منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۲۶
شناسه خبر: 251682
گروه :خبر
IMG_2629

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با بیان اینکه بیماری ایدز درمان قطعی و واکسن ندارد ، افزود: تنها راه مبارزه و کنترل این بیماری را آموزش و اطلاع رسانی صحیح دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، محمدرضا رضانیا، رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی و آموزش در کنترل و پیشگیری از بیماری ایدزگفت: اهمیت تاثیر این بیماری در زندگی افراد و در برگیری ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی توجه به نقش و اهمیت اطلاع رسانی و آموزش را صد چندان می کند و نباید در یک روز و یک هفته خلاصه شود.

رئیس مرکز توسعه سلامت با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی در تلاش است تا سال 2030 شرایط کنترل این بیماری تا مرز گسترش صفر را فراهم آورد اظهار کرد:این بیماری ابتدا از طریق فرآورده های آلوده خونی از کشورهای خارجی وارد ایران شد که پس از یک دوره این چرخه تبدیل شد به انتقال و گسترش از طریق اعتیاد و تزریق از راه سرنگ مشترک میان معتادان و بیشتر مبتلایان به بیماری را مردان تشکیل می دادند.
رضانیا ادامه داد: در 4-5 سال گذشته الگوی انتقال تغییر یافته و تماس های جنسی محافظت نشده بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر مبتلایان به این بیماری مرد بودند تصریح کرد: آمارهای جدید از سیر صعودی مبتلایان زنان به این بیماری خبر می دهد.
این مقام مسئول در مرکز توسعه سلامت با اشاره به دوره کمون این بیماری که از چند روز تا چند ماه و در مواردی مشاهده شده تا 20 سال نیز به صورت پنهان در بدن مبتلایان وجود داشته است توضیح داد: ایدز بیماری ویروسی است که به دلیل نوع ژنتیک آن از دسترس سیستم ایمنی مخفی مانده و به همین دلیل درمان و واکسن قطعی برای آن وجود ندارد.
وی اظهار کرد: در سال های اخیر داروهای خوبی برای کنترل و پیشگیری از این بیماری یافت شده اما مشکل در اطلاع رسانی و آگاه سازی خانواده ها از روش های کنترل و پیشگیری است.

راه های انتقال بیماری ایدز
رضانیا با بیان اینکه این بیماری تنها از سه راه قابل انتقال است گفت: فرآورده های خونی و تماس با خون آلوده، تماس با اشیاء برنده و تیز، اعمال جراحی سرپا در مکان هایی که رعایت بهداشت در آن ها صورت نمی گیرد، تاتوو دیگر کارهای آرایشی و ختنه در مراکز غیر بهداشتی و توسط افراد غیر متخصص،انتقال از طریق مادر به کودک در دوران بارداری، در حین زایمان و در هنگام شیردهی و تماس های جنسی محافظت نشده تحت تاثیر مواد مخدر و روانگردان از راه های انتقال این بیماری است.
وی تماس های جنسی افسارگسیخته تحت تاثیر مواد مخدری همانند شیشه و روانگردان را از مواردی عنوان کرد که در سال های اخیر در گسترش بیماری ایدز موثر بوده اند دانست و افزود: معتادان تزریقی و آلوده این بیماری خطرناک را به همسران و در نهایت به فرزندان خود انتقال می دهند و این زنگ خطری است برای آینده که اگر سطح آگاهی مردم افزایش داده نشده و پیشگیری های لازم صورت نگیرد فرزندان بسیاری در آینده آلوده به این بیماری به دنیا خواهند آمد و شاهد عواقب جبران ناپذیری بر جامعه خواهیم بود.

 

پیشگیری از تولد نوزاد آلوده
این پزشک تاکید کرد: با آموزش و پیشگیری بسیاری از مادران باردار می توانند با استفاده از درمان های موجود از ماه سوم بارداری ریسک ابتلا را کم کرده و در بسیاری موارد فرزندان سالم به دنیا بیاورند و پس از زایمان نیز با ممانعت از شیردهی این سلامت را تضمین کنند.
وی تصریح کرد: در  سه دهه گذشته از این بیماری به دلیل ملاحظه کاری های غلط در جامعه سطح دانش و آگاهی و آشنایی مردم با بیماری ایدز و راه های کنترل و پیشگیری آن بسیاری از افراد جامعه با روش های برخورد با بیماران مبتلا اشنا نبوده و در برخورد با بیماران آن ها را از جامعه و خانواده طرد کرده و زمینه های افزایش و گسترش بیماری و عواقب ناخوشایند بعدی را فراهم می کنند.
رئیس مرکز توسعه سلامت کیش به وجود مراکز فعال مشاور در سطح کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به انگی که در جامعه نسبت به بیماری ایدز و مبتلایان به بیماری وجود دارد این مراکز با هدف اطلاع رسانی و آموزش افراد مبتلا و خانواده ها در برخورد با بیماران و روش های کنترل و پیشگیری به وجود آمده است.
وی ادامه داد: در این مراکز هیچ اطلاعاتی از فرد بیمار یا خانواده وی ثبت نشده و تنها مشاور است که وی را می شناسد و بیمار تنها با یک کد شناخته می شود ضمن اینکه این مراکز خدمات خود را به رایگان ارائه می کنند.

 

اهمیت و نقش اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه
رضا نیا تصریح کرد: بیماری ایدز مرز جغرافیایی ، سیاسی و مذهبی نمی شناسد و اگر غافل شویم و سیاستگذاری و اطلاع رسانی و آموزش صحیحی صورت نگیرد بیماری گسترش یافته و هزینه های سنگینی به جامعه تحمیل می کند.
وی به اهمیت حضور و نقش رسانه های جمعی در اطلاع رسانی و آگاه سازی و شکست تابوی انگ بر بیماران در جامعه اشاره کرد و افزود: باوجود محدودیت های اعتباری در جزیره کیش تمام سعی و تلاش ما آگاه سازی مردم به خصوص جوانان و نوجوانان بوده اما در این راه نیازمند عزم همگانی دستگاه ها و نهادهای دیگر نیز هستیم.
رضانیا همچنین در رابطه با مشاهده مواردی از آنفولانزای خوکی در جزیره کیش گفت: در جزیره کیش تاکنون موردی مشاهده یا گزارش نشده است.
وی افزود: به تمامی شهروندان توصیه می کنم تا با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بیشتر نسبت به گذشته از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند و مبتلایان به آنفولانزا با مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کنند.
آنفولانزای خوکی نیز همانند آنفولانزای معمولی منتقل می شود اما به دلیل عوارض سنگین خطر بالاتری دارد و نقص ایمنی در بدن از عوامل ابتلا به این بیماری است.
به گفته رضا نیا، اجرای نمایش پرده خوانی در سطح شهر، مدارس و دانشگاه ها، برگزاری کلاس های آموزشی، اجرای برنامه های آموزشی در صدا و سیما، توزیع تراکت و بروشور در سطح شهر و مدارس، برگزاری مسابقات ورزشی بخشی از ویژه برنامه های این مرکز در هفته اطلاع رسانی ایدز در جزیره کیش است.
پس از گذشت سه دهه از شناسایی رسمی بیماری ایدز توسط محققان ، در حال حاظر با وجود 36 میلیون و 900 هزار مبتلا ، این بیماری همچنان به عنوان یک چالش برای بهداشت عمومی در سطح جهان باقی مانده است.

 

تاریخچه بیماری ایدز + آمار
اول دسامبر روز جهانی ایدز است و از سال 1984 تاکنون جهان پیشرفت های قابل توجهی در زمینه پیشگیری و درمان این بیماری داشته است . بر اساس گزارش سازمان ملل ، در حال حاظر حدود 15.8 میلیون حامل ویروس اچ آی وی تحت درمان هستند و استراتژی پنج ساله برای پایان دادن به تهدید این بیماری همه گیر و بی پایان به تدریج در حال نشان دادن نتایج خود است.
برآوردها نشان می دهد که تعداد مبتلایان جدید به اچ آی وی 35 درصد از زمان اوج این بیماری همه گیر در سال 2000 کاهش یافته است و مرگ ناشی از ایدز هم 42 درصد از سال اوج مرگ و میر ناشی از ایدز یعنی 2004 کاهش یافته است.علاوه بر درمان، طرح های سازمان ملل متحد با مشارکت قوی سازمان های غیر انتفاعی بر کیفیت زندگی مبتلایان به این ویروس متمرکز شده است.
قبل از مجموعه استراتژی های اعلام شده در سال گذشته، حدود 16 میلیون نفر مبتلا به ایدز تا ژوئن سال 2015 تحت درمان بوده اند که این تعداد دو برابر سال 2010 است.
مدیر اجرایی برنامه ایدز سازمان ملل معتقد است 22میلیون نفر از مبتلایان به ایدز به حال خود رها شده اند. در پایان سال 2014، 36 میلیون و 900 هزار نفر به ویروس نقص سیستم ایمنی انسان (HIV) مبتلا شده اند که بیش از نیمی از آنها به درمان دسترسی ندارد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است تمام کسانی که به ایدز مبتلا هستند باید به داروهایی که ویروس را در حالت کنترل قرار داده و به بیماران فرصت بهتری برای یک زندگی طولانی تر و نسبتا سالم می دهد، دسترسی فوری داشته باشند.

 

HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند که روند سرعت بیماری را کند کنند.
ایدز از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان ششمین بیماری کشنده نام گرفته است و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2013 میلادی، حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند که از این میان 3.2( سه ممیز دو دهم ) میلیون نفر را کودکان تشکیل می دهند ، تابه حال حدود 39 میلیون نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند و بیشتر مبتلایان در کشورهای کم درآمد و فقیر زندگی می کنند.
دهم آذر ماه مصادف با اول دسامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با ایدز نامگذاری شده است و سازمان بهداشت جهانی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری تا سال 2030 قصد دارد تا 15 سال آینده میزان ابتلا به ایدز را در جهان به صفر برساند.
شعار روزجهانی این هفته درمان ‘اچ آی وی کلید پیشگیری است ، بیماران را برای درمان حمایت کنیم’ اعلام شده است .

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان