منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
شناسه خبر: 239869
گروه :خبر
13920529000393_PhotoA

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ انتقادی به اعدام گسترده اتباع خارجی در عربستان که تنها در سال کنونی میلادی ۷۱ مورد بوده است، اعتراض کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که از اوایل سال جاری میلادی تاکنون 151 نفر در عربستان اعدام شده‌اند که از این تعداد 71 نفر تبعه خارجی بودند.

طبق گزارش این سازمان، عربستان سعودی 63 نفر را به اتهامات مرتبط با قاچاق مواد مخدر اعدام کرده که در این رابطه 45 نفر خارجی بودند.

طبق این گزارش مجموع ابتاع خارجی که تاکنون در سال جاری میلادی در عربستان اعدام شده‌اند، 71 نفر بوده‌اند و مجازات اعدام به طور نامتناسبی علیه اتباع خارجی در عربستان سعودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که اتباع خارجی که اغلب آنها کارگران مهاجر از کشورهای در حال توسعه هستند بسیار آسیب‌پذیر هستند زیرا به طور عمومی دانش‌ عربی ندارند و در دادگاههایی که برایشان تشکیل می‌شود، به خوبی و به اندازه کافی برای آنها ترجمه صورت نمی‌گیرد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که دو روز پیش، همزمان با رسوایی شاهزاده سعودی در قاچاق دو تُـن مواد مخدر در فرودگاه بیروت، مسئولان سعودی اعلام کردند سه ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام کردند.

در این گزارش همچنین آمده است که دستکم 151 نفر در سال جاری میلادی تاکنون در عربستان اعدام شده‌اند و این بالاترین رقم از سال 1995 تاکنون است.

این گزارش با اشاره به این آمار و ارقام نوشته است که در سال 2015 تاکنون، به طور متوسط یک روز در میان یک نفر در عربستان اعدام شده‌ است.

«جیمز لینچ» مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل در اینباره می‌گوید: «استفاده از مجازات اعدام در هر شرایطی نفرت‌انگیز است اما نگران کننده است که مقامات عربستان سعودی در تناقض با قوانین و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشری با این وسعت از این حکم استفاده می‌کنند و این حکم را بعد از تشکیل دادگاههای غیرمنصفانه و برخی اوقات با انگیزه سیاسی مورد استفاده قرار می‌دهد».

نگرانی‌ها از افزایش اعدام در عربستان سعودی بعد از آن تشدید شده است که ظاهراً عربستان از حکم اعدام بعنوان یک ابزار سیاسی برای سرکوب مخالفان شیعه استفاده می‌کند.

ماه گذشته، دادگاه عالی عربستان حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعه را بعد از تشکیل یک دادگاه غیرمنصفانه تأیید کرد.

از طرف دیگر حکم اعدام «علی محمد باقر النمر» برادرزاده شیخ نمر و دو فعال جوان شیعه سعودی به نامهای «داود حسین المرهون» و «عبدالله حسن الظاهر» که به دلیل شرکت در راهپیمایی ضددولتی دستگیر شده بودند نیز تأیید شد.

هر سه این نوجوانان سعودی گفته‌اند که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و به آنها اجازه داده نشده در دادگاههایشان به وکیل دسترسی داشته باشند. همچنین این سه نفر اخیراً به انفرادی منتقل شده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که عربستان سعودی همچنان حکم اعدام را برای افراد زیر سن 18 سال صادر و اجرا می کند که این در تضاد با تعهدات این کشور طبق قانون عرف بین‌الملل و کنوانسیون حقوق کودکان است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر