منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۸
شناسه خبر: 303146
گروه :خبر
13941222000919_PhotoA

استفان والت تحلیلگر روابط بین‌الملل در یادداشتی با تاکید بر اشتباهات و شکست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در عرصه سیاست خارجی نوشت: «اوباما رئیس‌جمهور واقع‌گرایی نبود».

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در حالی که چند ماهی به پایان ریاست جمهوری باراک اوباما باقی نمانده، تحلیل‌های صاحبنظران حوزه روابط بین‌الملل و سیاست خارجی درباره کارنامه او آغاز شده است.

پس از 8 سال سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت جورج بوش، باراک اوباما در سال 2008 با شعار «تغییر» قدم به کاخ سفید گذاشت. او در شعارهای تبلیغاتی خود بارها بر لزوم تغییرات بنیادین در سیاست خارجی آمریکا سخن گفت.

حالا که چند ماهی بیشتر از پایان ریاست جمهوری باراک اوباما باقی نمانده، تحلیل‌ها و ارزیابی‌های کارشناسان و صاحب‌نظران آمریکایی درباره کارنامه رئیس‌جمهور این کشور آغاز شده است.

در همین ارتباط یک چهره‌نام آشنای دانشگاهی آمریکایی که با رویکرد نظریه واقعگرایی به روابط بین‌الملل تالیفات زیادی داشته، به انتقاد شدید از مواضع سیاست خارجی اوباما پرداخت.

«استفان والت» در «فارن پالیسی» یادداشتی مفصل نوشت و در آن رئیس‌جمهور آمریکا را به خاطر «واقع‌گرا» نبودن مورد شمامت قرار داد.

استاد دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد، در یاداشتی با عنوان «اوباما رئیس‌جمهور واقعگرایی نبود»، نوشت: «اگر این چنین بود، شاید از برخی از بزرگترین اشتباهاتش در حوزه سیاست خارجی اجتناب می‌کرد».

والت در این مطلب مفصل با انتقاد از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا سیاست‌های او در قبال افغانستان، عراق، سوریه، روسیه، اوکراین،‌ چین، مذاکرات سازش اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین را فاقد فاکتورهای لازم «واقعگرایی» خواند.

در بخشی از تحلیل تحلیلگر ارشد آمریکایی آمده است: متاسفانه کارنامه سیاست خارجی اوباما، شامل تعداد زیادی از شکست‌های ناامیدکننده می‌شود. از افغانستان شروع کنیم. اکنون سال 2016 است. طالبان بیش از هر زمان دیگری از سال 2001 تاکنون سرزمین‌های بیشتری تحت کنترل خود دارد».

او با اشاره به تلاش‌های بی نتیجه دولت اوباما در موضوع مذاکرات سازش تصریح کرد: «تلاش‌های اوباما برای حصول صلح بین اسرائیل و فلسطینیان تبدیل به مجموعه‌هایی از تحقیرها تبدیل شدند و راه‌حل دو دولت، اکنون مُرده اگرچه هنوز دفن نشده است».

والت البته به برجام هم اشاره و اقدامات دولت آمریکا در حوزه توافق هسته‌ای ایران و گروه 5+1 را از معدود تلاش‌های نتیجه‌بخش باراک اوباما در حوزه سیاست خارجی دانست.

استاد دانشگاه در آمریکا با انتقاد از ناکامی اوباما برای تغییر دادن مواضع سیاست خارجی آمریکا تصریح کرد: «تغییر اجماع داخلی در آمریکا، به پشتکار و تمرکزی که او در قبولاندن و همواره کردن توافق(هسته‌ای) ایران نشان داد، نیاز داشت».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان