منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
شناسه خبر: 211188
گروه :خبر
13940311000728_PhotoA

یک سناتور آمریکایی تهدید کرد در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسناد مربوط به توافق محرمانه خود با ایران را به کنگره آمریکا تحویل ندهد، برای قطع کمک‌های مالی کشورش به این نهاد بین‌المللی تلاش خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری‌خواه در ادامه لفاظی‌های تهدیدآمیز قاتونگذاران آمریکایی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به قطع کمک‌های مالی، در صورت عدم تحویل توافقنامه محرمانه ایران و آژانس به کنگره آمریکا تهدید کرد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز اعلام نتایج پایانی مذاکرات هسته‌ای از توافق بر سر یک «نقشه‌راه»، جهت حل و فصل مسائل مربوط به فعالیت‌های ادعایی هسته‌ای گذشته ایران خبر دارند.

کنگره آمریکا قرار است تا ماه سپتامبر در مورد توافق تیرماه 1+5 با ایران در وین – نظر بدهند.

اعضای کنگره چند هفته ای است که برای کسب جزئیات محرمانه موافقتنامه‌های اخیر ایران با آژانس اتمی سازمان ملل فشار می‌آورند.

مقام های دولت آمریکا قبلا با حضور در کنگره توضیح داده‌اند که به محتوای آن توافق‌ها دسترسی ندارند.

موافقتنامه های جانبی آژانس اتمی با ایران با هدف به نتیجه رساندن تحقیقات این سازمان در مورد موضوع ادعایی «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران امضا شده است. اما موافقتنامه‌ها براساس مقررات آژانس محرمانه است و مقامات ایران هم درباره افشای جزئیات آتها هشدار داده‌اند.

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته اطلاق عنوان «ضمیمه محرمانه برجام» به توافق ایران و آژانس را رد کرد و هشدار داد که افشای ترتیبات «محرمانه» این توافق، بر اجرای آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رضا نجفی به خبرنگاران گفت: «توافق ایران و آژانس جزئی از برجام نیست بلکه حاوی موضوعات فنی است و محرمانه بودن آن هم در مناسبات آژانس و سایر کشورها نکته جدیدی نیست».

یکی از موافقتنامه‌های جانبی، مربوط به گام‌های مشخصی است که آژانس می‌خواهد ایران برای پاسخگویی به سوالات قدیمی درباره برنامه اتمی‌اش بردارد.

موافقتنامه دیگر به چگونگی جمع آوری اطلاعات از سایت پارچین که مطابق ادعای کشورهای غربی، ایران در آن تحقیقاتی درباره سلاح‌های هسته‌ای انجام داده – مربوط است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود