منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۱۶
شناسه خبر: 344993
گروه :خبر
همدلی با همسر

نگرش اسلام به خانواده نگرشی درست ، اصیل و یک نگاه همراه با اهتمام است که خانواده اصل قرارداده شده و به هم زدن بنیان خانواده یا آشفته نمودن آن جزء بدترین کارهاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛نیاز انسان به زندگی اجتماعی و تشکیل خانواده ، نیازی فطری است و تطابق نیازهای درونی و امکانات بیرونی که از مصادیق تام حکمت الهی است .

این امکان را فراهم آورده تا انسان ها باروی آوردن به ازدواج ، به این میل باطنی و خواسته طبیعی خویش پاسخ دهند . رسول اکرم (ص) نیز ازدواج را سنت خویش خوانده تا با انتساب این کار به خود ، بر ارزش آن بیفزاید و اهمیت آن را بر پیروان خویش بیشتر بنماید و بر انجام دادن به موقع آن تاکید ورزد ، و این سنت طبیعی را با سنت الهی به هم آمیزد تا مسلمانان به انگیزه پاداش و ثواب نیز به این کار رغبت مضاعف ورزند وبا تشکیل خانواده در تربیت انسان های با فضیلت ، متدین ، سالم و عاطفی بکوشند .

ازدواج ، ناموس طبیعت ، دستورشریعت :

این ازدواجی که خدای متعال سنت قرار داده و آفرینش هم آن را اقتضا میکند یکی از نعمتها و اسرار الهی و یکی از پدیده های اجتناب ناپذیر زندگی بشری است . می شد که خداوند در قوانین آسمانی این موضوع را لازم ، واجب و حتمی و یا مجاز کند و مردم را رها کند تا یکی یکی بروند و با هم ازدواج کنند اما این کار را نکرده است بلکه ازدواج را یک ارزش قرار داده یعنی کسی که ازدواج نمی کند خود را از این ارزش محروم نموده است .

یعنی کسی که ازدواج نمی کند خود را از این ارزش محروم نموده است .

 در این عقدی که ما می خوانیم در حقیقت دوطرف بیگانه از هم را با همین چند کلمه با یکدیگر متصل و مرتبط می کنیم . بطوری که از همه عالم به هم محرمتر و نزدیکتر و مهربانتر می شوند همچنین با این عقد یک سلول جدیدی در پیکره اجتماع ایجاد می کنیم که این پیکره اجتماع از سلولهای خانواده ها تشکیل شده است .

از سوی دیگر در امر ازدواج دونفر هستید یکی خانم و دیگری آقا که هر کدام نیازهایی دارید به جنس مخالف آن نیاز ها را با این چند کلمه عقد بر طرف می کنیم این سه کار را ما انجام می دهیم . این اول کار است و پایه کار از اینجا به بعدش به عهده خود شماست . خانواده کلمه ای طیبه است . کلمه طیبه هم خاصیتش این است که وقتی یک جایی آمد مرتب از خود برکت و نیکی می تراود و به پیرامون خودش نفوذ می دهد . کلمه طیبه همان چیزی است که خدای متعال آن را با همان اساس صحیح به بشرا اهدا کرده . اینها همه کلمه طیبه است چه مادیات و چه معنویات .

خانواده سالم ؛ آرامش افراد :

نگرش اسلام به خانواده نگرشی درست ، اصیل و یک نگاه همراه با اهتمام است که خانواده اصل قرارداده شده و به هم زدن بنیان خانواده یا آشفته نمودن آن جزء بدترین کارهاست . خانواده در اسلام یعنی محل سکونت دو انسان ، محل آرامش روانی دوانسان ، محل انس دو انسان با یکدیگر محل تکامل یک نفر به وسیله یک نفر دیگر . آن جایی که انسان در آن صفا می یابد .

اسلام در بیان قرآن در چند جا این آفرینش زن و مرد و همزیستی اینها و در نهایت زوجیت آنها را آرامش و سکن برای زن و مرد شناخته است . این آرامش و سکونت و نجات از تلاطم های روحی و اضطرابهای زندگی است . میدان زندگی میدان مبارزه است و انسان در آن دائما در معرض نوعی اضطاب است . این بسیار چیز مهمی است . اگر این آرامش و سکونت به نحو صحیحی تحقق پیدا کند زندگی سعادتمندانه می شود، زن و مرد خوشبخت می شوند بچه هایی که در این خانه متولد می شوند و پرورش می یابند بدون عقده رشد خواهند یافت و خوشبخت خواهند شد .

جهیزیه برای دختر ما یه عزت نیست . عزت دختر به اخلاق  او  به رفتار و شخصیت خود اوست . بعضی از خانواده ها خودشان را اذیت می کنند و به زحمت می اندازند واگر پول هم ندارند به زحمت پول تهیه می کنند . اگر پول دارند خرج زیادی می کنند برای اینکه یک جهیزیه مفصل پر زرق و برقی را مثلا در اختیار دخترشان بگذارند .

مهر یه و جهیزیه زیاد هیچ دختری را خوشبخت نمی کند و هیچ خانواده ای را به آن آرامش و سکون و اعتماد لازم نمی رساند . اینها زوایای زندگی است . فضول (زیادی ) زندگی است و جزء دردسر و اسباب زحمت و اسباب مشکل فایده ای ندارد .

انتهای پیام /م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است