منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵
شناسه خبر: 318462
گروه :خبر
13950223000074_PhotoA

وزیر امور اتحادیه اروپا ترکیه در مصاحبه با «بی بی سی» اعلام کرد: امیدهایش برای رسیدن به توافق با اروپا درباره لغو روادید شهروندان ترکیه در سفر به اروپا را از دست داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «ولکان بوزکر» وزیر امور اتحادیه اروپا ترکیه به شبکه «بی بی سی» اعلام کرد که در حال از دست دادن امیدهایش برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا در خصوص لغو روادید شهروندان ترکیه که قصد سفر به اروپا را دارند، است.

وی با اشاره به تصمیمات دولت ترکیه درباره تغییر قوانین مبارزه با تروریسم برای آنکه طیف عظیمی از مخالفان دولت آنکارا از جمله خبرنگاران را نیز شامل شود، گفت تغییر قوانین مبارزه با تروریسم در ترکیه غیرممکن است.

اتحادیه اروپا تأکید دارد که ترکیه باید تعریف خود را از تروریسم محدودتر و همچنین چهار شرط کلیدی دیگر را محقق کند تا واجد شرایط لازم برای لغو روادید سفر به اروپا شود.

بوزکر چهارشنبه (دیروز) به بی بی سی گفت که امیدها برای سفر بدون اخذ روادید اروپا برای شهروندان ترکیه «کمتر و کمتر می‌شود».

وی افزود: مذاکرات در این زمینه به مرحله مهمی رسیده است و ترکیه از قبل اقدامات کافی انجام داده است.

این اظهارات وی بعد از یک روز نشست با اعضای ارشد پارلمان اروپا در «استراسبورگ» بود.

هفته گذشته، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داد که آنکارا قوانین مبارزه با تروریسم خود را تغییر نمی‌دهد و گفت: «ما راه خود را می‌رویم، شما هم راه خود را بروید».

اتحادیه اروپا و گروههای حقوق بشری، آنکارا را متهم به استفاده از قوانین گسترده مبارزه با تروریسم برای ایجاد رعب و وحشت در خبرنگاران و سرکوب مخالفان کرده‌اند.

آنکارا این ادعاهای اتحادیه اروپا را رد کرده است و می‌گوید که به این قوانین برای مبارزه با گروههای شبه‌نظامی نیاز دارد.

خبرنگار بی بی سی گزارش کرد که توافق لغو روادید قرار بود تا پایان ژوئن سال میلادی کنونی اجرا شود اما بعید به نظر می‌رسد که این جدول زمانی اجرایی شود.

کمیسیون اروپایی اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که خرسند است از اینکه ترکیه اکثر 72 شرط مورد نیاز برای توافق لغو روادید با اروپا را اجرایی کرده است.

با اینحال تا زمانیکه تمامی شروط معین شده اتحادیه اروپا توسط ترکیه محقق نشود، توافقی برای لغو روادید شهروندان ترکیه برای ورود به محدوده اروپا صورت نمی‌گیرد.

این توافق در ازای آن پیشنهاد شده که ترکیه مهاجرانی که از دریای اژه به سمت یونان حرکت می‌کنند را کنترل کند به همین دلیل اتحادیه اروپا نگران است که در صورت عدم لغو روادید شهروندان ترکیه، آنکارا حاضر به کنترل مهاجران نشود.

طبق گزارش بی بی سی، پنج شرطی که هنوز ترکیه به منظور لغو روادید ورود به اروپا برای شهروندان ترکیه عملی نکرده شامل موارد زیر می‌شود:

فساد: ترکیه می‌بایست اقداماتی را در راستای پیشنهادات اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از فساد انجام دهد.

حفاظت اطلاعات: ترکیه می‌بایست قوانین مربوط به حفاظت اطلاعات شخصی را با استانداردهای اتحادیه اروپا هماهنگ کند.

یوروپل (پلیس اتحادیه اروپا): توافقی باید با آژانس اجرای قانون اتحادیه اروپا (پلیس اتحادیه اروپا) به نتیجه برسد.

همکاری قضایی: ترکیه باید با تمامی اعضای اتحادیه اروپا در موضوعات جنایی و قضایی همکاری کند.

قانون تروریسم: ترکیه باید قوانین مربوط به تروریسم خود را با استانداردهای اروپا هماهنگ کند.

ترکیه تهدید کرده است که اگر اتحادیه اروپا روادید شهروندان ترکیه را لغو نکند، از کنترل مهاجرانی که از طریق ترکیه به یونان می‌رود، عقب‌نشینی می‌کند.

سیل عظیمی از مهاجران و آوارگان از ترکیه وارد اروپا شده‌اند و موجب شده است یک بحران سیاسی بین کشورهای اتحادیه اروپا به وجود بیاید.

طبق توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، آوارگانی که غیرقانونی از 20 مارس وارد یونان شده‌اند در صورتی که درخواست پناهندگی نداده باشند یا اینکه درخواست پناهندگی آنها رد شود، باید به ترکیه بازگردانده شوند.

به ازای هر آواره سوری که به ترکیه بازگردانده می‌شود، اتحادیه اروپا موظف است یک شهروند سوری دیگر که درخواست قانونی پناهندگی در اروپا کرده است، پذیرش کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است