منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۵۹
شناسه خبر: 235744
گروه :خبر
13940810000128_PhotoA

از ساعت 8 صبح امروز به وقت ترکیه، انتخابات زودهنگام پارلمانی در سراسر این کشور آغاز شد هر چند که در برخی استان‌های شرقی و جنوب شرقی یک ساعت زودتر، درهای مراکز رای‌گیری برای جمع آوری آراء مردم باز شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امروز (اول نوامبر)، راس ساعت 8 صبح به وقت محلی ترکیه، انتخابات پارلمانی زودهنگام در سراسر این کشور آغاز شد و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور و «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر از جمله اولین شرکت‌کنندگان در این انتخابات بودند.

این انتخابات پس از آن برگزار می‌شود که در انتخابات 7 ژوئن گذشته، حزب حاکم عدالت و توسعه، اکثریت مطلق خود را در پارلمان از دست داد و به همین دلیل از تشکیل دولت بازماند. این حزب در رایزنی‌های مستمر با سایر احزاب پیروز نیز نتوانست، اعتماد آنها را برای همپیمانی جلب کند لذا دولت ائتلافی نیز تشکیل نشد و تنها راه موجود، برگزاری مجدد انتخابات بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، 54 میلیون و 49 هزار و 940 نفر برای شرکت در این انتخابات، واجد شرایطند اما 75 میلیون و 288 هزار و 955 برگه رأی برای رای‌گیری در داخل و خارج از کشور تهیه شده است. در این انتخابات نیز مانند انتخابات 7 ژوئن گذشته، نامزدهای مستقل یا وابسته به احزاب مختلف برای کسب یکی از 550 کرسی پارلمان ترکیه با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در انتخابات پیشین، حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب  حدود 41  درصد آرا در جایگاه نخست و حزب «جمهوری‌خواه خلق» به عنوان مهمترین حزب اپوزیسیون ترکیه با کسب حدود 25 درصد آرا در جایگاه دوم، حزب ملی گرای «حرکت ملی» با کسب 16.29 درصد آرا در رده سوم و حزب کردی دموکراتیک خلق‌ها نیز با کسب  13.12 درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت. این نخستین بار بود که یک حزب کردی توانست حد نصاب 10 درصد آرای انتخاباتی را به منظور راه‌یابی به مجلس کسب کند.

احزاب شرکت کننده در این انتخابات عبارتند از:

حزب عدالت و توسعه

حزب استقلال ترکیه

حزب اتحاد بزرگ

حزب جمهوری‌خواه خلق

حزب دموکراتیک

حزب دموکراتیک چپ

حزب دموکراتیک خلق‌ها

حزب سوسیالیست

حزب ملی

حزب حرکت ملی

حزب سعادت

حزب وطن

حزب آزادیبخش مردمی

حزب حق و آزادی‌ها

حزب راه راست

حزب دموکراتیک لیبرال

علاوه بر این احزاب، 21 نامزد مستقل نیز حضور دارند.

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که درهای مراکز رای‌گیری امروز در اغلب مناطق این کشور رأس ساعت 8 صبح باز شده و قرار است رای‌گیری تا ساعت 17 عصر ادامه می‌یابد. اما در برخی از استانهای شرقی و جنوب شرقی ترکیه، رای‌گیری از 7 صبح آغاز و تا ساعت 16 ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، رای‌گیری در حوزه‌های خارج از کشور که از 8 اکتبر آغاز شده، نیز در  یکشنبه گذشته، به پایان رسید و اتباع ترکیه در 54 کشور در 133 مرکز رای‌گیری، آراء خود را داخل صندوق‌ها انداختند. هرچند که در گذرگاه‌های مرزی، روند رأی‌گیری تا امروز نیز ادامه می‌یابد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است