منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۷
شناسه خبر: 179578
گروه :خبر

باراک اوباما گفت که با نظارت کنگره بر نتیجه مذاکرات مشکلی نداشته و ندارد ولی کنگره باید صبوری به خرج دهد تا ابتدا یک توافق حاصل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، به‌رغم تاکید صریح مسؤولان عالی نظام، مطالبه جمعی نمایندگان مجلس و فشار افکار عمومی، اما همچنان وزارت امور خارجه اقدام به انتشار فکت‌شیت ایرانی نکرده است؛ اقدامی که ظاهرا قرار است تا نهایی شدن مذاکرات هسته‌ای نیز انجام نشود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه یورو نیوز با اشاره به انتشار فکت‌شیت آمریکایی از بیانیه لوزان گفت: «بهترین راه برای همه ما، متوقف کردن جنگ بر سر این موضوع و ادامه مذاکره است، تا زمانی که توافق نهایی به دست آمد، آن توافق نهایی را در معرض دید عموم قرار دهیم».

به گزارش «وطن امروز»، عدم انتشار فکت‌شیت ایرانی مذاکرات به‌رغم اذعان علی‌اکبر صالحی مبنی بر تاکید رهبر انقلاب بر انتشار آن، تاکنون هزینه‌های زیادی را متوجه کشور کرده است. پنهانکاری وزارت امور خارجه و وجود تنها فکت‌شیت آمریکایی مذاکرات، باعث شده است خواسته یا ناخواسته تفسیر آمریکایی مذاکرات در افکار عمومی جهانی به‌عنوان تفسیر غالب و صحیح معرفی شود؛ اقدامی که پیش از این مسؤولان مختلف کشور، امکان وقوع آن را در صورت عدم ارائه فکت‌شیت ایرانی هشدار داده بودند اما عدم انتشار فکت‌شیت ایرانی مذاکرات که عملا به یک نافرمانی از سیاست اعلام شده تبدیل شده است، روز گذشته با زبان صریح‌تری از سوی محمدجواد ظریف بیان شد. وزیر امور خارجه صراحتا از بیان محتوای توافق بعد از انجام آن سخن گفت. یعنی زمانی که دیگر همه‌چیز تمام شده است! با این اظهارنظر وزیر امور خارجه کشورمان اکنون این شبهه ایجاد شده که مشخص نیست پای میز مذاکره چه توافقی صورت گرفته است که تیم هسته‌ای کشورمان از انتشار جزئیات آن سر باز می‌زند. این اقدام البته در حالی است که رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از این، از آماده شدن فکت‌شیت ایرانی خبر داده و گفته بود در اختیار ظریف است. به نظر می‌رسد اگر در نتیجه پنهانکاری تیم هسته‌ای کشورمان، هر تحلیلگری فکت‌شیت آمریکایی را مبنای تحلیل بیانیه لوزان قرار دهد، نمی‌توان او را سرزنش کرد. متاسفانه این ماجرا در توافق ژنو نیز مشاهده شد و فکت‌شیت آمریکایی عملا اجرا شد.

محمدجواد ظریف در بخشی از مصاحبه خود با یورونیوز، گفت: «ایالات متحده، به دلایل داخلی خود که البته حق و اختیار آنها هم هست، یک فکت‌شیت تهیه کردند که دقیقا آنچه مورد توافق قرار گرفت، نیست. بنابراین، بهترین راه برای همه ما، متوقف کردن جنگ بر سر این موضوع و ادامه مذاکره است، تا زمانی که توافق نهایی به دست آمد، آن توافق نهایی را در معرض دید عموم قرار دهیم.» وزیر امور خارجه سپس در پاسخ به این گفته مجری که نمایندگان مجلس ایران خواستار انتشار فکت‌شیت ایرانی هستند، گفت: «خب! ما واقعا چنین چیزی داشتیم. من مصاحبه‌ای ۲ ساعت و نیمه با تلویزیون ایران داشتم و همه‌چیز را توضیح دادم. همکار من دکتر (علی‌اکبر) صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم به تلویزیون ایران رفته و تمام روند را توضیح داد، بنابراین ما چیزی برای مخفی کردن نداریم. ما به دنبال تفسیر به رأی آنچه مورد توافق قرار گرفت، نیستیم. بنابراین، معتقد به زمانی هستم که توافق به دست آمد… چراکه در حال حاضر لازم است متنی را نوشته، نگارش کرده و بر سر آن به توافق برسیم». ظریف همچنین گفت: فکر می‌کنم مردم ایران اکنون اطلاعات بیشتری از حقایق دارند.

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که طرفین چطور می‌خواهند مساله تحریم‌ها را حل کنند، گفت: «ما از حذف مرحله‌ای تحریم‌ها صحبت نمی‌کنیم. متأسفانه ایالات متحده شروع به صحبت از این و استفاده از عبارت «تحریم‌های مرحله‌ای» کرده، اما اگر به بیانیه مشترک مراجعه کنید، شما حتی یک کلمه «تعلیق» یا کلمه «مرحله» نمی‌بینید. روشن است که همه تحریم‌ها، همه تحریم‌های اقتصادی و مالی حذف می‌شوند. اما این اظهارات قابل تامل ظریف مبنی بر عدم انتشار فکت‌شیت ایرانی از توافق لوزان در حالی است که وی در گفت‌وگو با روزنامه قدس نیز اظهارنظر قابل تامل دیگری مطرح کرد و گفت: «توافقی نشده که فکت‌شیت آن را منتشر کنیم» این اظهارنظر عجیب ظریف در حالی است که او در عین حال پیش‌تر گفته بود فکت‌شیت همان ذکر شفاهی جزئیات توافق از سوی او و عراقچی و صالحی است. به عبارتی اگر توافقی نشده، پس آن جزئیات بر چه اساسی گفته شد؟!

بروجردی: باید فکت‌شیت ایرانی منتشر شود

اما سخنان ظریف درباره فکت‌شیت ایرانی مذاکرات با واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی کشورمان مواجه شد. بروجردی گفت ارائه «فکت‌شیت ایرانی» تصمیمی است که باید اتخاذ شود. علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «نسیم» در واکنش به اظهارات ظریف مبنی بر اینکه توافقی نشده که بخواهیم فکت‌شیت ارائه دهیم، اظهار داشت: باتوجه به درخواستی که تعداد زیادی از نمایندگان در این باره ارائه کرده بودند، فکر می‌کنم ارائه این درخواست تصویر روشنی از انتظارات جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات آتی ایجاد خواهد کرد. وی همچنین ضمن ضروری دانستن ارائه فکت‌شیت ایرانی از سوی تیم مذاکره‌کننده کشورمان، افزود: در هر صورت تصمیمی است که باید اتخاد کنند و فکر می‌کنم ارائه این تصویر روشن به ادامه مسیر کمک می‌کند‬.

لغو فوری تحریم‌ها یعنی عدم توافق!

اما در شرایطی که تیم ایرانی از انتشار یک فکت‌شیت عاجز است، طرف مقابل در سایه همین پنهانکاری اظهارات خود را به صورت ممتد و با تفسیر از همان فکت‌شیت ارائه شده آمریکایی مطرح کرده و در افکار عمومی نهادینه می‌کند. در این رابطه معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه گفت در صورتی که تهران به دنبال برداشته شدن تمام یا بخش زیادی از تحریم‌ها در ابتدای اجرای توافق هسته‌ای باشد، توافقی صورت نمی‌گیرد. به گزارش فارس، جو بایدن در بخشی از سخنرانی خود درخصوص توافق هسته‌ای با ایران و مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنا برای نظارت بر توافق، گفت: جای نگرانی چندانی وجود ندارد، چراکه اولا دولت باراک اوباما «توافقی را که شامل سرزده‌ترین بازرسی‌های تاریخ هر توافقی نباشد، امضا نمی‌کند» و ثانیا برخلاف آنچه تهران می‌گوید، تنها بخش کوچکی از تحریم‌ها در ابتدا برداشته می‌شوند. وی افزود: «اگر آنها انتظار داشته باشند در همان ابتدای کار تمام یا بخش اعظم تحریم‌ها کاسته شود، توافقی در کار نخواهد بود. بلکه (توافق) باید این طور باشد که، شما باید (با اقدامات خود) به این (کاهش تحریم‌ها) دست پیدا کنید».

اوباما: طرح کنگره را امضا می‌کنم

باراک اوباما، رئیس‌جمهورآمریکا نیز که پیش از این از وتوی طرح نظارت هسته‌ای سنا سخن گفته بود این‌بار در کنفرانس خبری مشترک با «ماتئو رنزی» نخست‌وزیر ایتالیا، به طرح اخیر سناتور کورکر برای نظارت بر نتیجه احتمالی مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت با نظارت کنگره بر نتیجه مذاکرات مشکلی نداشته و ندارد ولی کنگره باید صبوری به خرج دهد تا ابتدا یک توافق حاصل شود. «جاش ارنست» سخنگوی کاخ‌سفید هم در صفحه توئیتر خود نوشت: ایران به خاطر بازرسی‌های کارشناسان بین‌المللی تاکنون نتوانسته بمب اتم بسازد و رسیدن به توافق هسته‌ای با این کشور به اعمال بی‌سابقه‌ترین و شدیدترین بازرسی‌ها از این کشور منوط خواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است