منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۱
شناسه خبر: 206545
گروه :خبر
13940508000115_PhotoA

نماینده مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد وزارت خارجه در خصوص رعایت دیپلماسی و زبان بدن تاکیدات بیشتری به آقای روحانی داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فابیوس وزیر امورخاجه فرانسه روز گذشته وارد ایران شد و با رئیس‌جمهور کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار فابیوس در مقایل روحانی، پایش را روی پایش انداخت هرچند که ظریف با زیرکی این حرکت دیپلماتیک را بی‌پاسخ نگذاشت اما این رفتار وزیر امورخارجه فرانسه مقابل رئیس‌جمهور به نوعی توهین محسوب می‌شود.

حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه مطلبی را در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر کرد.

وی با انتشار تصاویر حرکات توهین‌آمیز فابیوس و پیشتر از آن کامرون، نخست‌وزیر انگلیس نوشت:

یکی از مهم ترین خصوصیات انسان که او را نسبت به سایر موجودات برتری می دهد، قدرت تکلم و سخن گفتن اوست، ولی دربسیاری از موارد، شخص با استفاده از حالات صورت و یا حرکات دست و بدن که به اصطلاح “Body Language” گفته می شود به بیان احساسات و مقاصد خود می پردازد.
یکی از مهم ترین کاربرد های زبان بدن برای بیان نظرات و احساسات درونی در مذاکرات سیاسی میان سران کشور هاست. برای همین وزارت خارجه در هر کشوری قسمتی برای تشریفات و ماموری برای آموزش تشریفات به مقامات دارد.
در هنگام مذاکرات هر گاه یکی از طرفین یا هر دوی آنها پاهای خود را روی هم می اندازند نشانه این است که وارد مرحله جدیدی از مذاکره می شوند، مرحله ایی که امکان تفاهم کمرنگ می شود. اگر انداختن پا روی پای دیگر با گذاشتن دست ها در زیر بغل به صورت ضربدر همراه باشد اوضاع وخیم تر است.
فردی که دستش را دراز کرده و سـپـس دسـتـانـش را بـه طـریقی می چرخاند که دستش بالا و کف دستش پایین قرار می گیـرد، سـعی در توفق و برتری جویی دارد. این نوع دست دادن اغـلب اوقـات در مـوقـعـیـت هـای سیـاسی و دیپلماتیک کاربرد دارد. دست دادن محکم نشانگر شور و اشـتیاق و سلطـه گـری اسـت. بـی تـردیــد می توان فهمید چه کسی اینجا فرمان می دهد.

پیش از این در سفر سازمان ملل، وقتی آقای روحانی با کامرون دیدار داشت، کامرون از این نحوه نشستن تحقیر آمیز استفاده کرد که بازتاب های منفی در داخل کشور و رسانه های خارجی داشت. در همان جلسه خوشبختانه آقای ظریف بلافاصله اقدام متقابل کرد اما آقای روحانی تا پایان دیدار در همان حالت ضعف نشست.
متاسفانه در دیدار فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، مجددا این رفتار توهین آمیز اروپایی ها تکرار شد حتی در نحوه دست دادن و البته مجددا بلافاصله آقای ظریف واکنش متقابل نشان داد که جای تقدیر از وی دارد. من دفعه قبل هم از تریبون مجلس از رفتار آقای روحانی گلایه و از آقای ظریف تشکر کردم.
درفضای مجازی، تصاویری از دیدار سفیر سوئد با دکتر احمدی نژاد موجود است که وقتی سفیر سوئد پای خود را روی هم انداخت، بلافاصله رییس جمهور سابق هم رفتار متقابل را انجام داد. طبعا امکان ترک مذاکرات در این حالت نیست اما امکان رفتار متقابل لازم است.
خوب است وزارت خارجه در خصوص رعایت دیپلماسی و زبان بدن تاکیدات بیشتری به آقای روحانی داشته باشد. خصوصا در برابر مسوولان کشورهایی مثل فرانسه که در ظلم تجهیز صدام به سلاح شیمیایی، ارسال فرآورده های خونی آلوده، توهین به رسول گرامی اسلام نقش پررنگی داشت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است