منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۰
شناسه خبر: 234963
گروه :خبر
13940423000838_PhotoA

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به شهر «وین» محل نشست چندجانبه درباره بحران سوریه گفت: هیچ شرطی برای حضور ایران در این نشست مطرح نشده است و اگر بود ما هیچگاه شرکت نمی‌کردیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، امروز پنجشنبه، در بدو ورود به «وین» اتریش، محل برگزاری دیدار چندجانبه بین‌المللی درباره سوریه، در جمع خبرنگاران، بحران سوریه را ناشی از مسائلی داخلی و خارجی و راه‌حل آن را توقف دخالت خارجی در امور این کشور دانست.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه «تقویت رویه‌های افراطی مدتهاست در جریان است»، توضیح داد: ظاهر امر این است کسانی که در تلاش‌ها برای حل بحران سوریه شرکت داشته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که بدون حضور ایران راه حل معقول و منطقی برای سوریه به دست نمی‌آید.

ظریف ادامه داد: جمهوری اسلامی با مواضعی که همواره داشته یعنی «تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری درباره آینده سوریه فقط مربوط به مردم سوریه است و دیگران باید از مداخله در امور سوریه خودداری کنند و ما باید رسیدن به یک وحدت ملی در سوریه را تسهیل کنیم و همکاری و همراهی همه برای مبارزه با افراط و ترور در این کشور و منطقه»، به این اجلاس آمده و دیدگاه‌های خود و راهکارهایی که برای رسیدن به راه حل در این بحث بسیار خطرناک و ناراحت کننده و آزار دهنده و بدتر از همه اینکه به کشتار مردم سوریه و آوارگی چند میلیون از مردم بیگناه سوریه انجامیده بحث و گفت‌وگو کنیم.

وزیر خارجه کشورمان در خصوص اینکه آیا ایران با طرحی وارد این نشست شده و اگر با طرحی وارد شده دارای چه مولفه‌هایی است؟ گفت: ما همواره تاکید کردیم که راه حل سوریه باید مبتنی بر اصولی باشد که این اصول مورد پذیرش همه است.

ظریف افزود: عدم مداخله در امور داخلی سوریه، مبارزه با تروریسم، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، احترام به حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشتشان و هر طرحی باید مراحلی را داشته باشد که شامل توقف درگیری‌ها، مبارزه جمعی با تروریسم، حکومت وحدت ملی و رسیدن به یک راه حل دائمی گفت‌وگوهای بین مردم سوریه و بین گروه‌های سوری، آمادگی داریم این موضوعات را در جلسه مطرح کنیم.

وزیر خارجه ایران درباره اینکه تهران با چه شرایطی در این نشست شرکت کرده؟، گفت: ایران برای حضور در مجامع بین‌المللی هیچ شرطی را نمی‌پذیرد. ایران یک دولت و کشور ثبات بخش به منطقه است و نمی‌شود برای حضور ایران شرطی را قائل شد و در این نشست هیچگاه شرطی برای حضور ایران مطرح نشده و اگر بود ما نمی‌پذیرفتیم.

وی گفت که بعدازظهر با کری دیدار دارد و این دیدار منحصر به موضوع هسته‌ای خواهد بود.

ظریف ادامه داد: گفت‌وگوهایی با خانم (فدریکا) موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) درباره برجام و موضوعات منطقه و بحث اراک و سایر بحث‌هایی که برای اجرای برجام نیاز است، خواهم داشت.

وزیر امور خارجه ایران همچنین یادآور شد که «زمان اجرای برجام هر زمانی است که نیازهای ما برای شروع اجرای برجام عملی شود».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است