منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
شناسه خبر: 327542
گروه :خبر
photo_2016-06-11_12-48-23
 

یادداشت/به قلم احسان محمدی نژاد

انتزاع برای منافع میلی یا ملی؟

مدتیست خبر انتزاع بخشی از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس حساسیت هایی را در جامعه پدید آورده است. مردم از خود می پرسند که منطق تصمیم سازان برای دست بردن در نقشه تقسیمات کشوری چیست؟ آیا این اعمال به جهت تضمین منافع ملی و منطقه ای انجام می شود و یا خدای نکرده منافع میلی در این مقوله رجحان داده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مدتیست خبر انتزاع بخشی از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس حساسیت هایی را در جامعه پدید آورده است. مردم از خود می پرسند که منطق تصمیم سازان برای دست بردن در نقشه تقسیمات کشوری چیست؟ آیا این اعمال به جهت تضمین منافع ملی و منطقه ای انجام می شود و یا خدای نکرده منافع میلی در این مقوله رجحان داده شده است.

 

بررسی جنبه های مختلف این طرح و استدلال طراحان و حامیان آن هیچ پیش فرض منطقی برای این عمل نشان نمی دهد و اگر نارضایتی مردم منطقه را به آن بیافزاییم تبدیل به یک عمل ضد منافع و امنیت ملی می شود. نظام اسلامی میراث خون شهیدان و مجاهدتهای امام راحل است و هیچ کس حق ندارد که با ماجراجویی و لجبازی بر امری که هیچگونه دلیل محکمه پسندی ندارد موجبات نارضایتی و دلخوری مردم را ایجاد نماید.

 
اگر هدف آبادانی ایران است نظام حاکمیتی کشور هیچگونه مانعی برای دسترسی آحاد مردمٰ و سرمایه گذاران داخلی و خارجی به آبهای خلیج فارس ایجاد نکرده است. و اساسا از وجوه کشورهای دارای نوع حاکمیت مرکزی و غیر فدرالی همین افزایش وحدت و انسجام ملی و صرف نشدن مالیات و درآمد وصولی در همان منطقه وصول است.

 
اگر هدف ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در پهنه سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است پس چه تفاوتی دارد که در استان هرمزگان باشد یا فارس؟ در حال حاضر هرمزگان میزبان هموطنان عزیز از سراسر ایران است که در جهت رشد و توسعه کشوردر این استان و دوشادوش مردم خونگرم آن بدون کوچکترین مشکلی کار می کنند پس چه اصرار و لجاجی برای ایجاد بحران و نارضایتی در این موضوع وجود دارد.

 
چندپاره کردن حوزه فرهنگی متحد هرمزگان و الحاق آن به استان پهناوری که در جای خود باید برای آن فکری کرد کدام سیاست عقلانی و منفعت ملی را دنبال می کند؟ همه مسولان کشور باید به جای ایجاد بحران و پرداختن به مسائل اینچنینی توان خود را صرف تحقق برنامه های توسعه کشور و اقتصاد مقاومتی نمایند و با کوبیدن بر تبل تفرقه و پیگیری برنامه های ضد توسعه ای به عقب ماندگی مناطق محروم کشور دامن نزنند.

 
دولت باید با جدیت و مداقه بیشتر در این مسئله ورود کرده و باتغییر فضای احساسی و لجبازی و زور آزمایی به فضای کارشناسی و اقدامات ملموس پاسخگوی مطالبه هرمزگانیهایی باشد که در انتخابات سال 92 با رای بالا به دولت تدبیر و امید به عقلانیت سیاسی در گفتار و رفتار مسولان رای دادند.

 
نباید اجازه داد با بی پاسخ گذاشتن مطالبات مردم هرمزگان احساس نادیده گرفته شدن و یاس بر فضای استان حاکم شود. مردم نجیب هرمزگان پاسداران غیور مرزهای جغرافیایی ، اقتصادی و صنعتی کشور هستند و باید در مقابل خواست ایشان پاسخی منطقی و در خور ارائه داد.

 
امید است با همت همه مردم و مسولان و با بازنگری علمی و با در نظر گرفتن منافع ملی کشور جلوی اینگونه رفتارهای ساختارشکنانه و مشوش کننده عزم و اراده ملی گرفته شود تا گاه و بی گاه شاهد تلخ شدن کام مردم شهید پرور و انقلابی هرمزگان نباشیم.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند