منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۵
شناسه خبر: 240651
گروه :خبر
image483756

در حالی که دولت در ماه های گذشته زیر فشار انتقادها حاضر به لغو سفر فابیوس به عنوان یک جنایتکار بشری به تهران نشد؛ رئیس جمهور فرانسه درخواست روحانی برای سرو نشدن شراب در ضیافت الیزه را رد و با لغو دعوت روحانی به نهار شراب را نماد فرهنگ خود عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ از آغازین روزهای تلاش حسن روحانی برای برقراری روابط نزدیک تر با کشورهای غربی بارها هیات های دیپلماتیک دولت یازدهم و البته خود رئیس جمهور از سوی دیپلماتهای آنها مورد بی احترامی قرار گرفته اند.

 

بی احترامی هایی که البته در کمال تحیر واکنشی از سوی دولت به دنبال نداشته است و از تمام خشمی که رئیس دولت یازدهم برای منتقدین داخلی بروز می دهد اندکی متوجه دیپلماتهای حرمت شکن نشده است.

 

گزارشی از مجموعه اهانت های دیپلماتیک به دولت یازدهم و انفعال مسئولان سیاست خارجی در برابر تضییع حقوق ملت را از اینجا بخوانید.

 

اما در جدید ترین ورژن تحقیر از سوی اروپایی ها، رئیس جمهور فرانسه ضیافت نهاری را که قرار بود هفته آینده با سفر روحانی به پاریس برای رئیس جمهور ایران ترتیب داده شود، لغو کرد!

 

ایران از فرانسه خواسته بود که در این ضیافت شراب سرو نشود وغذای حلال روی میز باشد. اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز با این پاسخ که شراب جزئی از فرهنگ فرانسه است!!  میهمانی نهار برای روحانی را لغو می کند.

 

فرانسه بلافاصله برای تحقیر جدید به رئیس جمهور پیشنهاد حضور در یک میهمانی صبحانه را می دهد. در عرف دیپلماتیک شان مقام رئیس جمهوری یک کشور نیست که از سوی میزبان به صرف صبحانه دعوت شود در حالی پیشتر به ضیافت نهار دعوت شده بود.

 

گرچه ظاهرا تیم ایرانی، حضور در میهمانی به صرف صبحانه را نپذیرفته است اما شاید این اقدام فرانسه درس مهمی به دولت یازدهم برای دوری از سهل اندیشی و خود کم بینی داده باشد. دولت به هیچ عنوان محق نیست که اگر خودش را در برابر غرب کوچک می پندارد این را از آبروی ملتی بزرگ هزینه کند.

 

فرانسه حذف شراب از میز روحانی آنهم به خواست میهمان را نمی پذیرد چون آنرا فرهنگ کشورش می داند اما تیم دیپلماتیک ایران برای نرنجیدن مقامات آل سعود واکنش های منفعلانه به مرگ چند صد حاجی نشان می دهند و برای دلخور نشدن آمریکا با اوباما مصافحه می کند.

 

ظریف در برابر دخالت وزارت خارجه آمریکا بعد از ادای احترامش به شهدای مقاومت کوچکترین پاسخی نمی دهد و البته به سادگی در برابر  میهمانان خارجی که فرهنگ ایرانی را زیر پا گذاشته اند فقط به حرکات دیپلماتیک بدن اکتفا می کند! در حالی فرانسه نهارر با شراب را به نهار با روحانی ترجیح می دهد.

 

شاید اقدام اولاند برای خود رئیس جمهور هم نکات مهم و آموزنده ای داشته باشد. رئیس جمهور حسن روحانی اردوغان را پس از هتاکی های بی سابقه به ملت ایران به کشور دعوت می کند و برای عدم رنجش وی ذره ای از تشریفات دیپلماتیک را نمی کاهد، فابیوس؛ وزیر خارجه فرانسه و عامل کشتار تعداد زیادی از مردم مظلوم ایران با خون خای آلوده به ایدز را در آغوش میشد اما همین فرانسه شراب را به عنوان نماد فرهنگ خویش به نهار خوردن با حسن روحانی ترجیح می دهد.

 

مثالهای متعددی مانند این موارد از لگد نخست وزیر انگلیس تا میزبانی گرم ایران از تجار آلمانی که در جنگ تحمیلی به عراق سلاح شیمیایی دادند وجود دارد اما در این شرایط شاید بشود به رئیس جمهور تنها یک توصیه داشت!

 

آقای روحانی به کشوری که رئیس جمهورش سرو شراب را به ضیافت نهار با ریاست جمهوری ایران ترجیح داده است سفر نکنید یا اگر برای شما حضور در کاخ الیزه غیر قابل چشم پوشی است لا اقل یک مقام جایگزین از ایران مانند معاون اول یا وزیر خارجه را مامور به سفر کنید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر