منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۸:۵۴
شناسه خبر: 304153
گروه :خبر
IMG_9027-1

بیش از هزارن کارگر در حال حاضر منتظر اعلام سهمیه سازمان تأمین اجتماعی برای انجام کارهای بیمه ‌ای خود هستند، لیکن محدودیت بودجه و نبود منابع مالی لازم باعث شده بیشتر این افراد ماه‌ها و بلکه سال‌ها پشت نوبت بمانند تا اگراعتباری اختصاص یافت و سهمیه‌ای تعیین شد آنها نیز بیمه شوند و کارگران مانند تمام اقشار جامعه حق بیمه پرداخت می‌کنند اما قوانین بیمه‌ ای چندان حامی آنها نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یکی دیگر از مشکلات جامعه که بسیاری از مردم  قشر کارگری با آن دست و پنجه نرم می کنند هنوز مشکل بیمه برخی برطرف نشده و دست به دعای سازمان بیمه تأمین اجتماعی نشسته اند تا بلکه آن ها در سهمیه بندی و لیست بیمه شدگان قرار بگیرند.

 

آنچه که مشهود است این است که برخی کارفرمایان رغبت نمی‎کنند که سهم بیمه کارگران خود را پرداخت کنند و این موضوع ما را ملزم می‎کند از حقوق این قشر دفاع کنیم.

 

بیش از هزارن کارگر در حال حاضر منتظر اعلام سهمیه سازمان تأمین اجتماعی برای انجام کارهای بیمه ‌ای خود هستند، لیکن محدودیت بودجه و نبود منابع مالی لازم باعث شده بیشتر این افراد ماه‌ها و بلکه سال‌ها پشت نوبت بمانند تا اگراعتباری اختصاص یافت و سهمیه‌ای تعیین شد آنها نیز بیمه شوند.

 

با توجه به مشکلاتی که مطرح شد تعداد بسیار زیادی از کارگران ساختمانی حائز شرایط بیمه، متاسفانه تحت پوشش بیمه قرار نگرفتند از این رو همین موضوع در حال حاضر مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است، اینکه چطور برخی از کارگران که سال‌ها در بخش ساختمان مشغول به کار هستند و با شرکت در آزمون به هزار زحمت کارت مهارت می‌گیرند ولی نمی‌توانند بیمه شوند باعث تأسف است.

 

سازمان تامین اجتماعی موظف است همه کارگران ساختمانی را بیمه کند البته سهمیه‎ای به استان‎ها اعلام شده است که جمعیت یکی از شاخص‎های آن است و بر این اساس سهم هر استان برای بیمه کردن این قشر متفاوت است.

 

کاهش ساخت و ساز در کشور و برخی مسائل دیگر سبب شده سازمان تأمین اجتماعی نتواند منابع مالی بیشتری را وصول کند و به تبع آن کمبود بودجه و محدودیت مالی نیز برشمار بیمه کارگران ساختمانی سایه انداخته است به طوری که هم‌اکنون در خیلی از استان‌ها تعداد زیادی از کارگران ساختمانی در نوبتند و هربار که به شعب تأمین اجتماعی مراجعه می‌کنند با جواب سهمیه نداریم مواجه می‌شوند که بیمه کارگران ساختمانی به معضلی تبدیل شد.

 

گزارش‌ها  نشان می‌دهد بیش از 50 هزار نفر با مدارک جعلی و از طریق راه‌های غیرقانونی خود را در فهرست بیمه شدگان کارگران ساختمانی قرار داده‌اند که با بررسی‌ها و بازرسی‌ های به‌ عمل آمده از سوی سازمان تأمین اجتماعی این افراد حذف شدند و سهمیه آنان به افراد واجد شرایط و مشمول داده شد.

 

علاوه بر مشکلات معیشتی، متاسفانه تغییر زودهنگام مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و همچنین تغییر چندین باره‌ی اساسنامه سازمان تامین اجتماعی بدون تامین نظر شرکای اجتماعی در دولت نهم و دهم، این سازمان را به سوی دولتی شدن سوق داده و بیمه ‌شدگان را با مشکلاتی همچون افزایش هزینه‌های درمانی، دارو، تجهیزات پزشکی و کمبود تخت‌های بیمارستانی روبه ‌رو کرده است.

 

علاوه بر این تعداد  15درصد از کارگران نیز بیمه مستمر ندارند و پس از اینکه به محل جدید برای کار کردن می‌روند حدود 2-3ماه بدون بیمه مشغول به کار می‌شوند. این در حالی است که در قانون کار چنین موضوعی وجود ندارد و کار کردن به صورت آزمایشی نیز باید با بیمه صورت گیرد.

 

کارگران مانند تمام اقشار جامعه حق بیمه پرداخت می‌کنند اما قوانین بیمه‌ ای چندان حامی آنها نیست. متاسفانه کارگران پروژه‌ای و نیروهای شرکتی مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند و به همین دلیل مشکلات عدیده‌ای برای این قشر که بخش اعظم جامعه کارگری کشور را شامل می‌شوند، ایجاد شده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان