منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۰
شناسه خبر: 293205
گروه :خبر
13930814000682_PhotoA

نماینده سازمان ملل در امور سوریه در مصاحبه با یک رسانه روسی از احتمال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه طی 18 ماه آینده خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، استفان دی میستورا نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه روز جمعه گفت احتمالا ظرف 18 ماه آینده در سوریه انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

دی میستورا که با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت‌وگو می‌کرد، گفت رسیدن به توافق بر سر یک دولت وحدت ملی در سوریه یکی از موارد اصلی مورد بحث در مذاکرات پیش رو در ژنو سوئیس خواهد بود.

وی گفت: «مهمترین مسئله، دستور کار سه بندی‌ای است که از سوی شورای امنیت در قطعنامه 2254 تصویب شد و فدراسیون روسیه هم با آن موافقت کرد. اولین مورد آن، یک دولت جدید کاملا فراگیر است.»

تدوین یک قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی دو بند دیگر دستور کار مذاکرات ژنو هستند.

نماینده سازمان ملل ادامه داد: «مورد دوم، یک قانون اساسی جدید و مورد سوم هم برگزاری انتخابات‌های جدید ظرف 18 ماه از زمان آغاز مذاکرات، یعنی از چهاردهم ماه جاری است، تا انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری تحت نظر سازمان ملل ظرف 18 ماه برگزار شود. بنابراین، من امیدوارم که در مرحله اول این مذاکرات، چه روی کاغذ بیاید و چه نه، دستکم بر روی مورد اول، به پیشرفت دست پیدا کنیم.»

وی همچنین گفت مسائلی که در این مذاکرات حل نشده بماند، در جریان نشست گروه موسوم به گروه حمایت از سوریه، متشکل از 20 کشور از جمله آمریکا، روسیه، ایران و عربستان، به بحث گذاشته می‌شود.

دی میستورا گفت: «هر پیشرفتی که به دست آید یا با هر دشواری‌ای که مواجه شویم، که البته به دلیل دوری مواضع طرفین بروز دشواری طبیعی هم هست، در نشست گروه حمایت از سوریه مطرح خواهد شد و اگر کافی نبود می‌توان آن را در شورای امنیت هم طرح کرد.»

وی در مورد زمان نشست گروه حمایت از سوریه هم گفت: «انتظار دارم که نشستی در مارس یا آوریل برگزار شود، به خصوص به واسطه آنچه (در مذاکرات ژنو) به دست خواهد آمد و به دلیل پیشرفتی که در زمینه توقف مخاصمات به دست آمد و امیدوارم که ادامه یابد.»

بر اساس توافقی که سه هفته قبل بین آمریکا و روسیه به دست آمد و بعدا مورد موافقت دولت و معارضه سوریه هم قرار گرفت، طرفین در مناطق تحت کنترل یکدیگر آتش‌بس اعلام کرده‌اند. سازمان ملل می‌گوید، در 10 روزی که از این آتش‌بس می‌گذرد، این ترک مخاصمه نسبتا موفق بوده و مورد بزرگی از نقض آتش‌بس گزارش نشده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی