منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۱
شناسه خبر: 186100
گروه :خبر
image218988

رئیس‌جمهور آمریکا که در کمپ دیوید با نمایندگان شورای همکاری دیدار کرده است، با بیان اینکه اعراب از اقدامات ایران نگران هستند، از توافق طرفین برای تقویت روابط نظامی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه پس از دیدار با نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس در کمپ دیوید گفت واشنگتن روابط نظامی خود با اعراب را تقویت می‌کند.

اوباما که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت کشورهای عربی حاضر در نشست از «اقدامات ثبات‌زدا»ی ایران، حتی در صورت حصول توافق هسته‌ای، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رئیس‌جمهور آمریکا بر خلاف انتظار کشورهای عربی در نشست کمپ دیوید از امضای پیمان دفاعی رسمی  خودداری کرده، اما گفت تعهدی «آهنین» به امنیت کشورهای عربی دارد.

وی که در اقاماتگاه کمپ دیوید و در کنار نمایندگان شورای همکاری صحبت می‌کرد، گفت: «بر تعهد آهنینمان بر امنیت شرکایمان در خلیج (فارس) تأکید می‌‌‌کنم.»

هرچند کشورهای عربی انتظار داشتند اوباما به صراحت اعلام کند در صورت «تجاوز ایران» واشنگتن برای «دفاع» از آن‌ها وارد عمل می‌شود، اما رئیس‌‌جمهور آمریکا در اظهارات خود چنین وعده‌ای نداد و تنها گفت در صورت «تجاوز خارجی»، واشنگتن آماده خواهد بود «تا با شرکای  خود در شورای همکاری خلیج (فارس) کار کنیم تا سریعا مشخص کنیم که چه اقداماتی مناسب است، از جمله استفاده از قوای نظامی برای دفاع از شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس). و بگذارید تأکید کنم که ایالات متحده به تعهدات خود پایبند می‌ماند.»

وی افزود: «هدف کلیدی تقویت ظرفیت شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس)، این است که مطمئن شویم آن‌ها می‌توانند از موضع اطمینان و قدرت، با ایران به صورت سیاسی و دیپلماتیک تعامل کنند.»

رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه کشورهای عربی از افزایش نفوذ ایران پس از توافق در منطقه نگران هستند، گفت هیچ تحریمی برداشته نمی‌شود مگر آنکه ایران به مفاد توافق احتمالی عمل کند.

وی افزود: «دغدغه‌ای وجود داشت، که من هم چنین دغدغه‌ای دارم، مبنی بر اینکه حتی اگر ما به صورتی موثر با مسئله هسته‌ای برخورد کنیم، همچنان مشکلاتی با برخی اقدامات ثبات‌زدای ایران وجود خواهد داشت.»

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «تعدادی از آن‌ها نیز نگران بودند که ایران با منابع بیشتری که در نتیجه کاهش تحریم‌ها به دست می‌آورد، ممکن است بخش زیادی از منابع را وارد فعالیت‌های ثبات‌زدا کند.»

وی افزود: «نمی‌خواهم نگرانی‌هایی را که در خصوص اتفاقی که ممکن است پس از کاهش تحریم‌ها رخ دهد، انکار کنم. اما باید تأکید کرد، آنچه اهمیت بیشتری دارد کارهایی است که ما می‌توانیم حالا برای کسب اطمینان از پایان یافتن برخی اقدامات ثبات‌زدا، انجام دهیم.»

باراک اوباما در دیدارهایی که روز پنج‌شنبه همراه با اعضای ارشد کابینه  خود، از جمله جان کری وزیر خارجه، جک لو وزیر خزانه‌داری و ارنست مونیز وزیر انرژی با نمایندگان شورای همکاری داشت، به تشریح کامل روند مذاکرات هسته‌ای پرداخته است.

یک مقام آمریکایی همچنین گفته است که طرفین برای انجام «همکاری‌های فشرده» نظامی توافق کرده‌اند. عربستان، قطر، امارات، کویت، بحرین و عمان اعضای شورای همکاری هستند، که با وجود دعوت از سران آن‌ها برای نشست کمپ دیوید، همه آن‌ها به جز دو کشور در سطحی پائین‌تر در این نشست شرکت کرده بودند.

باراک اوباما در پایان این نشست گفت واشنگتن به اعراب برای ایجاد سامانه‌های دفاعی، یک سامانه «هشدار سریع» موشکی و تقویت «امنیت دریایی» کمک خواهد کرد.

اوباما در مورد تائید یا عدم تائید توافق هسته‌ای از سوی اعراب هم گفت: «ما سندی نداشتیم که برای امضا به آن‌ها ارائه کنیم و بگوئیم که “آیا شما این توافق چارچوب را تائید می‌کنید یا نه؟”، چراکه توافق هنوز کامل نشده است.»

وی افزود: «آنچه من از شرکایمان در شورای همکاری خلیج (فارس) شنیدم، موافقت آن‌ها با یک توافق جامع و قابل‌راستی‌آزمایی بود که راه‌های منتهی به سلاح هسته‌ای را ببندد، که به نفع آن‌ها هم خواهد بود.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان