منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵
شناسه خبر: 299704
گروه :خبر
13950111000187_PhotoA

اندیشمند مسیحی مصری با تاکید بر اینکه مصر منافع ملی خود را فدای حفظ رابطه با عربستان نمی‌کند، گفت: آمریکا هنوز نقشه تجزیه منطقه را دنبال می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «کمال زاخر»، اندیشمند مسیحی مصری و بنیانگذار جنبش «مصری‌ها مخالف تبعیض نژادی» تاکید کرد: در چارچوب نقشه بزرگ ترسیم خاورمیانه جدید، سوریه در معرض توطئه تجزیه قرار دارد، بخصوص که این کشور مهم‌ترین گذرگاه غرب به طرف همه منطقه است.

زاخر گفت: البته این آمریکاست که بر اساس منافع خاص و تمایلات شخصی خود در منطقه بحران‌سازی کرده و قدرت‌های منطقه‌ای شامل ایران، عربستان و ترکیه را تحریک می‌کند.

زاخر تصریح کرد: چه بسا ایجاد اقلیم فدرال کرد بخشی از نقشه تجزیه منطقه است اما از آنجایی که سوریه کشوری متمدن و تاریخی است صلابت و هوشیاری ملت سوریه عامل اصلی در حفظ تمامیت ارضی این کشور و پیروزی‌های ارتش سوریه و بازگشت مناطق سوریه به آغوش میهن و اخیرا هم در فتح تدمر است.

اندیشمند مصری افزود: پس از تکمیل آزادی مناطق مختلف سوریه، دمشق باید از جهانیان بخواهد آواره‌های این کشور و بخصوص میراث فرهنگی آن را که میراث بشریت و دارایی همه جهان محسوب می‌شود آباد کند.

زاخر با اشاره به اینکه نظام تک قطبی جدید در جهان بیش‌ترین استفاده را از حوادث کنونی و تروریسم در منطقه می‌برد، گفت: پس از پایان جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و سپس فروپاشی آن، آمریکا برای حفاظت از منافع خود با رژیم‌های مرتجع منطقه همپیمان شد.

وی درباره روابط بین مصر و عربستان و تاثیر آن بر تصمیم گیری‌های رسمی مصر گفت: قاهره در روابط خود بر اساس منافع عمل می‌کند، ارتباط یک اتوبان 2 طرفه است  و طرف دیگر باید حق مصر در حفاظت از منافع خود را  به رسمیت بشناسد هر چقدر فرصت پیشرفت و رشد بیش‌تر باشد، روابط فیمابین قوی‌تر خواهد شد.

اندیشمند مصری گفت: همان گونه که شاهد بودیم، مصر در چارچوب تصمیم‌گیری مستقل به دخالت عربستان در بحران سوریه اعتراض کرد.

زاخر ادامه داد: مبارزه با تروریسم به اقدام بین المللی گسترده‌تر زیر چتر حمایتی سازمان ملل نیاز دارد به گونه‌ای که با شفافیت بیش‌تر عمل شده تا ریشه‌های تروریسم را بخشکاند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است