منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
شناسه خبر: 199353
گروه :خبر
n00200769-b

​نویسنده استان هرمزگان با اشاره به اینکه هیچ حمایتی از اهالی قلم صورت نمی گیرد گفت : هنوز که هنوز است استان هرمزگان یک چاپخانه تخصصی برای تولید کتاب نویسندگان خود ندارد.

به  گزارش  شبکه اطلاع رسانی هرمز ، اعظم پشت مشهدی نویسنده استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده  اظهار کرد : از 13 سالگی به طور حرفه ای با روزنامه ها و نشریات کشوری و استانی کار خود را در حوزه نویسندگی آغاز کردم و 8 سال به طور مستمر به عنوان روزنامه نگار و خبرنگار با مطبوعات استانی همکاری داشته ام.

 

وی افزود : از 19 سالگی به طور جدی در حوزه تالیف شروع به کار کردم در حوزه جمع آوری خاطرات و آثار شهدا استان و کشور فعالیت انقلابی آغاز کردم.

 

حجله آبی آسمان، جای پای یوسف ،شعری که شناسنامه توست، قصه شاهزاده پریا، مجموعه شعر چادر گل اناری و قصه بینا و سینا و علامت سوال دیگری بگذارید من فرزند شهید نیستم ، روایت آسمان ، نشر تهران و…. از جمله آثار وی به شمار می روند.

 

پشت مشهدی بیان داشت : اولین کتابم که مجموعه خاطرات شهدای ترو استان هرمزگان و صدمین کتاب شهدای انقلاب اسلامی کشورشناخته شد و در سال 1381 به چاپ رسید و دومین کتابم با موضوع شهدای کارمند و توسط نشر شاهد در سال 1382 به چاپ رسید که تا امروز 18 اثردر حوزه شعر و داستان دارم.

 

وی بیان داشت : در بخش شعر 6 اثر به عنوان اولین مجموعه پلاک DJ در سال 1385 چاپ شد که مربوط به جانبازان شیمیای سروده شده بود و توسط نشر صریر به چاپ رسید

 

وی به آثار در دست تالیف خود اشاره کرد و افزود :زندگی نامه داستانی شهید موسی درویشی از شهدای انقلاب و دفاع مقدس و زندگی نامه داستانی شهید احمد دیندار از شهدای لشکر 27 محمد رسول الله ،  زندگی نامه داستانی شهید مهدی پیرانیان از شهدای تیپ موشکی کشور، زندگی نامه داستانی شهید محمد رضایی از شهدای اطلاعات و شناسایی است.

 

پشت مشهدی یادآور شد: متاسفانه طی این 18 سالی که بنده در حوزه کودک ونوجوان قلم می زنم، شاهد بهتر شدن شرایط و رفع مشکلات موجود در این زمینه از سوی مسوولان نبوده ام.

 

وی در ادامه افزود : نویسندگان استان مجبورند برای انجام امور خود و چاپ کتاب‌هایشان به شهرهای دیگر از جمله قم، مشهد و تهران مراجعه کنند مایه تاسف است استانی که به عنوان مرکز اقتصادی کشور مطرح شده، در حوزه نشر کتاب به پایتخت وابسته است و چاپخانه‌ای ندارد.

 

پشت مشهدی با بیان اینکه  طی این 18 سالی که بنده در حوزه کودک ونوجوان قلم می زنم، شاهد بهتر شدن شرایط و رفع مشکلات موجود در این زمینه از سوی مسوولان نبوده ام یاد آور شد: بی حمایتی مسولان فرهنگی باعث میشود که نویسنده فقط در محدوده استانی خودش کار کند در حوزه کشوری شناخته نشده باقی بماند.

 

وی با بیان اینکه درآمد نویسندگان در حوزه  تالیف نگارشی اثر بستگی به میزان آن اثر و اقبال و توجه ای آن اثر که یک ناشر نسبت به سوژه آن  اثر دارد  تصریح کرد: درآمد نویسندگان بستگی به توانمندی آن نویسنده و سابقه ی فرهنگی و توانمند آن در حوزه ادبیات و مقدار قلم زدن و داشتن یک پشتوانه فرهنگی از آن حمایت کند.

 

وی افزود : هزینه هایی که برای نویسندگان در نظر می گیرند در حوزه تالیف خیلی زیاد نیست  و همه این چیزها متغییر است و بستگی به حمایت کننده و آن و یک ناشردارد.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ و ادبیات ما چندان توجهی به قلم نویسنده گان نمی کنیم خاطر نشان کرد : ما احساس می کنیم یک نویسنده بیشتر بخاطر دل خودش می نویسد پس دغدغه مالی ندارد این یک اشحاب در حوزه نویسندگی  و حقوق نویسندگان وارد شده است.

 

وی خطاب به مسولین و مراکز فرهنگی استان و کشور گفت : مسولین در حوزه تالیف و تدوین و در حوزه نشر توجه بیشتری و خواسته تری به نویسندگان داشته باشند تا حقشون تزیین نشود و برای حداقل نوشتن انگیزه داشته باشند.

 

پشت مشهدی با اشاره به اینکه نوشتن در حوزه ادبیات به ریشه های فرهنگی آن اجتماع برمی گردد تصریح کرد : اگر دغدغه های زندگی و گرفتار هایی که در حوزه زندگی و اقتصاد جامعه وجود دارد و تفکر نویسنده تاثیر بگذارد قطعا در پیشبرد اهداف تاثیر خواهد گذاشت.

 

نویسنده هرمزگانی گفت: متاسفانه به دلیل دور بودن از پایتخت و همچنین به دلیل وجود محرومیت های فرهنگی که در این استان وجود دارد، ادبیات کودک ونوجوان مظلوم و مهجورمانده و نویسندگان امکاناتی برای چاپ و نشر آثار خود ندارند.

 

وی فعالیت درحوزه کودک ونوجوان را کاری تخصصی دانست و گفت: در حال حاضر هر چند استان هرمزگان از وجود نویسندگان توانمند و جوان در این حوزه بهره می‌برد اما به دلیل پیچیدگی‌هایی که در زبان کودک و نوجوان برای بیان تخیلات فکری آن‌ها وجود دارد، به نویسندگان متخصص و آشنا به ادبیات کودک ونوجوان نیازداریم.

 

این نویسنده اظهار کرد : نویسندگان به عنوان یکی از قشرهای فرهنگی و ادبی استان مهجور واقع شده‌اند و بودجه‌های ناچیز اختصاص یافته به حوزه فرهنگ بیشتر در حوزه‌های دیگر فرهنگی از جمله تئاتر و موسیقی هزینه می شود.

 

وی با اشاره به وجود قابلیت های خوب و توانمندی در حوزه کودک ونوجوان در استان هرمزگان ادغان کرد: به علت وجود نویسندگان توانمند در استان هر چند به نسبت گذشته در حوزه ادبیات کودک ونوجوان با کمبود آثار چه به لحاظ کمیت و چه کیفیت مواجه نیستیم اما این سوال پیش می آید که چه کسانی و چگونه ادامه دهنده راه نویسندگان فعلی در آینده در استان خواهند بود؟

 

پشت مشهدی گفت: لازم است که مسوولان تدبیر اساسی در این زمینه اتخاذ کنند و با برنامه ریزی‌های دقیق و برگزاری کلاس‌های آموزشی نسبت به پرورش و رشد استعداد های نسل امروزی در استان هرمزگان در حوزه ادبیات کودک ونوجوان تلاشی ازخود نشان دهند چون اگر نسل جدیدی در این حوزه تربیت نشود، ادبیات کودک ونوجوان دراستان به دست فراموشی سپرده می شود.

 

پشت مشهدی تاکید کرد: به دلیل وجود مشکلات مختلف در این حوزه، کیفیت آثارچاپ شده از سطح کیفیت معمولی برخوردارهستند اما تا زمانی که نویسندگان برای به ثمر رساندن تلاش‌های خود در زمینه چاپ و خلق آثار خود وابسته به دیگر شهرها از جمله تهران باشند، مشکلات همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند.

 

وی با بیان اینکه  در تصویرگری کتاب‌های به چاپ رسیده در استان هرمزگان  ازشاخصه‌های مهم برای گیرایی متن یک اثر به ویژه در حوزه کودک ونوجوان است خاطر نشان کرد :استان هرمزگان تصویرگران خوب و توانمندی در این حوزه دارد باید گفت که به دلیل وجود محرومیت ها و محدودیت‌ها در به کار‌گیری امکانات و تکنولوژی روز، در این زمینه نیز وابسته به شهرستان‌های مجاور هستیم که یکی دیگر از مشکلات در نشر کتاب در استان هرمزگان به شمار می رود.

 

انتهای  پیام /س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است