ندامتگاه‌های طرف مقابل، مدت باقی مانده از دوره حبس خود را در کشور خود سپری خواهند نمود.

وی گفت: این سفارت در تلاش است با همکاری مراجع مسئول ترکمنستان و همچنین وزارت دادگستری کشورمان، هرچه زود‌تر مقدمات انتقال محکومین دو کشور را فراهم نماید تا انشاالله در ماه‌های آتی شاهد بازگشت این گروه از هموطنانمان به کشور باشیم.

لزوم آگاهی از شرایط سفر به ترکمنستان

در ادامه،سفیر ایران اشاراتی به موضوع چرایی پدید آمدن چنین مشکلاتی برای اتباع ایرانی نیز داشت. وی گفت: از موضوعاتی که مورد نظر نمایندگی است موضوع اطلاع رسانی به هموطنانی است که قصد ورود به سرزمین ترکمنستان را دارند.

احمدی افزود: با توجه به تفاوت قوانین و مقررات و حوزه و تعریف جرایم کیفری دو کشور ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران، لازم است اتباع دو کشور از برخی قوانین و مقررات یکدیگر اطلاع داشته باشند. آگاهی اتباع دو کشور از موارد ممنوع در کشورهای یکدیگر، موجب کاهش ارتکاب جرایم کیفری و در نتیجه کاهش اتباع دستگیر شده و تعداد زندانیان می‌گردد.

سفیر ایران با ابراز خوشحالی از اقدامات صورت گرفته در مدت زمان اخیر نیز گفت: خوشبختانه در ماه‌های گذشته هم در مبادی خروجی کشور توسط گمرک و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و هم از طریق صفحه خانگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، اطلاع رسانی گسترده‌ای در رابطه با اطلاعات مورد نیاز اتباعی که وارد ترکمنستان می‌شوند انجام گردیده است.

احمدی خاطرنشان کرد، این اقدام، در کنار تلاش مضاعف مأموران محترم گمرکی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبادی خروجی کشور در تشدید بازرسی‌ها، منجر به کاهش تعداد اتباع بازداشت شده گردیده است.

در پایان، سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز امیدواری در حل و فصل مشکلات زندانیان ایرانی در کشور ترکمنستان، گفت: توصیه من به تمام هموطنانی که به قصد گرشگری و یا کار عازم ترکمنستان می‌شوند این است که حتما با مراجعه به سایت سفارت و یا گمرک کشورمان، آگاهی لازم را در زمینه اطلاعات مورد نیاز کسب کنند تا خدای نکرده بدلیل عدم آگاهی یا غفلت دچار مشکل نشوند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند