منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۱
شناسه خبر: 303597
گروه :خبر
1678293

وضعیت محیط ساحلی و دریائی در تمامی مناطق متأثر از فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و شرایط امنیتی در جوامع انسانی است و عمده ‌ترین منابع تهدیدات محیط زیستی در بندرعباس ورود پساب فاضلاب شهری و صنعتی به دریا، عدم ساماندهی خورها، پیشروی نامناسب خشکی در دریا، تخلیه سوخت قاچاق به دریا، تخلیه آب توازن کشتی‌ها در دریا، ساخت موج‌شکن‌ها و بندرگاه‌های متعدد و بدون ضابطه‌های زیست محیطی در ساحل بندرعباس است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ وضعیت محیط ساحلی و دریائی در تمامی مناطق متأثر از فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و شرایط امنیتی در جوامع انسانی است. لذا نگاهی اجمالی به این فعالیت‌ها و عواقب مخرب ناشی از این فعالیت‌ها می‌تواند تصویر روشنی از شرایط محیطی و زیستی آن منطقه ارائه دهد. دیگر ساکنان بندرعباس نمی توانند به راحتی ادعا کنند که اهل یک شهر بندری هستند زیرا تمام چشم اندازها و گردشگاه های ساحلی آنها از بین رفته است.

 

با ساخته شدن بلوار ساحلی ، پهنه جزر و مدی به شدت آسیب دیده و آبزیان کنارزی دچار مشکل شده اند وبسیاری از جانوران دریایی ،محل های تخم ریزی خود را از دست داده اند و به جای آن با انداخته شدن تخته سنگ های بزرگ به شکل غیرمنظم ،تمام نوار ساحلی به جولانگاه موش ها تبدیل شده است.

 

عمده ‌ترین منابع تهدیدات محیط زیستی در بندرعباس ورود پساب فاضلاب شهری و صنعتی به دریا، عدم ساماندهی خورها، پیشروی نامناسب خشکی در دریا، تخلیه سوخت قاچاق به دریا، تخلیه آب توازن کشتی‌ها در دریا، ساخت موج‌شکن‌ها و بندرگاه‌های متعدد و بدون ضابطه‌های زیست محیطی در ساحل بندرعباس است.

 

ساخت موج‌شکن‌ها و بندرگاه‌های متعدد در بندرعباس باعث تضعیف جریان کرانه‌ای آب شده است که نقش آن اختلاط آب‌های کم عمق ساحلی با آب‌های عمیق دور از ساحل است.

 

پساب‌های خانگی، کشاورزی و شرایط نامطلوب رودخانه‌ها، تغییرات بیش از حد و نامطلوب از منابع زنده و غیرزنده دریائی، حمل و نقل و تردد دریائی، خطوط لوله نفت، وقوع چند جنگ منطقه‌ای و به آتش کشیده شدن چاه‌های نفت منطقه و موارد بسیار متعدد دیگر شرایط زیست‌محیطی منطقه خلیج ‌فارس و دریای عمان را به حد غیرقابل قبولی تنزل داده است.

 

توسعه نا متوازن شهرها، تراکم بیش از حد جمعیت در اکثر نواحی ساحلی، توسعه روزافزون گردشگری، عدم مدیریت صحیح در رابطه با دفع فاضلاب های شهری، صنعتی و نیز دفع پسماندها و زباله ها در شهرهای ساحلی و مناطق گردشگری از جمله دلایل دیگر آلودگی خلیج فارس به حساب می آیند که از پیامد آن ها می توان به آلودگی شناگاه ها و تهدید حیات موجودات زنده اشاره کرد.

 

انتهای پیام/ی

 single

۱ دیدگاه

  1. پوریا می‌گه:

    برای کشورم نگرانم برای خلیج فارس نگرانم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است