منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۵
شناسه خبر: 188902
گروه :خبر
image268508

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص احتمال عمدی بودن گرانی ها در آستانه دور پایانی مذاکرات اذعان داشت: اگر بخواهند با افزایش قیمت و سپس با فرافکنی این که گرانی ها ناشی از تحریم است، فضایی را در جامعه ایجاد کنند تا افکار عمومی فشار بیاورند که توافق حاصل شود، خیانت به افکار عمومی و اعتماد ملت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا ، روح الله بیگی ئیلانلو  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص تأثیر گرانی قیمت بنزین بر معیشت مردم اظهار داشت: همین امروز که من در خیابان بودم، یک موتور سواری خودش را با سرعت به من رساند و با لحن بسیار بدی معترض شد که چرا قیمت بنزین را گران کردید؟ در حالی که این اقدام از سوی مجلس نبوده است و دولت خودش دست به این اقدام زده است.

 

وی ادامه داد: منظورم این است هنوز که این تصمیم گیری اجرایی و عملیاتی نشده و صرفا مصوبه است، گلایه های مردم آغاز شده است. مردم واقعا در تنگنا و مضیقه هستند و این بالا رفتن قیمت بنزین یقینا موجب بالارفتن قیمت سایر کالاها و خدمات نیز می شود و تورم را در پی خواهد داشت. در اقتصاد قیمت ها زنجیروار به هم مرتبطند و با اضافه شدن قیمت بنزین ابتدا کرایه های خودروها بالا می رود و بعد هم همه چیز با درصدهای مختلف دچار افزایش قیمت می شود.

افزایش قیمت بنزین راحت ترین کار برای دولت و سخت ترین کار برای مردم

این نماینده مجلس درباره تأثیر این افزایش قیمت بر روند کنترل بازار بیان داشت: تازه بازار یک مقدار داشت روی آرامش می دید و از تلاطم افتاده بود که با این اقدام دولت مجددا دچار التهاب شد و به اعتقاد من یک شوک دیگری به پیکره اقتصاد جامعه وارد می شود. لذا ای کاش قیمت بنزین را بالا نمی بردند.

وی اضافه کرد: دولت می توانست یارانه دهک های بالایی جامعه را حذف کند تا کسری ها را جبران کند. بالا بردن قیمت حامل های انرژی کار صحیحی نبود و درواقع این اقدام راحت ترین کار برای دولت بود و بدترین و سخت ترین کار برای ملت. ای کاش مسئولین ما تلاش شان را روی این معطوف می کردند که سختی را از دوش مردم بردارند و خودشان برعهده بگیرند؛ نه اینکه اینگونه بر مردم سختی را متحمل کنند و خودشان را از زیر بار مسئولیت رها کنند.

بیگی درخصوص فشار ناشی از این افزایش قیمت نیز تصریح کرد: بیشترین آسیب را در این بین انسان های فقیر و تنگدستان جامعه و کسانی که خودرو ندارند، می بینند. در حقیقت دود خوش گذرانی ها و ارائه سرویس به ثروتمندان (پرداخت یارانه به این قشر) در چشم و حلق انسان های فقیر و بی بضاعت می رود. برای انسان های متمول و سرمایه دار هیچ فرقی نمی کند که قیمت بنزین چقدر باشد و با عرض پوزش باید بگویم که آنها “کک شان” هم نمی گزد. دولت و مسئولین می توانستند با روش های دیگری کسری های بودجه را جبران کنند و از جیب فقرا هزینه نکنند.

ایجاد گرانی عمدی به منظور فشار افکار عمومی برای رسیدن به توافق خیانت است

این کارشناس اقتصادی درمورد افزایش گرانی از سوی دولت برای ایجاد جوِّ عمومی در راستای فشار برای پذیرش توافقنامه عنوان کرد: من همیشه گفته ام که تحریم ها بر روی اقتصاد اثر می گذارد ولی در حد 30 درصد است و ما بقی کاستی ها و عقب ماندگی های ما ناشی از مدیریت هاست. متأسفانه برخی از مسئولین ما تمام تلاش شان معطوف بر این است که وانمود کنند این گرانی ها و سختی ها ناشی از تحریم است، درحالی که هیچ ربطی به هم ندارند. خیلی از نابسمانی های ما در حوزه اقتصاد ناشی از بی تدبیری مدیران است.

وی ادامه داد: اگر دولت بخواهد با افزایش قیمت و ایجاد گرانی و سپس با فرافکنی این که گرانی ها ناشی از تحریم است، فضایی را در جامعه ایجاد کند تا افکار عمومی فشار بیاورند که توافق حاصل شود، خیانت به افکار عمومی و اعتماد ملت کرده است.

مردم از دروغگویان متنفرند

بیگی با بیان یک روایت از پیامبر اکرم (ص) خاطرنشان کرد: در روایات هست که «النجاه فی الصّدق» یعنی نجات در راستگویی است و در مقابل نیز هلاکت در کذب و دروغگویی است و کسی هم که دروغگو باشد و بخواهد سر مردم کلاه بگذارد و با نقشه و دسیسه به مقاصد خودش برسد، قطعا مورد تنفر مردم قرار خواهد گرفت.

وی در انتها گفت: اینکه بخواهند یک جو روانی ایجاد شود تا مردم طالب بیش از پیش رسیدن به توافق در مذاکرات باشند و از آن طرف هم وانمود کنند که مجلسی ها عامل سنگ اندازی در توافق هستند؛ کار بسیار ناپسندی است. مردم و مجلس همیشه و در همه حال خواهان توافقی هستند که خطوط قرمز رعایت شود و آرمان های نظام و انقلاب خدشه دار نشوند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان