منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
شناسه خبر: 274729
گروه :خبر
11

اسکله چند منظوره بندرسیریک با گذشت هشت سال از زمان شروع فاز اول همچنان در سراشیب تکمیل فاز دوم بعلت عدم واگذاری اعتبار برای تکمیل فاز دوم و پس گرانه ها مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آذینی ، از سال ۱۳۸۸ که کلنگ احداث اسکله بندری سیریک با عنوان مجتمع بندری سیریک بر ساحل این شهرستان زده شد چشم و امید بسیاری از تجار و مردم شهرستان که منبع اصلی درآمد و معیشتشان از راه دریا و تجارت و صید و صیادی بود نومید بخش روز های بسیار خوشی برای مردم دریا دل می داد.
پروژه ای که در صورت بهره‌برداری کامل آن شاهد تحولات عظیمی در شکوفایی و رونق صید و صیادی، تجارت ، مبادلات مرزی ، آغاز سفرهای دریایی مردم به جزایر ، مرکز استان و کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس و شرق استان هرمزگان را بخوبی با سهولت امکان پذیر می سازد.
اولین هدف از ایجاد این پروژه ارزشمنمد و مهم توجه به خواسته های مردم به منظور شکوفایی و رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان بومی و مردم حوزه شرق استان و خارج ساختن بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی و تجاری از اسکله شهید رجایی بندرعباس به حوزه شرق در شهرستان سیریک مدنظر بوده و هست که متاسفانه علی رغم همه حساسیت و ضرورت تسریع در روند اجرای این پروژه هنوز با گذشت 8 سال از آن مراحل تکمیل با کندی صورت می گیرد.

11
عملیات فاز اول اسکله چندمنظوره سیریک( مجتمع بندری ) به طول‌موج‌شکن اصلی هزار و ۵۰۰ متر و عرض فرعی ۹۰۰ متر و وسعت حوضچه ۳۴ هکتار بعد از اسکله شهید رجایی بندرعباس دومین اسکله بزرگ استان و مهم‌ترین اسکله شرق هرمزگان محسوب می‌شود که همزمان با خواست ها ی مردم شهرستان سیریک همراه نیست و امید های مردم را در واهی و نا امیدی گذاشته است.
برای تکمیل فاز دوم مجتمع بندری سیریک که شامل لایروبی، تأسیسات، ساختمان اداری، انبار، سوله، راه دسترسی آسفالته ، احداث جایگاه سوخت ، آتش‌نشانی، باسکول و دیگر پس‌کرانه‌ها اعتباری بالغ‌ بر 200 میلیارد ریال نیاز است که تلاش های فرمانداران شهرستان سیریک در ادواره گذشته تاکنون در به سرانجام رساندن این پروژه مهم و تاثیر گذار چارساز نبوده است.
از آنجائیکه روند تکمیل این پروژه به کندی و زمان تکمیل آن بسیار طول کشیده حال مردم سیریک برای حداقل تسهیل در روند پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری کالا های تجاری و صید و صیادی به وجود اسکله فلزی شناور تا زمان تکمیل مجتمع بندری راضی می باشند ، خیلی وقت ها مردم ، صیادان و تجار سیریک بعلت عدم توجه مسئولین استانی به انواع متخلف نارضایتی و گله مندی خود را کتبی ، شفاهی اعلام کردند.

14
اعضای تعاونی لنج داران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی آذینی اذعان داشتند: با وجود اینکه مردم سیریک دارای سابقه‌ای تاریخی در امر تجارت و دریانوردی برخوردار می باشند ولی از یک اسکله‌ درخور شان و شایسته‌ای برخوردار نیست و حتی لنج داران به دنبال ایجاد اسکله شناور بوده‌ که آن هم تاکنون تحقق نشده است.
یکی از لنجداران سیریک اظهار داشت: باوجود اینکه کار و شغل اصلی مردم سیریک دریانوردی است نبود اسکله در سیریک را علت عدم صادرات در این شهرستان عنوان کرد و تصریح کرد: امکان صادرات در این اسکله وجود ندارد چون نیاز به خیلی تاسیسات منجمله اسلکه و وجود کارشناسان دامپزشکی ، شبکه بهداشت ، گمرگ و اداره بنادر و دریانوردی است .
لنج هایی که در حال حاضر در موج‌شکن سیریک پهلوگرفته‌اند در زمان موج و طوفان خسارات زیادی به لنجهای آن‌ها متحمل می‌شود.
وجود اسکله در این شهرستان نعمتی بزرگ به مردم سیریک می باشد که تمام چشم و امید مردم بخصوص جوانان دریانورد و لنج داران سیریک به بهره‌برداری از این مجتمع بندری است.

 

12
با احداث تکمیل مجتمع بندری سیریک می‌تواند به‌عنوان یک مسیر ارتباط تجاری و انتقال کالا نقش مهمی در جهت دسترسی به دیگر کشورها به‌ویژه کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس ایفا کند که پیش‌بینی می‌شود نقش این پروژه در حوزه تجارت و صید و صیادی ، ترانزیت کالا و ورود و خروج سرمایه گذران بخش خصوصی به سیریک بسیار حائز اهمیت است و نقش مثبت و سازنده ای در شکوفایی و معیشت مردم به دنبال خواهد داشت.
از سوی دیگر با بهره‌برداری از این پروژه نه‌تنها می‌توان روند ورود کالا از ایران به دیگر کشورها را تسریع بخشید بلکه می‌توان درزمینه، نظامی به دلیل تلاقی دو دریای عمان و خلیج‌فارس و تنگه استراتژیکی هرمز در این نقطه نقش مهمی در منطقه ایفا نماید.
سعید الله مبارکی فرماندار سیریک در گفتگو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی آذینی درباره آخرین وضعیت این اسکله افزود: لایروبی مجتمع بندری سیریک با پیشرفت 98 در حال پایان است که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته با مسئولین استانی و کشوری و بخش خصوصی در سال آینده شاهد تسریع عملیات اجرایی این پروژه مهم و اشتغالزا برای مردم خوبی شهرستان و منطقه شرق باشیم.
مبارکی ابراز داشت: دولت مصمم است با توجه به اصل 44 قانون اساسی و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برای واگذاری بسیاری از طرح ها به مردم در قالب بخش خصوصی از تعلل در روند بسیاری از طرح ها و پروژه ها که منشا اثرگذار ی مثبت برای مردم است جلوگیری و با نظارت به بخشی خصوصی واگذار نماید و مجتمع بندری سیریک نیز در مرحله جذب سرمایه گذار کلان با توجه به اهمیت بالا در دستور ویژه قرار دارد.
وی بابیان اینکه سیریک در بسیاری از زمینه‌ها دارای شرایط بسیار مساعد برای سرمایه‌گذاری است و در آینده‌ای نزدیک یکی از شهرستانهای اقتصادی استان هرمزگان خواهد شد اظهار داشت: نزدیکی بندر سیریک به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس از جمله، کشور عمان ، بندر خصب و امارت متحده عربی ،دبی یکی از مزیت‌های این شهرستان است که با احداث این اسکله تحقق پیدا خواهد کرد.
نماینده عالی دولت در شهرستان سیریک تصریح کرد: مجتمع بندری سیریک این شهرستان را به دومین بندر تجاری استان هرمزگان تبدیل خواهد کرد ،که با توجه به شرایط و موقعیت خاص شهرستان سیریک احداث چندین اسکله و موج‌شکن کوچک دیگر جهت پهلوگیری شناورهای سبک و سنگین صیادی در روستاهای مختلف در دست احداث است که این شهرستان را بیشتر به منطقه تجاری نزدیک کرده است.
وی اضافه کرد: در حال آماده سازی موج‌شکن، استحصال اراضی دیوارکشی و ایجاد زیرساخت‌های بندری بندر سیریک زیرساخت‌های بندری با پهلوگیری برای لنجهای تجاری ، صیادی و نظامی نیز هستیم.
فرماندار سیریک افزود: با رایزرنی های انجام شده با مدیر کل بنادر و دریانوردی استان و دستور دکتر جادری استاندار هرمزگان نومید نصب اسکله شناور را به لنج داران سیریکی داد و اذعان داشت: تا زمان بهره‌برداری کامل از مجتمع بندری سیریک اسکله شناوری جهت پهلوگیری آسان لنج ها به این اسکله آورده خواهد شد.
مبارکی یادآور شد: نبود اسکله در شهرستان سیریک عامل بازدارنده ای در امر رونق و شکوفایی تجارت است و با بهره‌برداری از مجتمع بندری بندر سیریک مردم و تجارمی‌توانند از بازگشایی دری بر روی تجارت و رونق اقتصادی خوبی برخوردار باشند.

 

 
انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند