منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱
شناسه خبر: 179104
گروه :خبر
13940128000314_PhotoA

اوباما می‌گوید که با ایتالیا موافقت کرده که تا رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، همه تحریم‌های ایران کماکان با قوت اجرا شوند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «ماتئو رنزی» نخست‌وزیر ایتالیا، این کشور اروپایی را یکی از نزدیک‌ترین و قوی‌ترین متحدان آمریکا خواند.

وی گفت که در مذاکرات با «ماتئو رنزی» بر این موضع مشترک آمریکایی-ایتالیایی تأکید شده که «همه تحریم‌های ایران تا زمان رسیدن به توافق جامه هسته‌ای با قوت اجرا شوند.»

طرفین در ادامه به محور گفت‌وگوهای خود در کاخ سفید پرداختند و گفتند که لیبی، مبارزه با داعش و بحران اوکراین در کنار پرونده هسته‌ای ایران، محورهای مهم گفت‌وگوهای دو طرف بوده است.

اوباما در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران به قراردادهای تجارت آزاد منعقده در دولت خود و شرایط نه چندان مطلوب تجارت با ایتالیا پرداخت و گفت که در صورت انعقاد قراردادهای تجارت آزاد، مطمئناً در ابتداء به تولیدکنندگان داخلی (آمریکایی) فشار خواهد آمد.

وی گفت که تجارت همیشه مسئله سختی بوده و اگر تولیدکنندگان آمریکایی به این سختی تن ندهند، روند به همین منوال پیش می رود و چین قواعد خود را بر بازار تجارت جهانی تحمیل خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا به فروش خودروهای ژاپنی در آمریکا و کم بودن فروش متقابل خودروهای آمریکایی در ژاپن اشاره کرد و گفت که این نشان می‌دهد توافقات تجاری فعلی اثربخش نیست.

در ادامه جلسه و با سوال یکی دیگر از خبرنگاران، سوالات به سمت پرونده هسته‌ای ایران رفت.

اوباما به طرح اخیر سناتور کورکر برای نظارت بر نتیجه احتمالی مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت که با نمونه اصلاح شده این طرح موافق است و آن را امضاء خواهد کرد.

رئیس دولت آمریکا گفت که از اول نگران این بوده که اقدامات کنگره باعث خروج مذاکرات از میر خود و سخت‌تر شدن کار برای جان کری بعنوان مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی شود.

وی گفت که با نظارت کنگره بر نتیجه مذاکرات مشکلی نداشته و ندارد ولی کنگره بایستی صبوری به خرج دهد تا ابتدا یک توافق حاصل شود.

اوباما البته نارضایتی خود را از فشارهای کنگره نشان داد و گفت: «نگران‌ام این امر رویه شود و از این به بعد همه روسای جمهور آمریکا مجبور باشند توافقات سیاسی منعقده با طرف‌های خارجی را از تصویب کنگره بگذرانند.»

رئیس‌جمهور این روزهای ایالات متحده گفت: «آن متنی که رئیس‌جمهور ایالات متحده با یک طرف خارجی امضاء می‌کند، الزام‌آور است.»

اوباما به سوالی در خصوص تصمیم روسیه برای تحویل موشک‌های پدافندی اس-300 به ایران هم پاسخ داد و گفت: «سال 2009 در ملاقات حضوری از ولادیمیر پوتین خواستم که تحویل این موشک‌ها را به تعویق بیاندازد ولی حقیقت این است که فروش این موشک‌ها به ایران با قطعنامه‌های سازمان ملل منافاتی ندارد و متعجب‌ام که چگونه روسیه تا الان این موشک‌ها را به خریدار تحویل نداده است.»

وی البته به واقعیات روابط مسکو-واشنگتن در سایه بحران اوکراین و علت عملی تحویل اس-300 هم اشاره کرد و گفت: «البته روابط ما هم کمی تخریب شده و اقتصاد روسیه هم به منابع مالی نیاز دارد.»

روسیه امروز جمعه اعلام کرد که برای تحویل اس-300 به ایران، قراردادی جدید باید منعقد شود.

باراک اوباما به مباحث فنی موجود در مذاکرات ایران و 1+5 هم پرداخت و گفت که چگونگی بازگشت سریع تحریم‌ها در صورت عدول ایران از تعهدات هسته‌ای و چگونگی «کاهش» تحریم‌ها دو مشکل پیش‌روی مذاکره‌کنندگان که البته قابل حل است.

اوباما پیش از بر لب آوردن کلمه «کاهش تحریم‌ها» چند ثانیه‌ای مکث کرد؛ رئیس‌جمهور آمریکا در این زمان‌ها معمولاً از واژه «کاهش مرحله‌ای» استفاده می‌کرد.

مقامات ارشد ایران بارها گفته‌اند که دلیل اصلی مذاکره با 1+5، برداشته شدن تحریم‌ها بوده و نمایندگان ایران برای بحث در خصوص کاسته شدن تدریجی و یا مشروط تحریم‌ها در برابر نمایندگان 1+5 ننشسته‌اند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است