منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: 247002
گروه :خبر
13940907000335_PhotoA

یک روزنامه انگلیسی از احتمال تحت پیگرد قرار گرفتن انگلیس به علت فروش موشک به عربستان برای کشتار غیرنظامیان یمن خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مشاوران وزیر خارجه انگلیس هشدار داده‌اند که احتمال دارد، انگلیس به علت فروش موشک به عربستان سعودی که برای کشتن غیرنظامیان یمن استفاده می شود، تحت پیگرد قانونی به دلیل ارتکاب جرائم جنگی قرار گیرد.

روزنامه «ایندیپندنت» گزارش کرد، دیپلمات‌ها و وزارت خارجه انگلیس هشدار داده است امکان این وجود دارد که لندن به واسطه ارتکاب جنایات جنگی تحت پیگرد قانونی قرار گیرد زیرا شواهد رو به رشدی وجود دارد که حاکی از آن است که موشک‌های انگلیسی که به عربستان سعودی فروخته شده است، برای هدف قرار دادن غیرنظامیان یمن مورد استفاده قرار گرفته است.

مشاوران «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس چندی پیش به مراتب هشدار داده‌اند که فروش موشک‌های پیشرفته به عربستان که در 9 ماه اخیر به صورت روزانه برای بمباران غرب یمن مستقر شده‌اند، احتمالاً قوانین انساندوستانه بین‌المللی را نقض کرده‌ است.

گرچه عربستان مدعی است که اعضای جنبش انصارالله در یمن را هدف قرار داده است اما هزاران غیرنظامی یمنی در این حملات کشته شده‌اند و مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌ها غیرنظامی نیز هدف قرار داده شده‌اند و طبق گزارش سازمان ملل، متعاقب این حملات، مردم یمن با کمبود سوخت و غذا روبرو شده‌اند و تقریباً بسیاری از بخش‌های یمن، با مشکل قحطی مواجه شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل و دیگر سازمانهای غیردولتی تأکید دارند که تردیدی وجود ندارد که ائتلاف تحت رهبری عربستان با سلاح‌هایی که از آمریکا و انگلیس دریافت کرده است، اهداف و مواضع غیرنظامیان یمن را هدف قرار داده‌اند.

وزارت خارجه انگلیس نگران است که رویکرد نظامی عربستان در قبال قوانین انساندوستانه بی احتیاطی باشد. این مقامات نگران هستند که ترکیب فروش سلاح‌های انگلیسی و مهارت فنی که برای کمک به بمباران مواضع غیرنظامیان یمن کمک کرده است، موجب شود که انگلیس به اتهام مشارکت در حملات علیه غیرنظامیان یمن، مجبور شود در دادگاه جرایم بین‌المللی حاضر شود.

یکی دیگر از قانونگذاران دولت انگلیس می‌گوید: «در حال حاضر که انگلیس احتمالاً تصمیم گرفته تا در جنگ علیه داعش در سوریه به آمریکا و فرانسه بپیوندد، سؤالاتی درباره مشروعیت حملات یمن مطرح شده است. کافی نیست که وزارت خارجه انگلیس تأکید کند که هنوز هیچ‌گونه ارزیابی مفصلی از سلاح‌های انگلیسی که در بمباران یمن مورد استفاده قرار گرفته، صورت نداده‌ا‌ند».

«اولیور اسپراگ» مدیر تجارت سلاح در سازمان عفو بین‌الملل به «ایندیپندنت» گفت: «یک بازنویسی آشکار از قوانین در وزارت خارجه انگلیس وجود دارد و آن این است که اگر خطر استفاده از سلاح برای نقض قوانین انساندوستانه و پیمان بین‌المللی تجارت سلاح وجود داشته باشد، ما اجازه ارائه و تأمین سلاح را نداریم. غیرمنطقی است که فیلپ هاموند بگوید هیچ شواهدی وجود ندارد که سلاح‌های انگلیسی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و بنابراین به فروش این سلاح‌ها تا جایی که متوجه شویم از این سلاح‌ها سوء استفاده می‌شود، ادامه می‌دهیم».

اکثر سلاح‌های عربستان توسط آمریکا تأمین می‌شود و آمریکا با کمک انگلیس، از عربستان حمایت لجستیکی و سوختگیری هوابرد می‌کند و یک تیم کارشناسی مورد تأیید پنتاگون درباره مواضعی که ائتلاف سعودی‌ها هدف قرار می‌دهند، اطلاعات می‌دهد. درماه جاری، دولت اوباما مجوز ۱.۲۹ میلیارد دلاری عربستان برای جایگزین کردن ذخایر موشک‌های پیشرفته را تأیید کرد».

در ماه ژوئیه نیز انگلیس مجوز انتقال موشک‌های « Paveway IV» نیروی هوایی سلطنتی به عربستان سعودی را صادر کرد.

در هفته جاری، دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل بر اساس تحقیقات خود اعلام کردند که یک کارخانه در «صنعا» یمن که به هیچ عنوان در هیچ گونه تولیدات نظامی نقش نداشته است، مورد هدف موشک کروز انگلیس قرار گرفته است.

در حال تکمیل….

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان