منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۷
شناسه خبر: 257327
گروه :خبر
13930610000651_PhotoA
 

اژه‌ای در همایش دانشگاه سدی در برابر فتنه

اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی نبود سران فتنه محاکمه می‌شدند

معاون اول قوه قضائیه گفت:اگر رأفت اسلامی و ملاحظات شورای عالی امنیت ملی وجود نداشت،‌ سران فتنه و پیروان آنها باید به عنوان مجرم تحت تعقیب و محاکمه قرار گرفته و به اشد مجازات محکوم می‌شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در چهارمین همایش دانشگاه سدی در برابر فتنه که در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد،‌ در خصوص جرم بودن یا نبودن اتفاقات انتخابات سال 88، گفت: قطعا اتفاقات آن سال جرائمی بسیار بزرگ بود و کسانی که آگاهانه در آن راه گام برداشتند و کشور را دچار معضلات کردند و به بیت‌المال آسیب زدند برخی را به کشتن دادند مجرم هستند.

وی تأکید کرد: اگر رأفت اسلامی و ملاحظات شورای عالی امنیت ملی وجود نداشت،‌ سران فتنه و پیروان آنها باید به عنوان مجرم تحت تعقیب و محاکمه قرار گرفته و به اشد مجازات محکوم می‌شدند.

اژه‌ای ادامه داد: اگر فردی مرتکب جرمی شد بدون توبه، بیان توبه و جبران خسارت مادی و معنوی جرم مذکور نمی‌توان وی را عفو کرد چنانچه خداوند بخشنده نیز در صورت توبه یا استیفای حق زیان‌داده گناهکار را می‌بخشد.

معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: برخی می‌گویند زمانی اتفاقی در کشور روی داده است و اکنون دیگر باید آن را فراموش کرد در صورتیکه تا زمانی که این افراد توبه نکرده و اتفاقات گذشته را جبران نکرده‌اند امکان گذشت از سوی حکومت و مردم وجود ندارد.

وی یکی از معیارهای قوه قضائیه را احترام به قانون و هر چیزی که حکم قانون داشته باشد دانست و گفت: اگر همه ما ملتزم به قانون باشیم به نفع همگان و کشور است و اگر جایی قانون مشکل دارد باید به سمت آن برویم ولی تا آن زمان نباید با قانون فعلی مخالفت کنیم.

اژه‌ای خاطر نشان کرد: تا کنون بر اساس اوضاع امنیتی و حکم شورای عالی امنیت ملی که به حکم وظیفه خواستار محاکمه نشدن آنها شده است سران فتنه محاکمه نشده‌اند چرا که مصوبه شورای عالی امنیت ملی به مثابه قانون است و اگر این مصوبه وجود نداشت قطعا درخواست محاکمه سران فتنه قانونی است بنابر این چنانچه شورای عالی امنیت ملی نظر خود را  تغییر دهد روش قوه قضائیه نیز در این مورد تغییر می‌کند.

وی به دو موضوع در خصوص آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی اشاره کرد و گفت: خدا نکند افراد به سمت لجاجت سوق داده شوند و شیطان بر آنان مسلط شود که در این صورت حتی اگر حق را بپذیرند و قانع شوند آن را عنوان نمی‌کنند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: زمان کروبی ادعاهایی کرده بود و نسبت‌های زشتی را به برخی ارگان‌ها داده بود اما مسئولان نظام با سعه صدر، متانت و آرامش با موضوع برخورد کردند تا جایی که رئیس قوه قضائیه سه نفر از مسئولان عالی‌رتبه کشور را انتخاب کردند تا به موضوعات مطرح شده توسط آقای کروبی رسیدگی کنند.

اژه‌ای ادامه داد: من نیز جز این هیأت سه نفره بودم که با آقای کروبی جلسه گذاشتیم و در آنجا از ایشان خواستیم طرح موضوع کنند تا چنانچه ادعاهای ایشان تأئید شود عاملین جرم به اشد مجازات محکوم شوند.

وی تأکید کرد: من تا قبل از وقایع فتنه با آقای کروبی ارتباط نزدیکی داشتم و با یکدیگر رفت و آمد داشتیم و بر همین اساس در اولین جلسه صراحتاً‌ به وی گفتم ما می‌‌خواهیم گفت‌وگوهای این جلسه را ضبط کنیم تا اقوال مختلفی از این جلسه منتشر نشود و ایشان پذیرفتند.

اژه‌ای ادامه داد: به آقای کروبی عنوان کردم من و این هیأت در خصوص ادعاها تحقیق می‌کنیم و شما را در جریان یافته‌های خود قرار می‌دهیم تا شما از هر کس که می‌خواهیم می‌توانید کمک بگیرید و به ما بگویید که تحقیق در این مورد صورت نگرفته است.

معاون اول قوه قضائیه گفت: موضوع سوم این بود که با آقای کروبی عنوان کردم اگر حرف شما درست نبود و پذیرفتید که ادعای شما درست نبوده و قانع شدید آیا حاضرید این اشتباه را بیان کنید که اطلاعات غلطی به شما رسیده است که ایشان پاسخ مثبت دادند.

اژه‌ای تأکید کرد: در پایان تحقیقات با مستندات و عدله به ایشان ثابت کردم که اشتباه می‌‌کنند ولی در نهایت ایشان به اشتباه خود اذعان و اعتراف نکردند.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: آقای کروبی در جایی دیگر بیان کرده بود که دختری فرزند شهید است و چند تن از بستگان نزدیک ایشان نیز از شهدا هستند و عده‌ای ایشان را ربوده و پس از تجاوز بر روی وی اسید پاشیده و آتش زده‌اند و در بهشت‌زهرا دفن کردند که تحقیقات ما نشان داد که پدر این دختر سال‌ها قبل از فتنه 88 به سبب ناراحتی قلبی جان باخته است و به شهادت نرسیده است.

اژه‌ای افزود: همچنین در بیانیه‌ای که در خصوص این دختر منتشر شده بود 4 عکس از شهدایی که ادعا می‌شد از بستگان دختر هستند وجود داشت که تحقیقات در این مورد نیز نشان داد که این 4 شهید هیچ ارتباطی با این دختر نداشتند و از همه جالب‌تر این دختر زنده است و به قتل نرسیده اما باز هم قانع نشدند.

معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: آنچنان تبلیغاتی در این موضوع برپا کردند که شماری از نمایندگان مجلس برای تسلی خانواده این دختر به منزلشان رفتند و در مسجدی در قلهک برای این دختر مجلس برپا کرد که آقای میرحسین موسوی و شماری از اطرافیانش در آن مجلس ختم شرکت کردند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر