منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
شناسه خبر: 218102
گروه :خبر
british-embassy2

جامعه شناس استان هرمزگان با بیان اینکه اولین ابزار نفوذ غرب در جوامع مخلتف رادیو بوده است گفت : کشورهای غربی با افزایش رسانه ها سعی در تغییر نگرش افکار عمومی جهان و بد جلوه دادن اسلام دارند.

منصور اخلاقی پور ،جامعه شناس استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز گفت: از نظر جامعه شناسی تاریخی، هرزمانی یک تمدنی شکل گرفته،و با اشاعه قدرت سهی در رسیدن به اهداف خود  دارد.

 

 

وی ابزارهای تسلط غرب بر جوامع در طول تاریخ را استفاده از سه ابزار سلطه نظامی، سخت و نرم دانست و افزود: درگذشته چون قدرت از طریق نظامی اعمال می شده کشورها در امپراطوری خود، ابزار سیطره قدرت را کارساز می دانستند.

 

 

جامعه شناس و مدرس دانشگاه  های  هرمزگان با اشاره به تغییر ابزار تسلط غرب از شکل سخت به نرم بعد از جنگ جهانی افزود: ابزاری نفوذ فرهنگی غرب رسانه ها بودند.

 

 

اخلاقی پور تصریح کرد: اولین ابزار رسانه ای  قبل از جنگ جهانی اول رادیو بود ، که بعداز جنگ جهانی کشورهایی که مخالف آلمان به دنبال  ابزار رسانه ای جز رادیو بوده که  بیشترین تاثیر را بر تغییر افکار عمومی داشته باشد.

 

 

وی بیان کرد: در دهه 80و90 رسانه های بیشتری شناسایی بخصوص در دهه90 با شکل گیری فضای مجازی توانست غرب بر اهداف خود بیشتر دست یابد.

 

 

اخلاقی پور با اشاره به تسلط غرب بر جوامع گفت:فرهنگ ایرانی با فرهنگ  غرب دچار تعارضات درونی و هویتی است احساس می کنیم غرب به دنبال نوعی سلطه فرهنگی بر ماست.

 

 

وی تاکید کرد: یک قدرت برای اینکه ماندگاری خود را حفظوبرجوامع تسلط یابد آنها را مجاب به پذیرش خود می کند.

 

 

اخلاقی پور با اشاره به مهم ترین  ویژگی سلطه نرم گفت:  وضعیت را درونیکرده  فرد را مجاب می کند که خواسته طرف مقابل را بپذیرد و برای رسیدن به منافع خود از ابزارها و توانایی هایش استفاده میکند.

 

 

وی بیان کرد: در نفوذ فرهنگی نیازها و خواسته هایکی از زمینه هایی است که غرب توانسته به آن راه یابد

 

 

اخلاقی پور  با اشاره به نیاز و خواسته تصریح کرد: نیازها در واقع امکاناتی است که افراد برای زندگی کردن به آن نیازمند هستند حال خواسته ها تمایلات انسانی می باشند سهمی که فرهنگ غرب در سیطره فرهنگی خود به آن اکتفا کرده جابه جایی نیازها و خواسته هست.

 

 

و،ابزار تحقق نفوذ فرهنگی را وسایل ارتباط جمعی بخصوص فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای دانست که بیشترین تاثیر را در جوامع امروزی داشته است.

 

اخلاقی پور با تاکید بر هویت ایرانی گفت: درحال حاضرنباید به یک بخش از هویت ما که اسلامی بودن هست اکتفا کرد چون غرب در فضای مجازی اسلام گریزی را تبلیغ کرده و نوعی گسست هویتی را دربین جوانان ایجاد کرده است.

 

 

وی با اشاره به هویت تاریخی افزود: بخشی از هویت تاریخی ما بدون استفاده باقی مانده  باعث ایجاد خلایی شده که در فضای مجازی نوعی جبهه گیری علیه ما اتفاق افتاده لذابایدهویت  تاریخی خود را باز خوانی کرده ومجاری رسمی تولید محتوا از جمله رادیو و تلویزیون باید روی بخشی از هویتی که دچار افراط و تفریط شده توجه  و بین هویت ملی و مذهبی  تعادل برقرار کنند.

 

 

اخلاقی پور خاطرنشان کرد:جامعه شناس رابط بین برنامه ریزان اجتماعی و مردم بوده ورسالت  جامعه شناس در حیطه نفوذ فرهنگی کسب آگاهی و شناخت  از طریق بررسی و پژوهش بوده و نتایج  بررسی ها را در اختیار برنامه ریزان اجتماعی قرا دهد.

 

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است