منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۸
شناسه خبر: 176868
گروه :خبر
image223194

رئیس جمهور آمریکا گفت که ایران و باقی منطقه باید بدانند که “اگر هر کس اسرائیل را آزار دهد، آمریکا در کنار اسرائیل خواهد بود.”

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، بعد از صدور بیانیه مشترک ایران و 5+1 در لوزان سوئیس در روز پنجشنبه گذشته مبنی بر اینکه آنها به چارچوبی برای تنظیم جزئیات یک توافقنامه جامع دست یافته اند، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آن اعتراض کرد.بنیامین نتانیاهو آن تفاهم را تهدیدی برای موجودیت اسرائیل خواند و گفت هر گونه توافقی برای مهار برنامه اتمی ایران باید با شناسایی کشورش از سوی ایران همراه باشد.اوباما گفت که چنین شرطی “یک سوء داوری جدی است.”

باراک اوباما در مصاحبه ای با ان پی آر (رادیوی ملی آمریکا) گفت که این شرط مثل این است که آمریکا بگوید هیچ توافقی را امضا نخواهد کرد مگر آنکه رژیم ایران کاملا دگرگون شود.

وی گفت: “ما می خواهیم ایران سلاح های اتمی نداشته باشد دقیقا به این دلیل که نمی توانیم روی تغییر ماهیت رژیم ایران حساب کنیم.”

اوباما افزود: “اگر ایران ناگهان تغییر ماهیت می داد تا به آلمان یا سوئد یا فرانسه بدل شود، در آن صورت مباحثاتی که درباره زیرساخت های هسته ای آنها داشتیم فرق می کرد.”

سایت بی بی سی فارسی نوشت: اوباما روز دوشنبه سعی کرد درباره آثار توافق هسته ای با ایران به عمان اطمینان دهد.وی در تماسی تلفنی با سلطان قابوس گفت که آمریکا “برای برخورد با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه با عمان و سایر شرکایش در منطقه کار خواهد کرد.”

رادیو فردا نیز نوشت: منتقدان مذاکرات هسته ای با ایران به اوباما انتقاد کرده اند که بیش از حد به ایران امتیاز داده است و امنیت اسرائیل را به خطر انداخته اما او در مصاحبه ای در روز شنبه با نیویورک تایمز شدیدا این مساله را رد کرد.

اوباما در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: “اگر در نتیجه اقداماتی که من انجام داده ام، یا زیر نظر من، اسرائیل آسیب پذیرتر شود، این یک ناکامی از طرف من خواهد بود، یک ناکامی عمده در ریاست جمهوری من خواهد بود.اسرائیلی ها کاملا حق دارند نگران ایران باشند، کشوری که اسرائیل را تهدید به نابودی کرده، هولوکاست را انکار کرده، و اندیشه های زهرآگین ضدیهودی را بیان کرده است. مذاکرات جاری با ایران فرصتی است که یک بار دست می دهد.”

نتانیاهو روز یکشنبه به سی ان ان گفت: “حتی یک سانتریفوژ ایران هم نابود نمی شود. حتی یک مرکز هسته ای هم تعطیل نمی شود، از جمله تاسیسات زیرزمینی که آنها به طور غیرمجاز ساختند. هزاران سانتریفوژ خواهد چرخید و اورانیوم غنی خواهد کرد. این توافقی خیلی بد است.”

در این میان فرانک والتراشتان مایر وزیر امور خارجه آلمان گفت نمی‌توان به ایران در خصوص عمل به تعهدات هسته‌ای این کشور اعتماد کرد.

اشتان مایر در مقاله‌ای در روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ» نوشت: «به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای مخفی گذشته ایران، و همچنین اظهارات آتشین تندروهای ایران علیه اسرائیل، و نقش خطرناک این کشور در مناقشه‌های دیگر از سوریه تا عراق و یمن، این کشور شایسته اعتماد نیست.

وی افزود: «از این رو نمی‌توانیم فرض را بر این بگیریم که ایران قابل اعتماد است و به همین دلیل این نظام نظارتی بی‌سابقه در تاریخ را که قرار است 25 سال طول بکشد علیه ایران اعمال کردیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است